Czech Space Week 2022: Nejvýznamnější tuzemská akce v oblasti vesmírného průmyslu láká na bohatý program

Ministerstvo dopravy, agentura CzechInvest, pražské planetárium Planetum a další partneři v týdnu od 28. listopadu do 2. prosince uspořádají již pátý ročník prestižního festivalu Czech Space Week, který se bude věnovat aktuálním tématům ze světa kosmonautiky a vesmírného průmyslu. Co návštěvníky čeká, a na jaká témata se mohou těšit?

Akce Czech Space Week má v České republice již několikaletou tradici. V roce 2022 se bude konat v pořadí pátý ročník tohoto festivalu, který se zaměřuje na celou řadu odvětví v oblastech technologického a průmyslového dobývání vesmíru. Tento festival je přitom určen pro celou plejádu účastníků – od firem a investorů přes širokou veřejnost až po rodiny s dětmi – přičemž si zde každý přijde na své.

Space2Business aneb Česko středem evropského vesmírného průmyslu

Czech Space Week je rozdělen na několik základních programových bloků, které pak doplňují nejrůznější doprovodné akce. Festival odstartuje událostí Space2Business. Její konání souvisí s aktuálním předsednictvím ČR v Radě Evropské unie, díky čemuž se bude jednat skutečně o velkolepý event, který si pod záštitu kromě hlavních organizátorů Czech Space Week vzala také Evropská kosmická agentura (ESA) či Agentura Evropské unie pro Kosmický program (EUSPA). Celá událost se ponese v duchu mezinárodní spolupráce členských států EU a zemí Afriky a Blízkého východu v oblasti kosmonautiky a vesmírného podnikání. Na programu jsou tedy nejrůznější výstavy, konference, či B2B meetingy.

Obrázek: Czech Space Week 2022: Nejvýznamnější tuzemská akce v oblasti vesmírného průmyslu láká na bohatý program

Czech Space Week přinese mimo jiné řadu diskuzí a přednášek na téma kosmického průmyslu. Zdroj: Se souhlasem organizátorů

V rámci doprovodného programu se mohou návštěvníci těšit mimo jiné na řadu panelových diskuzí na téma Space Together, které budou klást důraz právě na komerční spolupráci jednotlivých zúčastněných států na svých vesmírných projektech, či soutěž pro startupy financované z prostředků právě agentur ESA a EUSPA. Space2Business bude dvoudenní akcí konající se 28. a 29. listopadu v Kongresovém centru Praha.

Co nabídne Czech Space Week 2022?

Kongresové centrum bude navíc hostit také 10. ročník konference Českého uživatelského fóra Copernicus. Zde bude jedním z hlavní témat diskuze nad vlivem aktuálně probíhající války na Ukrajině na celou socio-ekonomickou situaci napříč národy – od zemědělství před energetiku až po ochranu životního prostředí. Konference si klade za cíl probrat programové body plánu EU monitorovat výše zmíněné faktory v rámci celé planety, a vhodně na ně reagovat.

Obrázek: Czech Space Week 2022: Nejvýznamnější tuzemská akce v oblasti vesmírného průmyslu láká na bohatý program

Do akce Czech Space Week se zapojí také pražské a brněnské planetárium. Návštěvníkům nabídnou pestrý doprovodný program. Zdroj: Se souhlasem organizátorů

Součástí akce Czech Space Week je pak také minikonference nazvaná Příští zastávka: Vesmír, kterou pořádá Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy Planetum primárně pro středoškoláky a vysokoškoláky, kteří se o průmyslový pokrok v rámci dobývání kosmu zajímají, a případně se plánují tomuto tématu věnovat i v rámci své budoucí kariéry. Kromě samotné konference pak jsou v plánu další doprovodné akce pro děti i studenty s cílem probudit v mladších generacích zájem o vesmír jako takový. Do těchto aktivit se pak k hlavním organizátorům celého eventu – Ministerstvu dopravy, agentuře CzechInvest a planetária Planetum – připojí také Vysoké učení technické v Brně, vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury pro Českou republiku ESERO a Hvězdárna a planetárium Brno.

Obrázek: Czech Space Week 2022: Nejvýznamnější tuzemská akce v oblasti vesmírného průmyslu láká na bohatý program

Součástí eventu Czech Space Week bude také výstava novinek na poli průmyslového dobývání vesmíru. Zdroj: Se souhlasem organizátorů

Pokud vás tedy zajímá aktuální dění okolo průmyslových a technologických pokroků v kosmu, brány festivalu Czech Space Week pro vás budou otevřeny od 28. listopadu do 2. prosince.

Obrázek: Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte