Recenze tabletu Lenovo Yoga Tab 13: Výkonu na rozdávání a s praktickým držákem

Lenovo se svým prémiovým tabletem ukazuje, jak podle průzkumu vypadá zařízení, které uživatelé doopravdy chtějí. Yoga Tab 13 se tak může pochlubit skvělým výkonem, nadstandardní obrazovkou s jemným rozlišením či perfektním zvukem. Jaký je v praxi?

Pandemie pomohla nejen segmentu počítačů, ale také dalších zařízení v čele s tablety. Právě tablet se totiž ukázal jako ideální společník pro online výuku a absolvování videohovorů, které se staly běžnou součástí našich životů. Lidé je však rádi používají i pro čtení obsahu a komunikaci s přáteli a rodinou. Trh s tablety tak zažil renesanci a dočkali jsme se řady nových modelů, které se snaží vyjít vstříc uživatelským požadavkům.

Lenovo koncem roku uvedlo na český trh tablet Yoga Tab 13, který vsadil na multimediální funkce, kvalitní a velký displej, čtveřici reproduktorů a v neposlední řadě praktický stojánek zabudovaný do těla zařízení. To vše doplnil jeden z nejvýkonnějších čipů současnosti a dlouhá výdrž. Výrobce se tak zaměřil na náročnější zákazníky, kteří chtějí výkon a kvalitu známou z iPadů, ale Applu a iOS nefandí. Yoga Tab 13 vsadil na Android a v mnoha ohledech překvapil.

Obrázek: Recenze tabletu Lenovo Yoga Tab 13: Výkonu na rozdávání a s praktickým držákem

Yoga Pad 13 patří k nejvýkonnějším tabletům na trhu. Odpovídá tomu i vyšší cena. Foto: Redakce inSmart.cz

Jaké tablety vlastně lidé chtějí?

Nedávný průzkum společnosti Lenovo ukázal, že mladší ročníky využívají tablet především pro sledování filmů, seriálů, hraní her nebo čtení elektronických knih. Naproti tomu starší ročníky na tabletu komunikují s rodinou a využívají zařízení pro nákupy a vyhledávání informací. Je také běžné, že v rodině je tablet zařízením, které společně sdílí více členů domácnosti.

Zajímavá zjištění ukázal průzkum i v oblasti mobility. Uživatelé s sebou tablety rádi vozí na dovolené, kde je dokonce používají raději, než mobilní telefony a notebooky. Pro konzumaci obsahu je zkrátka větší obrazovka příjemnější a notebook je pro spoustu situací zbytečně velký. Tablety tak své místo na trhu nepochybně mají.

Obrázek: Recenze tabletu Lenovo Yoga Tab 13: Výkonu na rozdávání a s praktickým držákem

Ještě jeden zajímavý fakt se v průzkumu objevil – služební tablet je stále vzácností. Foto: Se souhlasem Lenovo

Lenovo Yoga Tab 13 vsadil na chytrou konstrukci a vysoký výkon

Jak název napovídá, Android tablet má nadstandardní 13″ LTPS displej s QHD rozlišením a obnovovací frekvencí 60 Hz. LCD panely typu LTPS se vyznačují lepší odezvou, jemnějším rozlišením a nižší spotřebou než klasické LCD. Velikost dotykového panelu je v oblasti tabletů nevšední a v mnoha ohledech jde o notebookový rozměr obrazovky, což v případě konzumace obsahu přijde vhod.

Obrázek: Recenze tabletu Lenovo Yoga Tab 13: Výkonu na rozdávání a s praktickým držákem

Notebooková velikost displeje v těle tabletu. Foto: Redakce inSmart.cz

WP DataTables

Do těla o rozměrech 29,34 × 20,4 × 2,49 cm s váhou 830 g výrobce ukryl výkonný hardware v čele s osmijádrovým čipem Qualcomm Snapdragon 870. Ten se řadí k tomu nejvýkonnějšímu a v případě her a náročných úkonů tak nemusíte mít strach o dostatek výkonu. SoC doplňuje štědrých 8 GB operační paměti a pro data je připraveno 128GB úložiště, přičemž po prvním zapnutí máte k dispozici cca 110 GB. Možnost rozšíření o paměťové karty bohužel chybí.

