Na druhé straně barikády: Rusko zažívá masivní odliv vědeckých kapacit

Válečný konflikt Ruska a Ukrajiny si v průběhu let postupně vybírá svou daň na všech frontách, včetně výzkumu. Podle médií Rusko v poslední době opustily stovky vědeckých odborníků, a přidávají se další. Řada z nich pak akce své původní vlasti vůči Ukrajině kritizuje v otevřeném dopise.

Letos v srpnu propustila prestižní Vysoká škola ekonomická (VŠE) v Moskvě jednoho ze svých zakladatelů, profesora ekonomie Igora Lipsice. Lipsic, který zhruba od roku 2020 žije v zahraničí a svou vědeckou aktivitu tak vyvíjí v rámci práce na dálku, se netají svým kritickým způsobem k politice Kremlu a k agresi Ruska vůči Ukrajině.

Obrázek: Na druhé straně barikády: Rusko zažívá masivní odliv vědeckých kapacit

Rusko zažívá v posledních letech hromadný odsun vědeckých sil. Zdroj: Pixabay

Podobných příběhů lze na sociálních sítích a v médiích dohledat stovky, reálná čísla však pravděpodobně dosahují tisíců vědců, kteří se tímto způsobem z vlastní vůle či z donucení distancovali od ruského výzkumu. Největší odliv vědeckých kapacit zaznamenaly obory fyziky, matematiky a informatiky. Nejde přitom o pouhé řadové vědecké pracovníky, ale podobně jako v případě Lipsice i o profesory a vedoucí specializovaných ústavů. Zhruba čtvrtina z dohledatelných bezmála dvou set odešedších vědců se přitom pyšní H-indexem (ukazatel citovanosti odborných článků autora) vyšším než 10, přičemž za řadou z nich jsou celé dekády úspěšné výzkumné činnosti.

Úpadek jedné z nejprestižnějších ruských univerzit

Nejvýznamnější odliv vědeckých kapacit – minimálně 160 potvrzených případů – zaznamenala právě moskevská VŠE. Ta byla podle prezidenta Putina ještě v roce 2010 označována za špičkovou ve všech ohledech. Již od dob anexe Krymu však její zaměstnanci poměrně otevřeně kritizovali postupy ruské vlády, které eskalovaly přijetím etického kodexu v roce 2019, v němž bylo mimo jiné akademickým pracovníkům zakázáno se vyjadřovat k politickým otázkám. Od té doby VŠE zaznamenávala postupný odliv vědeckých sil, přičemž se tato univerzita jen za poslední dva roky na žebříčku světových univerzit propadla z 305. na 399. místo. VŠE pak postupně zrušila nejméně šest kateder a rozpustila několik vědeckých týmů.

Obrázek: Na druhé straně barikády: Rusko zažívá masivní odliv vědeckých kapacit

Drtivá většina nařízení, které přiměly vědecké pracovníky k odchodu, pochází přímo z Kremlu. Zdroj: Unsplash

Podobné scénáře pak bylo možné v menším měřítku sledovat na Petrohradské státní univerzitě či v rámci soukromého institutu Skoltech (Skolkovo Institute of Science and Technology). Kromě vědců ruské národnosti pak zemi opustili také zahraniční profesoři a prestižní vědci, kteří zde vedli svůj výzkum.

Kreml kritizoval mimo jiné přílišný liberalismus

Jedna z fakult Petrohradské státní univerzity, a sice Fakulta svobodných umění a věd, se do hledáčku Kremlu dostala díky tomu, že se příliš snažila dostát svého názvu. Místní studenti totiž měli možnost si samostatně vybírat kurzy, které budou v rámci studií navštěvovat. V květnu roku 2022 pak byla fakulta prověřena inspekcí kvůli podezření z extremismu, přičemž závěrem prověrky bylo odhalení „vysoce ideologizovaných předmětů“ a „nesoulad s akademickou přísností“. V reakci na to pracoviště opustilo 30 % zaměstnanců a velká část studijních oborů a předmětů byla kompletně zrušena.

Ruskému výzkumu nyní vládne vývoj seznamovací aplikace

Ruští vědci postupně našli své útočiště na pracovištích v Německu, USA či Izraeli. Ne všichni ale byli v hledání nového pracoviště úspěšní. Zapadnout do nového akademického prostředí pro ně není snadné, a řada z nich tak byla nucena kompletně změnit obor zaměření a začít tak výzkum nanovo.

Obrázek: Na druhé straně barikády: Rusko zažívá masivní odliv vědeckých kapacit

Vyhlídky na úspěch ruského výzkumu v globálním měřítku zůstávají pesimistické. Zdroj: Unsplash

Postoj Ruska k odlivu vědeckých sil ze země byl v mnoha ohledech překvapivý, z pohledu chování tamní vlády však ne příliš neočekávaný. S požehnáním Vladimíra Putina tak byly letos finančně podpořeny projekty zaměřené na vývoj dronu s vertikálním vzhledem či aplikace Fall in Love Again, která má být jakousi východní alternativou Tinderu. Nelze tedy očekávat, že se situace na ruské akademické půdě v dohledné době zlepší. Vyvstává tak otázka, zda se někdy podaří tyto vědecké elity do Ruska nalákat zpět, nebo zda se tamní výzkum stane jen další z obětí konfliktu, do kterého se země bezhlavě a bez dostatečného zhodnocení možných důsledků tak urputně pustila.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: AI Gemini je schopnější než lidé i ChatGPT. Co dokáže nová umělá inteligence od Google?
AI Gemini je schopnější než lidé i ChatGPT. Co dokáže nová umělá inteligence od Google?
Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Hledáte nejlepší chytré hodinky pro muže? Vybrali jsme za vás
Hledáte nejlepší chytré hodinky pro muže? Vybrali jsme za vás
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?