Recenze Levoit Core 300S: Jak vypadá filtr čističky vzduchu po 12 týdnech?

Cenově dostupná čistička vzduchu Levoit Core 300S disponuje mimo jiné automatickým režimem chodu, časovačem provozu či možností propojení s chytrou domácností. Jak se zařízení osvědčilo po 12 týdnech provozu a jak vypadal filtr před a po?

V dnešní době si díky neustále se vyvíjejícím chytrým zařízením a spotřebičům můžeme velmi snadno hlídat kvalitu našeho života. Řada z nás tak používá například chytré hodinky či náramky k monitorování aktivního pohybu či zdravého spánku. Často ale zapomínáme na jednu z nejdůležitějších věcí, a sice vzduch, který doma pravidelně dýcháme. Jeho kvalita je totiž pro naše zdraví stejně důležitá jako dostatek spánku či pravidelné cvičení. Když pak máme k dispozici přístroj, který dokáže vzduch nejen analyzovat, ale také i přečistit od škodlivin, které se v našich domácnostech běžně víří, dokážeme si zajistit mnohem příjemnější prostředí k životu. A právě k tomuto účelu slouží čističky vzduchu, jakou je například Levoit Core 300S a které se budeme podrobněji věnovat v této recenzi.

Obrázek: Recenze Levoit Core 300S: Jak vypadá filtr čističky vzduchu po 12 týdnech?

V recenzi jsme se zaměřili na zhodnocení funkcí a výkonu čističky vzduchu Levoit Core 300S. Zdroj: Redakce inSmart.cz

Zbavte se prachu, pylu, bakterií i zápachu

Ve vzduchu se nachází spousta částic, které nám nesvědčí či přímo škodí. Ne každá čistička vzduchu si ale dokáže se všemi těmito kontaminanty poradit. V případě Levoit Core 300S však ale v portfoliu schopností nechybí filtrace vzduchu od prachových částic, pylu bakterií, plísní či virů. Majitele domácích mazlíčků pak potěší, že výkon zařízení je dostatečný i k zachycení zvířecí srsti či zbytků kůže. Filtr čističky navíc zvládá vzduch čistit o od nepříjemných zápachů a tzv. těkavých organických látek (VOC), které mají prokazatelně negativní vliv na naše zdraví i na životní prostředí.

Za tímto víceúrovňovým čištěním stojí zejména komplexní filtrovací systém. Ten čistí vzduch na celkem třech stupních. První, nylonový filtr zachytí velké mechanické částice, tedy prach a organické zbytky. Jemnější HEPA H13 filtr pak filtruje zejména mikročástice. Poslední uhlíkový/karbonový filtr je pak zodpovědný za eliminaci pachů a VOC. Společnost Levoit nabízí i různé specializované varianty těchto filtrů, určené například pro alergiky či pro zachycení vyšších koncentrací toxinů. Základní varianta, která je k čističce přímo dodávána, je ale v mnoha směrech dostačující, a bude tak vyhovovat většině uživatelů.

Obrázek: Recenze Levoit Core 300S: Jak vypadá filtr čističky vzduchu po 12 týdnech?

Levoit Core 300S si hravě poradí s prachem, bakteriemi i nepříjemnými pachy. Zdroj: Se souhlasem Levoit

Co se týče reálného čištění vzduchu, zvládá Levoit Core 300S svou práci velmi zdárně, a již po prvních hodinách její činnosti dokážete doslova pocítit znatelný rozdíl. Domácnost je nejen více svěží, ale také se v ní usazuje znatelně menší množství prachu, takže nemusíte tak často uklízet.

Ideální velikost a výkon do menších prostor

Z pohledu správného výběru čističky vzduchu hraje pochopitelně největší roli výkon a schopnost filtrace. Výkon se zpravidla odvíjí od objemu vzduchu, který dokáže zařízení efektivně přečistit. Levoit Core 300S má příkon 26 W a zvládá přefiltrovat zhruba 240 m3 za hodinu. Pro lepší představu pak výrobce uvádí, že čistička by měla efektivně pracovat v místnosti o ploše zhruba 20 metrů čtverečních, což odpovídá standardním rozměrům pokoje.

Výkon však není to jediné, co rozhoduje o kvalitách zařízení k čištění vzduchu. V rámci pohodlí samotného uživatele je totiž důležitá také hlučnost přístroje. Ta u Levoit Core 300S začíná na úrovni 24 dB pro ultra tichý režim, při maximálním výkonu dosahuje hodnot do 48 dB. V porovnání s lidským hlasem se tak hlučnost pohybuje na škále od šepotu po běžnou konverzaci. Zde je ale potřeba zmínit, že při plném výkonu je hluk skutečně znatelný, a vzhledem k tomu, že jej způsobuje neustále rotující ventilátor čističky, jde o zvuk poměrně nepříjemný, přes který mnohdy nemusíte slyšet vlastního slova. V tomto režimu však zařízení budete používat maximálně v akutních případech znečištění vnitřního vzduchu, a v běžném či automatickém režimu tak o chodu čističky z pohledu hlučnosti většinu času nebudete ani vědět. Běžně tedy jde o tichý přístroj, který můžete bez problému umístit i do ložnice nebo do obývacího pokoje k televizi – kam jsme jej ostatně nainstalovali i pro účely této recenze.

Obrázek: Recenze Levoit Core 300S: Jak vypadá filtr čističky vzduchu po 12 týdnech?

Čistička vzduchu je při svém chodu příjemně tichá. Zdroj: Redakce inSmart.cz

Pokud hledáte ideální čističku do větších prostor, mohla by vás zaujmout česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare, která v našem testu obstála na výbornou.

Nastavitelná rychlost ventilátoru, tichý noční režim či časovač

Správa provozu čističky vzduchu Levoit 300S je plně ve vaší režii. Zařízení má přitom hned několik režimů chodu, které vám může nabídnout. V základu máte na výběr ze tří rychlostí ventilátoru, které ve finále určují efektivitu samotného čištění vzduchu. Kromě manuálního přepínání mezi nimi pak můžete zvolit i automatický režim, který výkon upravuje podle podnětů ze senzorů přístroje. Tento mód jsme měli během tříměsíčního užívání čističky aktivován prakticky neustále – po počátečním přečištění na vyšší rychlostní stupeň totiž zařízení postupně přejde do pohotovostního režimu, který je velmi tichý a prakticky se zesílí pouze v případě vyššího znečištění (například během vaření nebo při vyšší prašnosti).

Další možností nastavení výkonu je pak tzv. Sleep Mode (režim vhodný do ložnice), ve kterém čistička běží na nejnižší výkon a zároveň se zhasnutými diodami, takže vás v noci nebude nijak rušit. Displej lze ale vypnout i v případě vyšších rychlostních stupňů. Za zmínku stojí i časovač, kterým si můžete nastavit dobu, po které se stroj vypne, či zámek displeje, který znemožní další změny v nastavení, dokud zařízení opět neodemknete. To se hodí zejména v případě, pokud by byla čistička v dosahu dětí.

Obrázek: Recenze Levoit Core 300S: Jak vypadá filtr čističky vzduchu po 12 týdnech?

Na horní straně zařízení je přehledný displej s ovládacími prvky. V noci ho můžete zhasnout. Zdroj: Se souhlasem Levoit

Ovládat čističky: Na zařízení i v mobilní aplikaci

Samotná konstrukce čističky vzduchu Levoit 300S je poměrně standardní a odpovídá většině čističek válcovitého tvaru. Spodní, odnímatelná část v sobě ukrývá prostor pro umístění válcovitého HEPA filtru, v horní části je pak umístěn výkonný ventilátor. Podobný mechanismus můžete znát např. z populárních čističek značky Xiaomi.

Na horní straně se nachází všechny ovládací prvky zařízení, tedy tlačítka pro zapnutí/vypnutí, přepínání jednotlivých režimů, časovač či zámek displeje. Výhodou čističky vzduchu Levoit 300S je pak také světelná indikace kvality vzduchu. Tu lze sledovat přímo na horní části těla zařízení v podobě různobarevných prstenců. Nejčistší vzduch je indikován modrou barvou, dobrý zelenou, středně kvalitní pak oranžovou a špatný červenou. I když tedy nebudete kvalitu vzduchu aktivně sledovat, stačí letmý pohled na čističku, a hned víte, jak na tom u vás doma jste.

Ačkoliv pak můžete zařízení plně ovládat přímo na displeji, rozhodně se vyplatí využít i možnost propojení s mobilní aplikací VeSync. Ta obsahuje prakticky totožné ovládací prvky jako panel na čističce, ale umožňuje rozšířit funkce nastavení či se dozvědět víc o stavu zařízení nebo délce životnosti filtru. Na úvodní obrazovce lze vidět hodnotu PM 2.5 (z angl. Particlate Matter), která uvádí koncentraci polétavého prachu o velikosti částic nad 2,5 mikronu. Obecně pak platí, že čím nižší je indent PM 2.5, tím je vzduch čistší. Kvalitu vzduchu pak indikují stejné barvy podsvícení jako na samotné čističce. Kromě této informace pak úvodní obrazovka obsahuje všechna potřebná tlačítka k ovládání čističky.