Samotná konstrukce zařízení je na první pohled netradiční. Yoga Tab 13 zepředu vypadá jako běžný tablet, při otočení ale zaujme semišová úprava a tlustší okraj v dolní části, který má i praktické využití. Pokud tablet položíte na stůl, má příjemný náklon a zjednodušuje tak psaní. Zároveň jsou zde ukryty panty pro zabudovaný stojánek. Ten lze použít různými způsoby – jako stojánek opírající stojící tablet či třeba jako závěsné poutko pro uchycení na kuchyňskou linku či kamkoliv jinam.

Obrázek: Recenze tabletu Lenovo Yoga Tab 13: Výkonu na rozdávání a s praktickým držákem

Rozšířená část tabletu je místem, kde se ukrývají integrované reproduktory JBL. Hrají opravdu pěkně. Foto: Redakce inSmart.cz

Dolní část umožnila použití hned 4 reproduktorů JBL, které hrají opravu pěkně. Při přehrávání filmů či hudby spolehlivě ozvučí celou místnost a bez problémů nahradí bezdrátový reproduktor.

Právě možnost zavěsit tablet na různá místa nás v rámci testu oslovila. Jde totiž o překvapivě praktickou vlastnost, kterou z jiných tabletů neznáme. Potřebujete mít při vaření tablet mimo kuchyňskou linku? Pověsíte si jej na úchyty od skříněk. Jednoduché a funkční. Díky tlustší hraně se tablet také lépe drží v ruce a oproti tradičním plackám se s ním obecně lépe manipuluje.

Tablet lze na stojánek postavit i zavěsit. Je to jen na vás. Foto: Redakce inSmart.cz

Obsah balení

Obsah balení bývá u tabletů a mobilů strohý. Lenovo nicméně nešetřilo a přidalo vedle samotného tabletu také 30W nabíječku, USB-C kabel, redukci z USB-C na 3,5mm jack a potěší i přiložená redukce z miniHDMI na HDMI. Doma i na cestách se tak tablet dokáže snadno proměnit na multimediální centrum.

Obrázek: Recenze tabletu Lenovo Yoga Tab 13: Výkonu na rozdávání a s praktickým držákem

Yoga Tab 13 v praxi

Použit byl operační systém Android 11 s Google službami. Nadstavba systému je čistá, přehledná a s minimem předinstalovaných aplikací v základu. Vedle Google služeb a aplikací tak došlo např. na Netflix či kancelářský balík od Microsoftu. Tablet je připravený na práci i zábavu, ale je zjevné, že tíhne právě k zábavě. Odpovídá tomu i prostředí Kids space pro děti a Entertainment space pro dospělé. Cílem je nabídnout uživatelům obsah na míru.

Obrázek: Recenze tabletu Lenovo Yoga Tab 13: Výkonu na rozdávání a s praktickým držákem

Hráči akčních titulů si přijdou na své. Výkonu má tablet na rozdávání. Foto: Redakce inSmart.cz

Díky dostatku výkonu se zařízení nezadýchá. Pouštět můžete nejnovější hry, spoustu aplikací a stejně poběží plynule. Pokud tedy rádi hrajete akční hry, přijdete si zde na své.

Baterie a nabíjení

Důležitá je v případě přenosných zařízení kapacita baterie. Tablet dostal do výbavy 10 500mAh akumulátor a výdrž zařízení se díky tomu pohybuje kolem 11 hodin na jedno nabití, což je slušná hodnota. Plné nabití přibalenou 30W nabíječkou trvá lehce přes 3 hodiny. Pro jeden den náročnější pracovní zátěže tak tablet bez problémů postačí. Kdo jej používá méně, bude nabíjet párkrát do týdne.

Konektivita

Pro připojení dalších zařízení slouží Bluetooth ve verzi 5.2. Pro připojení k internetu slouží rychlá Wi-Fi 6. Slot pro SIM v tabletu nenajdete. Nechybí však GPS pro navigaci.

Díky miniHDMI lze z tabletu snadno udělat multimediální centrum. Komu by tedy nestačila velká obrazovka tabletu, může se HDMI kabelem připojit k televizoru či projektoru. Především na cestách je tato funkce užitečná. Např. na hotelovém pokoji v zahraničí si tak snadno můžete pustit oblíbený film.

V balení najdete více než je běžné. Nechybí redukce na HDMI a starý dobrý 3,5 jack. Foto: Redakce inSmart.cz

Funguje to ale i opačně. Tablet můžete použít jako externí obrazovku k notebooku. Po připojení prostřednictvím HDMI se z tabletu stane slušný externí monitor. Tak jej ostatně i Lenovo propaguje. Pokud tedy vyrazíte na dovolenou s trochou té práce, může rodinný tablet posloužit jako druhá obrazovka pro vyšší efektivitu.

