FTV Prima bojuje proti přetáčení reklam a zvyšuje ceny. Podpoří tak nárůst pirátství?

FTV Prima se nelíbí, že kvůli přetáčení reklam potenciálně přichází o stovky milionů korun ročně. Po poskytovatelích televizních služeb tak požaduje omezení přeskakování reklam i zvýšení poplatků. Jaký to bude mít dopad na diváky?

Pay-tv operátoři čelí rostoucím poplatkům, které televizní skupiny požadují za jejich obsah. Obě strany tak musí hledat cesty, jak diváka přimět konzumovat obsah s reklamami, nebo zaplatit za odstranění reklam. Některé služby typu Telly a SledováníTV již oznámily omezení přeskakování reklam a možnost aktivace funkce za další poplatek.

Konec přetáčení televize i snížení kvality vysílání

Zdá se, že jedině O2 TV odmítla na nové podmínky přistoupit, neboť by musela své služby zákazníkům výrazně zdražit. Pokud se nic nezmění, zmizí od 1. března všechny kanály FTV Prima z její nabídky. Jednání však stále probíhají a do března se může mnohé změnit. Vodafone i T-Mobile, stejně jako všichni další poskytovatelé IPTV, na nové podmínky přistoupili.

Uživatelé nově nebudou moci reklamní bloky libovolně přetáčet (podobně jako u pozemního vysílání), nebo si budou moci zaplatit balíček, který přetáčení na kanálech FTP Prima umožní. Současně s tím od 3. ledna 2022 Prima snížila kvalitu DVB-T2 vysílání u většiny svých kanálů.

Obrázek: FTV Prima bojuje proti přetáčení reklam a zvyšuje ceny. Podpoří tak nárůst pirátství?

Při přechodu na DVB-T2 set-top-box měnit nemusíte: Televize přes internet nabízí řadu výhod. Foto: Pixabay

Diváci si cestu najdou

Mnozí uživatelé budou podle vyjádření v diskuzích na sociálních sítích hledat alternativní cesty, jak se k obsahu dostat. Řada diváků podle komentářů aktivně používá funkci nahrávání pořadů, kterou některé televize a chytré boxy nabízí. Po pořízení nahrávky reklamy běžně přeskakují/přetáčí.

Podobně platí, že velký počet českých uživatelů dodnes obsah stahuje z internetu, což je v České republice pro osobní účely legální (proti zákonu je až šíření autorsky chráněného obsahu). Není tedy jisté, jestli Prima svým krokem, kdy chce bránit divákům v přeskakování reklam za každou cenu, spíše nepodpoří nárůst pirátského stahování svých pořadů.

Nejen FTV Prima to v budoucnu nebude mít jednoduché. Trendem je mezi mladými diváky sledování obsahu na tzv. on-demand službách typu Netflix a YouTube. Největší cílovou skupinou klasické lineární televize jsou starší diváci a senioři. Už v roce 2015 navíc v ČR bylo průměrnému divákovi TV přes 50 let. Omezení přeskakování reklam pravděpodobně nejvíce dopadne především na uživatele tzv. pay-tv služeb typu Telly, SledováníTV, Kuky apod.

Samozřejmě platí, že kdo bude chtít za vypnutí reklam zaplatit, udělá to. Kolik takových uživatelů bude je otázkou. Kroky FTV Prima se v tomto směru nesetkaly s velkým pochopením, což potvrzuje i řada diskutujících na sociálních sítích a pod články v českých médiích. Často je zmiňovaný velký počet dlouhých reklamních bloků, který je podle řady českých uživatelů hlavním důvodem, proč si zmíněné televizní služby platí. Velkou vlnu podpory sklidil např. komentář diskutujícího na portálu Lupa.cz.

Tak hodně štěstí Primo s tímto modelem. (pře)Poskytovatelé obsahu si tímto asi podepsali svůj rozsudek, že na toto přistoupili. Proč si mám platit kabelovou TV, když přijdu o základní funkcionalitu kvůli které jsem si ji platil? Jde hlavně o precedens. Pokud by na toto odmítli všichni přistoupit jako O2, Prima by musela logicky od tohoto požadavku ustoupit. A platit dodatečný poplatek? Tudy cesta nevede, protože tím, že jim tohle prošlo tak toto zítra bude chtít Nova a další, takže se bude platit i jim? Až nebude třetinu vysílacího času tvořit reklama tak lidi nebudou mít potřebu ji přeskakovat,“ zmiňuje anonymní autor komentáře pod textem.

TV Nova se k Primě v tomto směru připojit neplánuje. Distribuce programů prý zůstane v dohledné době stejná, jako tomu bylo doposud.

Prima vyhrožuje novináři soudem za uvedení veřejně známých informací

Celá situace kolem přeskakování reklam je nesmyslně vyhrocená. Ačkoliv Prima zmínila, že nikdo jiný než O2 s novým modelem neměl problém, vyjádření zástupců služby Telly ukazuje opak. Podmínky se provozovatelům televiznách služeb sice nelíbily, ale museli na ně přistoupit a zvednout ceny za svou službu.

Především bychom vás chtěli ujistit, že není pravda, že bychom snad za vás nebojovali a nesnažili se udržet cenové podmínky, jakož i neomezené přetáčení odvysílaného obsahu na programech Prima beze změn. Celý rok 2021 jsme otázku vysílání TV programů Prima intenzivně řešili a snažili se vyjednat co nejmenší nárůst ceny i možnost zachování přetáčení obsahu beze změn. Bohužel jsme se však od Primy nesetkali se vstřícným ani s věcným přístupem a pod hrozbou vypnutí signálu programů TV Prima (k čemuž skutečně TV Prima začala podnikat konkrétní kroky) jsme nakonec byli donuceni požadované podmínky akceptovat…“ uvádí zástupci Telly.cz na oficiálních stránkách.

Dochází navíc i k takovým absurditám, jako je hrozba žalobou provozovateli portálu tvkompas.cz ze strany FTV Prima. Na zmíněném webu vyšel text rozebírající aktuální situaci mezi pay-tv operátory a FTV Prima. V článku autor mj. upozorňuje na fakt, že v České republice je nahrávání pořadů a přeskakování reklam uživateli běžné, stejně jako stahování obsahu z nejrůznějších úložišť.

Citace z výzvy ke sjednání nápravy od právníků FTV Prima: „S ohledem na vše výše uvedené si Vás jako autora Článku a provozovatele webových stránek a webového portálu TVkompas.cz dovolujeme upozornit, že v článku graficky zvýrazněná následující pasáž: „Průměrný divák si může najít různé jiné cesty, jak reklamu v televizi obejít. Pořady Primy může stahovat z internetu z „neoficiálních úložišť“, a sledovat úplně bez reklam.“, která je dále rozpracována do opět (jak je následovně uvedeno) graficky zvýrazněné pasáže „Klidně se může stát, že divák si bude vybrané pořady Primy stahovat bez reklamy z „neoficiálních úložišť“. Zasahují podstatným způsobem do práv mého Klienta a uvedené pasáže Článku jsou způsobilé přivodit mému Klientovi škodu. K podobnému výsledku mohou vést i Vaše zmínky o možnosti přeskakování reklamy v kopiích pořízených pro vlastní potřebu, neboť i ony jsou nepřesné.“

Za zmínku stojí i odpověď autora článku na výzvu advokátky FTV Prima: „Existence „neoficiálních úložišť“ je všeobecně známou skutečností, za jejichž existenci, jak jste si mohli všimnout, článek nijak nebojuje. To, že tyto úložiště existují a diváci si z nich určitý obsah stahují, je prostý fakt, který vyvážený článek nesmí opominout. Jestli se Prima cítí jakkoliv ohrožena existencí těchto neoficiálních úložišť, očekával bych, že budete podnikat právní kroky především proti nim, ne se těmito pokoušet zastrašit novináře, který o jejich existenci pouze informuje,“ zmiňuje ve své odpovědi Juraj Koiš. „Jestli cokoliv hraničí se zákonem a dobrými mravy, tak je to právě snaha Primy agresivní rétorikou a hrozbou právního postihu zastrašit a ovlivnit nezávislé novináře,“ dodává Koiš.

Placení za obsah bez reklam je běžné např. ve službách typu Spotify či YouTube. Prima nabízí své pořady bez reklam za poplatek na svém webu iPrima.cz. Otázkou je, zda budou uživatelé placených TV služeb ochotni platit další poplatek pouze za funkci přeskakování reklam pro kanály FTV Prima. O dalším vývoji situace vás budeme informovat…

Zdroje: 1, 2, 3

43 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Peter Furst

Na Primu nekoukám…

Martin

Primu a Novu mám na háku,tak ať si dělají co chtějí.Štvou mě poplatky uČT.

jiko80

nevim to jiste…ale mam dojem ze v tom poplatku je i vubec sireni siganlu…ta sit-vysilace etc… neco stoji…navic tv a rozhlas jsou v urcitem ohledu potreba i z bezpecnostniho duvodu…taky sem bojoval…a roky nikomu nic neplatil…kdyz sem se nekam nastehoval…vzdy na par let a prisla mi vyzva k placeni hodil… Číst více »

Jiri Ritter

re „a tim pomahame ct drzet nejakou kvalitu“: Ta kvalita ČT je na stejné úrovni jako Vaše znalost ČJ (tj. ne příliš dobrá).

Pavel

Ehmmm, nic ptoti poplatkum. JENZE, tim padem by na CT nemeli byt reklamy. Bud poplatky a bez reklam. Nebo reklamy a bez poplatku. Oboje je nefer vuci konkurenci, o kterou se starate. A kvalita CT, zvlaste zpravodajstvi, je bohuzel, povestna. Pokud chcete neutralni podani zprav, CT neni vubec prikladem. Brutalni… Číst více »

Juh

Tohle umí vymyslet jen český *****

Josef

Tak to si raději pustím nějaký film na internetu, než platit více nebo se dívat na půlhodinové reklamy…

Marek

Na TV už deset let nekoukám. Takže je mi to jedno. A klasické TV už sledují jen důchodci, takže nevím ale myslím, že to nebude mít ten efekt který od toho Prima čeká,

Michaela Fejtová

Co děláte, když na TV nekoukate?

Surcuf

Souoží.

Pablo

Prostřeno nesleduji, mrzet bude leda zoom, ale to lze nahradit. Takže klidně zmizte z celé republiky ??‍♂️

Josef

Koukám, že pan Bouček potřebuje vic peněz na svoje přiblblý pořady….

Václav

Na Primu ani Novu se nekoukám právě kvůli těmto stupidním reklamám, ale vtipná reklama se dá přesto natočit (p. Kohák a jeho Vlasta)..

Hans B

Me reklama nevadi, aspon mam cas jit si na balkon zapalit. Casove to vychazi presne. A pred odchodem vypnu u TV zvuk tlasitkem. Za me v poho.

Jiri Ritter

Nic mi do toho není, ale myslím, že jste pohádkář a dost si vymýšlíte – tolik cigaret totiž nedokáže vykouřit žádný živočich na světě… Pro Vaše info během filmu, který trvá 90 minut, totiž odvysílá tato povedená tv-stanice cca. 1 hodinu reklam!

Jirka

Mam O2 hlavne kvuli sportu
Takže Prima mne je nak Ukradena
Třeba O2 přida další sportovni kanal

Mood

No já jsem na to zvědavý. Fandím O2 naprosto nepokrytě. Navíc O2 má pravdu i v další důležité věci. Celoplošné kanály nemohou být vyřazeny.

Vladimir

Prima je cílená především na ženy. Ty sledují ty přiblblé seriály, pana Krause, máme rádi Česko a podobně. Vždycky říkám manželce že kdyby jim dali za obrazovku zrní tak se utlučou. Zástěra ze slunečné, hrníček ze slunečné to už doma máme. Možná podle zoo mě přitáhne i slona. Ještě že… Číst více »

Jiri Ritter

Musíte mít skvělé manželství a svou ženu neskutečně rád, když o ní takto básníte… 😀 Připomněl jste mi jeden z našich starších seriálů, Rozpaky kuchaře Svatopluka, v jehož závěru provozní náměstek Blahoš (P. Haničinec) prohlásil: „Zrovna dneska jsem řekl svý ženě, že ji mám rád jako vlašťovičku na podzim, před… Číst více »

jpcox

Debilní Prima, co má víc reklam než pořadů má stále málo a proto se na ni dívá stále míň lidí, kreténi

MichalT

Vždycky když začne reklama přepnu televizi jinam, často se pak už zapomenu vrátit a na původně sledovaný program se už pak nekoukám. Reklama je zlo, otravuje podél silnic, v časopisech, na internetu, v radiích, TV, prostě všude. Zakázal bych reklamu kompletně zákonem a hotovo, každej člověk je dost chytrej na… Číst více »

Jarda

Naprosto souhlas.Přepnu,nebo vypnu zvuk a něco si přečtu,vychčiju se,kouknu na aukro a pod.Reklamy vůbec nesleduju.NIKDE.CAU.

fleisch

Já to mám podobně.

kuk

tohle umí vymyslet jen český pitomec

Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024