Očekávejte nový vzestup DDoS útoků, varují odborníci

Zpráva skupiny Netscout poukazuje na 5,4 milionů zaznamenaných DDoS – Distributed Denial-of-Service – útoků v první polovině letošního roku.

DDoS útoky mají za cíl shodit provoz webu, aplikace, internetové služby a podobně přehlcením požadavků; v podstatě zavalí síť zbytečnými požadavky, které znemožní využití služby uživatelům.

Jde o velmi primitivní druh kybernetického útoku. Je jednou z nejstarších známých, ale také stále jednou z nejúčinnějších metod útoku, i přes různé bezpečnostní metody využívané k obraně před ní.

Obrázek: Očekávejte nový vzestup DDoS útoků, varují odborníci

Zdroj: Pixabay

Obrana funguje, ale na jak dlouho?

Počet DDoS útoků v posledních měsících roste, a podle odborníků Nescout se situace hned tak nezlepší.

Jedním z důležitých vlivů růstu útoků je neustále se zvětšující počet k síti připojených zařízení – internet věcí, nositelná zařízení, notebooky, mobily, počítače; to vše je potenciálně zranitelné a zneužitelné. Obzvláště starší generace internetu věcí měly často jen minimální, zcela nedostačující bezpečnostní opatření, a hackeři je tak rádi využívají.

Počet zařízení schopných zahltit síť požadavky je klíčový, přičemž jejich výkon až tak důležitý není. Využít lze i třeba různé chytré bezpečnostní kamery. Ze zařízení hackeři postaví takzvaný botnet; skuteční vlastníci zařízení v botnetu obvykle ani neví, že je jejich produkt zneužíván.

Obrázek: Očekávejte nový vzestup DDoS útoků, varují odborníci

Zdroj: Freepik

Kybernetičtí kriminálníci navíc DDoS útoky využívají stále inovativnějším způsobem. Experimentují kupříkladu s využitím primitivní metody k překonání sofistikovanějších, na cloudu založených bezpečnostních řešeních. Multivektorové útoky způsobují problémy i pro firmy s dobrým zabezpečením, a útočníci často vědí, jaké zranitelnosti mohou využít.

Přes jednoduchost DDoS útoků nelze jejich efektivitu podceňovat. Stále více služeb běží online, a jakýkoliv výpadek se okamžitě na firmě podepíše; čím důležitější je nutnost služby zůstat 100 % času online, tím efektivnějěí útoky jsou.

V současné době existují pokročilé metody obrany proti DDoS útoků (Cloudflare patří mezi nejznámější a nejrozšířenější poskytovatele řešení), ne všechny služby jsou ovšem chráněny – a při zvýšení intenzity a četnosti útoků nemusí ani současná řešení v budoucnu stačit. Problém poskytují DDoS útoky hlavně pro menší společnosti, zájmové weby a podobně, které si ne vždy mohou dovolit (nebo mají schopnosti implementovat) funkční ochranu proti DDoS útokům.

Zdroj: ZDnet, Netscout

Obrázek: Co je to kryptoměnový seed a jak funguje? Poradíme, jak ho bezpečně uchovávat
Co je to kryptoměnový seed a jak funguje? Poradíme, jak ho bezpečně uchovávat
Obrázek: Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Obrázek: Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Obrázek: Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu