Nákup F-35 vrátí Česku důležitou pozici v NATO a zvýší interoperabilitu se spojenci

V současnosti velmi diskutovaný nákup 24 letounů F-35 Lightning II pro české letectvo je klíčovým krokem nejen v rámci modernizace technického vybavení naší armády, zajistí také České republice silný hlas při komunikaci s ostatními státy či v rámci nadnárodních organizací.

Česká republika je od roku 1999 členem NATO. Z členství v tomto vojenském paktu vyplývá řada práv a výhod, na druhé straně ale taktéž povinností. Jednou z nich je pak soudržnost v zajištění vojenské podpory v rámci aliance. Tu by členské státy měly naplňovat na základě tzv. interoperability, která je jedním ze základních pilířů NATO. Interoperabilita totiž vyjadřuje schopnost spojenců jednat jednotně, účinně a efektivně za cílem dosažení stanovených strategických cílů. Česko se tak chtě nechtě musí podílet na tom, aby vojenská technika, kterou v rámci NATO využívá, podporovala tuto možnost taktické spolupráce.

Obrázek: Nákup F-35 vrátí Česku důležitou pozici v NATO a zvýší interoperabilitu se spojenci

Interoperabilita je jedním ze základních stavebních kamenů Severoatlantické aliance. Zdroj: Se souhlasem NATO

Gripeny musí z kola ven. Nahradí je F-35?

Čas je však bohužel neúprosný, a vybavení jednotlivých složek Armády ČR postupně zaostává za novými trendy, a je nutné jej čas od času inovovat. To se týká také našeho letectva, které aktuálně řeší problém s koncem nájemní smlouvy pro letku bojových letounů JAS-39 Gripen. Ta vyprší v roce 2027, a je tak nutné vymyslet, co dál. Inspiraci hledá armáda například u našich spojenců, kteří jsou již dnes vybaveni stíhačkami 5. generace, jež jsou aktuálně tím nejlepším, co dokáže letecká bojová technika nabídnout. V jejich čele pak stojí americké stroje F-35 Lightning II od výrobce vojenské techniky Lockheed Martin. Modernizace vzdušných sil Armády ČR je tak aktuálně prioritou číslo 1, a stíhačky F-35 tak s největší pravděpodobností v následujících letech přispějí k obnově letového parku českých vojsk.

NATO klade důraz na interoperabilitu mezi členskými státy

O tom, že stroje F-35 Lightning II svou výbavou předčí drtivou většinu bojových stíhacích letounů, které lze dnes na obloze spatřit, není velkých pochyb. Stíhačky však mají i další výhody. Jejich silnou stránkou je například možnost operovat na stejných komunikačních platformách, na jakých dnes fungují spojenecká letadla a další složky ozbrojených sil NATO. V tomto směru například stávající Gripeny značně zaostávají, jelikož je kromě ČR používá už jen hrstka států, které jsou navíc poměrně vzdálené od středu Evropy a mnohdy ani nejsou členy Severoatlantické aliance. Využít je tak ke koordinaci útoků příliš nelze. F-35 však představují přesný opak, jelikož jejich možnosti sdílení informací a dat mezi ostatními vojenskými silami prakticky neznají hranic. I díky tomu jsou tak v rámci interoperability jednoznačně nejlepšími stíhačkami na trhu.

Obrázek: Nákup F-35 vrátí Česku důležitou pozici v NATO a zvýší interoperabilitu se spojenci

Díky komunikačním technologiím stíhaček F-35 je koordinace útoků hračka. Zdroj: Se souhlasem Lockheed Martin

Svět se aktuálně zmítá v důsledcích konfliktu na Ukrajině, která zatím není členem NATO, sousedí však s východní hranici aliance, kam spadají také naši přímí sousedé Polsko a Slovensko. Hrozba ze strany napadení Ruskem je tak v posledních letech velmi reálná, a posílení východní části NATO je tak společným cílem všech členských států. Česká republika tak dá pořízením letounů F-35 nepřátelským státům jasně najevo, že hodlá brát obranu své i severoatlantické suverenity velmi vážně.

Bojové letouny F-35 posílí vojenskou i politickou moc ČR

Nákup stíhaček F-35 Lightning II pak nemá význam pouze v rámci posílení výbavy Armády ČR, avšak má přesah i do mezinárodní politiky naší země. Česká republika se díky nové letce bude moci aktivně účastnit koordinovaných vojenských cvičení NATO, což značně posílí náš hlas v rámci aliance. Změny se pak budou týkat také postavení ČR v rámci Evropské unie, která svou projektovou činností podpoří státy, které půjdou vstříc modernizaci a technickému pokroku.

Obrázek: Nákup F-35 vrátí Česku důležitou pozici v NATO a zvýší interoperabilitu se spojenci

Díky letce strojů F-35 Lightning II se Česká republika opět stane důležitým hráčem v globální politické hře. Zdroj: Se souhlasem Lockheed Martin

Ačkoliv je investice do nových bojových letounů pro český rozpočet velmi významnou položkou – vláda schválila pořízení 24 letounů F-35 za cenu 106 miliard korun – je nutné na ni pohlížet z vícero směrů. Česká republika tak možná v současné době není v žádném otevřeném konfliktu s nepřítelem, situace na politické mapě světa je však velmi proměnlivá, a štěstí v tomto směru přeje připraveným. Jak již bylo navíc řečeno, posílení bojeschopnosti českého letectva je pouze jednou z řady výhod, která posílí pozici ČR v rámci mezinárodních vztahů.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte