Společnost Sensel na veletrhu spotřební elektroniky CES představila miniaturní zařízení připojitelné k počítači: Morph. Nejde však o to, co samotný stroj je, ale jaké technologické inovace půjdou aplikovat i jinde.
Produkt sám je sice zajímavý, ale poněkud k ničemu: jde o malé zařízení, které pomocí různých „potahů“ dokáže napodobit povrchy s odlišnými funkcemi, od QWERTY klávesnice po různé hudební nástavce simulující buben, piáno nebo rovnou mixážní pult.
Roli hraje i míra vyvíjeného tlaku
Daleko zajímavější je samotná technologie Pressure Grid, která se pod nevýrazným zařízením skrývá. Standardní kapacitní displeje, jaké se nachází v naprosté většině současných smartphonů, mají svá omezení, Pressure Grid (technologie vyvíjená od roku 2017) se chová jako kombinace kapacitního a rezistivního displeje: je vhodný na klepání i posouvání, vlhkost mu vůbec nevadí a lze snadno ovládat stylusem, prstem nebo čímkoliv jiným. To mimochodem znamená, že ovládání smartphonu v zimě přes rukavice by už nemuselo být utrpením. Na rozdíl od rezistivního displeje také podporuje multitouch.
Pressure Grid je zároveň tenký a flexibilní, což je teoreticky vhodné pro ohýbatelné displeje, rovněž značně inovativní technologii posledních let. Není však jasné, jaké chyby přinese a co bude ještě potřeba v praxi vychytat. Využití může technologie nalézt také u touchpadů, virtuálních displejů nahrazujících klávesnici a touchpad u laptopů nebo v automobilovém průmyslu.
Technologie je také citlivá na vyvíjený tlak, což je funkce hojně vyžívaná například u tabletů určených pro grafiky. V omezené míře ji mají také iPhony jakožto 3D Touch a pohrávají si s ní též některá zařízení s Androidem.
Nejde o první představení Morpha. Sensel to samé zařízení s méně vyspělými funkcemi a technologiemi ukázal už v roce 2017 a 2018 na hudebním veletrhu NAMM.
Zdroj: 1, 2. Fotografie: TechCrunch – Brian Heater