Co s přebytkem notebookových procesorů? V Číně si s tím hlavu nelámou

Mladá generace ví, co znamená recyklace a velká část jich například papír a plast recykluje. Recyklaci znají i technologické firmy, ať jde o materiál na výrobu nebo samotné čipy. Ale aby nějaká čínská firma dělala z procesorů, co nakoupila, něco jiného, to je novinka.

Recyklaci si uvědomují i velké technologické firmy, být zelený a ekologický je dnes v módě. Apple například na posledním akci uvedl nový MacBook Air, který je vyrobený ze 100% recyklovaného hliníku z předchozích modelů. Pak jsou tu ale i nepěkné recyklace, v rámci kterých některé firmy recyklovali staré grafické čipy, které vydávali za nové. Dali jim nové označení, novou cenu a prodávali staré zásoby.

V Číně se dokonce našla firma, která z procesorů určené pro notebooky dělá procesory pro stolní počítače. Jaký je mezi tím rozdíl? Dnešní trend neustálého ztenčování notebooků například znamená, že už není místo na patici procesoru, kam by se vložil a šel by i vyměnit. Dnes jsou notebookové procesory pevně připájené k základní desce, kdežto ty pro stolní počítače jsou dělané do patice a nelze je zaměnit. Už vám to začíná být divné?

Obrázek: Co s přebytkem notebookových procesorů? V Číně si s tím hlavu nelámou

Notebookový čip Intel Core i7 4720HQ připravený na připájení na desku.

Důvodem můžou být velké skladové zásoby a nízký odbyt, který je logický. Jedná se totiž o procesory staré 3 – 4 roky. Konkrétně jde o notebookové modely architektury Haswell, tedy 4. generace Intel Core. A jak je tedy možné sehnat notebookový procesor pro stolní počítač? To je hodně kuriózní. Dotyčná firma připájela tyto procesory na destičku s kontakty, které odpovídají rozmístění v patici základních desek pro stolní počítače. Další, co je na tomto čínském procesoru navíc, je horní díl. Jedná se o rozvaděč tepla (heat spreader) ze samotného čipu dále na chladič. Notebookový procesor žádný takový nemá, ale tento ano. Oni si ho vyrobili. Je na první pohled odlišný, jiný. Na druhý pohled zjistíte, že je celý procesor dokonce tlustší, protože je zde ještě mezikus mezi deskou do patice a samotným procesorem.

Obrázek: Co s přebytkem notebookových procesorů? V Číně si s tím hlavu nelámou

Čínský předělaný notebookový procesor vpravo je na první pohled jiný. Dokonce to vypadá jako nějaký padělek od někoho z garáže.

Obrázek: Co s přebytkem notebookových procesorů? V Číně si s tím hlavu nelámou

Výška je vyšší, protože se skládá z více vrstev.

Linus Sebastian z YouTube kanálu Linus Tech Tips si jeden takový procesor objednal a vyzkoušel. Proč? Protože je to lákavá nabídka za lákavou cenu. 4jádrový procesor s nízkou spotřebou (protože je dělaný pro notebooky), ale s velmi vysokým výkonem oproti tomu plnohodnotnému. V přepočtu vyjde asi konkrétně model Core i7-4720HQ asi na 2 500 Kč. Samozřejmě u nás k tomu musíte připočíst ještě clo a DPH, i tak je to ale cena okolo 3500 korun. Podobné, ale o něco výkonnější procesory se bazarové pohybují okolo 5 tisíc korun. S tímto však máte o něco více starostí, musíte vypodložit zajišťovací mechanismus patice na základní desce a tak podobně. Ve videu níže můžete na celé porovnání podívat.

Čína, země neomezených možností (a podvodných nabídek)

Nabídka výše je jedna z těch slušnějších a pravdivých. Mnohdy se ale nabízejí i různé nesmysly, podvodné produkty a tak dále. Opatrnost při nákupu z čínských eshopů je tedy na prvním místě. I na webu Aliexpress najdete například grafické karty, které jsou velmi výhodné a za pěkné ceny. Ve skutečnosti nejsou vůbec tím, čím by měli. I přes to, že na krabici i na kartě najdete třeba označení GTX 1080, ve skutečnosti se může jednat o starou GTX 960, která má upravený BIOS tak, aby se tvářila jako GTX 1080. Ale po spuštění náročnějších her zjistíte, že jste byli podvedeni.

Zdroj: Linus Tech Tips

Obrázek: Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Obrázek: Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Obrázek: Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Obrázek: NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
Obrázek: Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?