Selfie kamera a videohovory

Lenovo se rozhodlo, že v době fotomobilů si se zadním fotoaparátem hlavu dělat nebude. Úplně tedy chybí. Otázkou je, zda je to na škodu. Někomu zadní snímač chybět může, jinému chybět nebude. Selfie kamera se v tabletu nicméně nachází a pořizovat s ní lze pěkná selfie. Primárně je určena pro videohovory, kde je rozlišení 8 Mpx více než dostačující.

Obrázek: Recenze tabletu Lenovo Yoga Tab 13: Výkonu na rozdávání a s praktickým držákem

Aplikace pro produktivitu i pro zábavu najdete předinstalované ihned po prvním zapnutí. Zde musíme Lenovo pochválit, nesmysly zde nenajdete. Foto: Redakce inSmart.cz

Kamera slouží vedle videohovorů také k odemykání zařízení. Přestože není doplněna infra snímačem, reaguje rychle a přesně. O nejbezpečnější způsob zabezpečení nejde, ale pokud v rodině používá tablet několik lidí, jde o šikovný způsob, jak je automaticky přihlašovat ke správnému účtu. Stačí totiž vypnout displej, rozsvítit jej a kamerka obratem detekuje uživatele a přihlásí jej do jeho účtu. Vy tak můžete následně pokračovat tam, kde jste skončili. Není přeci nic horšího, než když vám zmizí otevřené záložky jen proto, že někomu nepřišly důležité.

Tablet se díky stojánku a tvarovanému tělu dobře nosí. Nutné je však myslet na to, že se semiš na zadní straně rád špiní tak je lepší přemýšlet než tablet jen tak někam položíte nebo chytíte mastnou rukou. Foto: Redakce inSmart.cz

Závěr: Hodně muziky za prémiovou cenu

Tablet je v mnoha ohledech přesně tím zařízením, které byste chtěli mít s sebou na cestách. Je výkonný, baterie dlouho vydrží a 13″ displej nemá chybu. Zpočátku mohla být překážkou vyšší cena, která se pohybovala kolem 19 000 Kč, což si nemůže dovolit každý. V akcích se dá nyní tablet sehnat o poznání výhodněji, některé e-shopy již snížily cenu pod sympatičtějích 16 000 Kč.

Obrázek: Recenze tabletu Lenovo Yoga Tab 13: Výkonu na rozdávání a s praktickým držákem

Yoga Tab 13 nabízí netradiční konstrukci kombinující integrovaný stojánek s netradičním tvarem zařízení. Foto: Redakce inSmart.cz

Zákazník ale dostane přesně to, za co si zaplatil. Výkonný Snapdragon 870 s 8 GB paměti jsou ve světě tabletů velký nadstandard. Lákadlem může být zabudovaný microHDMI konektor a především povedený stojánek. Pokud toužíte po modelu, ke kterému si připojíte bezdrátovou klávesnici a stylus, pravděpodobně se porozhlédnete jinde. Kdo chce tablet pro náročnější rodinné použití plné multimédií a hraní her, s Yoga Tab 13 chybu neudělá.

4 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel

Teda rozplývat se nad 8 let starou konstrukcí to moc nechápu. Ano je dokonalá ale to byla už před 8 lety

Brumák

Dodnes používám první generaci Lenovo Yoga (Android 4.1). Kupoval jsem si to, když jsem šel v roce 2014 na VŠ. Bohužel už má velmi mizernou baterkou a hlavně na něm skoro nic nefunguje, protože autoři aplikací nepodporují takto starý Android. Nicméně maily přečtu, chrome jakž takž a hlavně ho používám… Číst více »

Jiří

To je vážně pecka … já si před měsícem kupoval tablet za 4000 kč, který má stejnou paměť, stejný počet jader, 4 repra a na víc jack pro sluchátka, slot pro paměťovou kartu a sim. Baterka sice poloviční, ale i tak mi vydrží celý den. Jinými slovy, vykašlete se na… Číst více »

Zdenek

Jo to musí být pecka po 2 měsících záseky a aplikace sežerou veškerou paměť ??

Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Obrázek: Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Obrázek: Rozvíjejte své dovednosti v éře AI: Inspirujte se na květnovém WebExpo 2024
Rozvíjejte své dovednosti v éře AI: Inspirujte se na květnovém WebExpo 2024
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu