Z čeho vyrobit odolný satelit? Ze všech dostupných materiálů si vědci pro nový výzkum vybrali dřevo. Raketa Falcon 9 od SpaceX vynesla vesmíru první satelit s dřevěným pláštěm. Jmenuje se LignoSat a vyrobili ho vědci a studenti z japonské Kjótské univerzity.
Nejde o žádného obra, ale o malý satelit vážící pouhých 900 gramů. Na oběžnou dráhu ho vynesla raketa společnosti SpaceX, která ho dnes dopravila na Mezinárodní vesmírnou stanici, odkud bude následně vypuštěn na oběžnou dráhu kolem Země.
Proč zrovna dřevo?
„Dřevo je ve vesmíru odolnější než na Zemi. Není tam voda ani kyslík, takže nemůže shnít ani začít hořet,“ vysvětluje profesor Koji Murata z Kjótské univerzity. Připomíná také, že letadla na začátku 20. století byla také ze dřeva. Proč by tedy nemohl být dřevěný i satelit?
Pro stavbu satelitu vědci použili dřevo z magnólie. Zajímavé také je, že panely jsou spojené tradičními japonskými technikami – bez využití šroubů a lepidla.
Jak ukazují fotografie, LignoSat není ze dřeva celý, protože dřevěné vědecké přístroje vyrobit neumíme a nemohlo by tak dojít k důležitým měřením. Malý satelit obsahuje hliníkovou konstrukci a elektronické součástky. Na palubě má řadu senzorů, které budou sledovat, jak dřevo reaguje na extrémní podmínky ve vesmíru. Pozorování bude trvat šest měsíců.
Tým z Kjótské univerzity bude získávat technická data, jako je teplota uvnitř satelitu, namáhání dřevěné konstrukce a magnetické pole Země. Budou také počítat směr a rychlost rotace satelitu a pozorovat, jaký vliv má vesmírné prostředí na dřevěnou konstrukci LignoSatu.
Chatrče na Marsu?
Japonští vědci mají poměrně odvážnou vizi. Pokud by se lidstvu v budoucnu podařilo pěstovat stromy na Měsíci nebo Marsu, dřevo by mohlo sloužit jako jeden ze stavebních materiálů pro vesmírné kolonie.
Profesor Takao Doi z výzkumného týmu věří: „S dřevem, které si dokážeme sami vypěstovat, budeme moci stavět domy a žít a pracovat ve vesmíru prakticky navždy,“ odkazuje na dobrou trvanlivost materiálu.
Ekologie ve vesmíru
Dřevěné satelity by mohly být podle vědců také šetrnější k životnímu prostředí. Když velké kovové satelity vstupují zpět do atmosféry, uvolňují při tom částice oxidu hlinitého. Dřevěné satelity by tento problém teoreticky vyřešily.
Dr. Simeon Barber z britské Open University nadšení Japonců nesdílí a upozorňuje na možné nevýhody: „Dřevo má vlastnosti, které se těžko kontrolují. Z inženýrského pohledu je to složitý materiál. Pro kritické součásti kosmických lodí, kde potřebujeme přesně předvídat pevnost, bude dřevo vždy problematické.“
Je zřejmé, že dřevo má svá specifika, ale možná brzy zjistíme, že je potenciál větší, než se předpokládalo. Za šest měsíců uvidíme, jak si ve vesmíru skutečně vedlo.