Společnost Blue Origin Jeffa Bezose se stále potýká s technickými problémy. Při posledním testu motoru BE-4 došlo podle nedávného prohlášení k nehodě, která způsobila explozi zařízení. Celý incident je nyní vyšetřován.
Blue Origin se dlouhodobě snaží držet tempo s konkurencí na poli vývoje a testování nových zařízení a raket sloužících k cestování do vesmíru. Přestože je společnost amerického podnikatele Jeffa Bezose v médiích mnohdy upozaděna na úkor úspěchů NASA či SpaceX, nelze jí připisovat nedostatek snahy. Před několika týdny jsme tak například psali o lunárním modulu, který Blue Origin chystá pro vesmírný program Artemis. Tím však její ambice zdaleka nekončí.
K neúspěšnému testu došlo již před téměř dvěma týdny, teprve nyní však přišlo oficiální vyjádření
Společnost tak například spolupracuje s americkou United Launch Alliance (ULA) na vývoji dvoustupňové nosné rakety Vulcan Centaur. Pro tento projekt Blue Origin pro ULA přislíbila dodání motorů BE-4, na kterých pracuje již více než 10 let. Od té doby proběhla již celá řada testů, přičemž ten poslední se uskutečnil 30. června letošního roku. Namísto úspěchu však Blue Origin řeší havárii, ke které během testu došlo, jelikož motor BE-4 explodoval zhruba 10 sekund po zkušebním zážehu.
O výsledku samotného testu se přitom poměrně dlouhou dobu mlčelo, a s oznámením, že došlo k výbuchu, čekala společnost Blue Origin až do 11. července. Podle oficiálního prohlášení nebyl nikdo zraněn, avšak nehoda může mít významný dopad právě na spolupráci s ULA na projektu Vulcan. Aktuálně je tak příčina problému vyšetřována, přičemž podle zástupců Blue Origin je příčina exploze již známá a v současnosti probíhají nápravná opatření, aby se podobným incidentům v budoucnu zabránilo.
Série nešťastných událostí obou společností pokračuje
Zpráva o selhání motoru BE-4 přichází teprve několik měsíců po tom, co došlo k poruše na raketě New Shepard, která pochází také z dílny Blue Origin. Ani samotná ULA pak nemá nouzi o nevydařené testovací starty. Při květnovém testu rakety Vulcan Centaur totiž došlo k požáru, který měl podle některých zdrojů na svědomí také právě motor BE-4. Obě společnosti se tak potýkají s řadou technických problémů, které brzdí jejich vzájemnou spolupráci.
Pro úspěšný start raketového systému Vulcan Centaur budou potřeba dva motory BE-4. Společnost Blue Origin však představila také vlastní plavidlo New Glenn, které plánuje osadit až sedmi těmito motory. Úspěch tohoto zařízení je tak klíčový pro další projekty, které firma chystá. V kombinaci s tím, že ULA i Blue Origin již podepsaly smlouvy zavazující k dopravení řady komerčních satelitů na oběžnou dráhu, je zřejmé, že bude nutné celou situaci vyřešit včas.
Raketa New Glenn pak má být také využita k transportu zmiňovaného lunárního modulu na Měsíc. S problémy se však potýká i konkurence, a je tak možné, že Blue Origin nedávnou nehodou tempo nijak výrazně neztratí.