Prostředí mobilní aplikace VeSync sloužící k ovládání zařízení je uživatelsky přívětivé a jednoduché. Zdroj: Redakce inSmart.cz

Mobilní aplikace vám dále umožní si zapnutí či vypnutí přístroje nastavit dle času. Tyto funkce jsou mnohem více rozšířené oproti nastavení přímo na displeji čističky, kde lze nastavit pouze jednoduchý odpočet. V plánu aplikace VeSync tak můžete měnit nastavení zařízení v závislosti na denní době či v rámci jednotlivých dnů v týdnu. Kromě zapínání a vypínání samotného ventilátoru lze podobným způsobem programovat i podsvícení displeje.

Ze stejné aplikace můžete ovládat vícero spotřebičů od Levoit. Smysl dává třeba kombinace čističky a zvlhčovače v podobě ultrazvukového modelu Levoit Classic 300S, který má nádržku až na 6 litrů vody. Zvlhčený vzduch eliminuje poletavost prachu a zlepšuje odolnost sliznic proti virům a bakteriím.

Obrázek: Recenze Levoit Core 300S: Jak vypadá filtr čističky vzduchu po 12 týdnech?

Foto: Se souhlasem Levoit

Sledování životnosti filtru a připojení k chytré domácnosti

Kromě nastavení celé řady parametrů se v aplikaci ukládají také záznamy o chodu čističky, ze kterých můžete zpětně vysledovat její aktivitu. Když tedy zařízení necháte několik dní běžet na automatický chod, můžete snadno monitorovat časové úseky, ve kterých se její výkon zvýší, a případně pak tato data přenést do plánovače. V přehledu také najdete stav opotřebení filtru, takže můžete včas naplánovat jeho výměnu. Aplikace VeSync umožňuje přesměrování rovnou na e-shop Amazon, tato funkce však v ČR není k dispozici. Filtry však bez problémů koupíte v řadě oblíbených českých e-shopů za cenu kolem 800 Kč. Životnost filtru se bude lišit podle toho, v jakém režimu čističku používáte, v našem případě, kdy běžela většinu času na automatický mód, se filtr za tři měsíce dostal na rovných 50 %. Vizuálně pak bylo možné vidět, kolik nečistot za tu dobu zvládl zachytit (viz foto níže).

Obrázek: Recenze Levoit Core 300S: Jak vypadá filtr čističky vzduchu po 12 týdnech?

Na snímku lze vidět, kolik prachu a nečistot zvládla čistička Levoit Core 300S zachytit za tři měsíce aktivního užívání. V bytě v Olomouci máme mj. domácí mazlíčky – králíky, kteří jsou velkým zdrojem prachu. Vnější filtr je možné snadno očistit vysavačem. Po cca 6 měsících je doporučena i výměna filtru jako takového. Zdroj: Redakce inSmart.cz

Vzhledem k tomu, že je zařízení Levoit Core 300S chytrým přístrojem, lze jej integrovat do systému chytré domácnosti. V kombinaci například s asistentem Amazon Alexa tak čističku můžete ovládat nastavitelnými hlasovými příkazy, čímž se její užívání stane ještě pohodlnějším.

Dále nabízí aplikace VeSync přehled o tom, jaký celkový objem vzduchu čistička přefiltrovala v přepočtu na počet stromů, který byste museli doma vysadit, abyste dosáhli stejného efektu. Podívat se také můžete na celkovou dobu provozu – opět s přepočtem ekvivalentů let strávených životem v deštném pralese. Z těchto čísel žádná relevantní data nezjistíte, a slouží spíše jako marketingové lákadlo.

Obrázek: Recenze Levoit Core 300S: Jak vypadá filtr čističky vzduchu po 12 týdnech?

Z pohledu funkčnosti, efektivity a uživatelské přístupnosti je Levoit Core 300S ve své cenové kategorii kolem 4 500 Kč dobrou volbou. Zdroj: Redakce inSmart.cz

Stojí za pořízení?

Pořízení čističky vzduchu do naší domácnosti jsme zvažovali již déle. Vzhledem k tomu, že chováme dva králíky, o prach a srst neustále vířící vzduchem u nás není nouze, a zařízení schopné tyto nečistoty zachytit by nám tak značně usnadnilo úklid a udržování obývacího pokoje v čistém stavu. Čistička Levoit Core 300S tento úkol splnila s přehledem. Pochopitelně nelze očekávat, že její účinek bude rovnoměrně znatelný po celé místnosti – v okolí přístroje se prach prakticky nevyskytoval, ovšem s každým dalším metrem dál již bylo možné drobné nečistoty tu a tam najít. V tomto směru tak čistička Levoit činí to, co slibuje, a to nám pro tento účel stačilo. Pro větší místnosti či domácnost bychom však sáhli po vyšším modelu.

Subjektivně mohu velmi pozitivně ohodnotit automatický režim provozu přístroje. Zatímco některé čističky vzduchu spínají vyšší rychlostní stupně prakticky náhodně, Levoit Core 300S díky senzoru skutečně aktivně reaguje na změny kvality vzduchu. Nejlépe jsme tuto schopnost mohli sledovat během vaření, kdy se z kuchyně linuly nejrůznější pachy, které způsobily, že se ventilátor začal točit na plné obrátky. V momentě, kdy jsme ale vyvětrali, případně kdy stroj uznal, že svou práci odvedl, vrátil se postupně zpět do tichého chodu. Ostatní funkce a režimy zařízení fungovaly přesně tak, jak výrobce udával, a v tomto směru tak není čističce Levoit co vyčítat.

Obrázek: Recenze Levoit Core 300S: Jak vypadá filtr čističky vzduchu po 12 týdnech?

Čistička je nejen funkčním, ale i doplňkem vaší domácnosti. Zdroj: Redakce inSmart.cz

Suma sumárum je Levoit Core 300S velmi slušnou čističkou vzduchu, které nic nechybí a přesně plní to co slibuje. Možná si říkáte, že čističku vzduchu u vás doma nepotřebujete, ale uvidíte sami, jak její přítomnost pocítíte na vlastní kůži již po prvních momentech od jejího spuštění. Levoit Core 300S je v tomto ohledu skvělým pomocníkem pro případ, že s čištěním vzduchu ve vaší domácnosti teprve začínáte. Sami se pak můžete rozhodnout, zda-li vám jeho schopnosti stačí, nebo se rozhodnete zvolit některý z výkonnějších modelů. U nás doma si každopádně tato čistička našla své stálé místo.

Zdroj: Redakce inSmart.cz

  • Obsah balení - 85%
    85%
  • Uživatelská přívětivost - 90%
    90%
  • Chytré funkce - 90%
    90%
  • Výkon - 85%
    85%
  • Schopnost filtrace - 90%
    90%
88%

Shrnutí

Levoit Core 300S je velmi slušnou čističkou vzduchu, které nic nechybí a přesně plní to co slibuje. Možná si říkáte, že čističku vzduchu u vás doma nepotřebujete, ale uvidíte sami, jak její přítomnost pocítíte na vlastní kůži již po prvních momentech od jejího spuštění.

Klady

  • Tichý chod, který ale dokáže zajistit patřičný výkon v rámci čištění vzduchu.
  • Automatický režim, který je schopný reagovat na změny v okolním ovzduší.
  • Solidní filtrační výkon.
  • Cenově dostupný spotřební materiál.
  • Uživatelsky přívětivá mobilní aplikace s řadou funkcí.

Zápory

  • Někomu může chybět senzor teploty a vlhkosti vzduchu.
  • Chybí funkce ionizace a UV sterilizace.
  • Zařízení vyžaduje umístění v prostoru, ideálně ve středu místnosti, což není vždy logisticky možné. Prostor nad čističkou musí být navíc volný kvůli průchodu vzduchu, tudíž může být v některých prostorech omezující.
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Roman

Také ji mám doma a jsem s její prací naprosto spokojen.

Roman

Jo, a k ní Zvlhčovač Levoit Dual 200 S, ideální kombinace.

Obrázek: HONOR uvedl na český trh Magic V3: Nejtenčí skládací telefon světa vypadá fantasticky. Kolik stojí?
HONOR uvedl na český trh Magic V3: Nejtenčí skládací telefon světa vypadá fantasticky. Kolik stojí?
Obrázek: IFA 2024: HONOR má výkonný 1kg notebook s magnetickou odnímatelnou kamerou
IFA 2024: HONOR má výkonný 1kg notebook s magnetickou odnímatelnou kamerou
Obrázek: Umělá inteligence pro každého. Samsung chce dostat AI do všeho a všem
Umělá inteligence pro každého. Samsung chce dostat AI do všeho a všem
Obrázek: Miniaturní počítač s umělou inteligencí se vejde do dlaně: ASUS představil NUC 14 Pro AI
Miniaturní počítač s umělou inteligencí se vejde do dlaně: ASUS představil NUC 14 Pro AI
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Obrázek: Perseidy tento víkend naposledy rozzáří letošní noční oblohu. Jak a kde je pozorovat?
Perseidy tento víkend naposledy rozzáří letošní noční oblohu. Jak a kde je pozorovat?
Obrázek: Perseidy, Měsíc i polární záře: Dnes večer koukejte na noční oblohu, podívaná bude stát za to
Perseidy, Měsíc i polární záře: Dnes večer koukejte na noční oblohu, podívaná bude stát za to
Obrázek: Rusko blokuje aplikaci Signal: Jak snadno obejít cenzuru, kdyby to jednou nastalo i u nás?
Rusko blokuje aplikaci Signal: Jak snadno obejít cenzuru, kdyby to jednou nastalo i u nás?