Ničí nám virtuální realita mozek? U dětí hrozí zhoršení motoriky a zraku

Koupit dítěti VR headset možná nebude nejlepším nápadem. Výzkumníci z University of Leeds ve své studii tvrdí, že headsety virtuální reality mohou v určitých částech mozku způsobovat problémy, a to obzvláště u dětí a adolescentů. Ohroženy jsou především oči a také synchronizace mezi pohybem a zrakovým ústrojím.

„Problém existujících virtuálních technologií tkví v tom, že počítačem generované obrázky jsou projektovány na dvoudimenzionální displeje, kdy se oko soustředí jen na jednu oblast,“ vysvětluje primární problém virtuální reality profesor kognitivní psychologie na univerzitě v Leedsu Mark Mon-Williams. „Způsob prezentace třídimenzionálních obrázků v brýlích pro virtuální realitu však oko nutí měnit svou pozici tak, jako kdyby se střídavě zaostřovalo na blízké či vzdálené objekty,“ pokračuje.

Obrázek: Ničí nám virtuální realita mozek? U dětí hrozí zhoršení motoriky a zraku

Vzniká tak nesoulad mezi zaostřením oka a bodem, kam hledí; jinak řečeno, vzdálenost a umístění je v nesouladu oproti reálnému prostředí. „To je pro mozek překvapivé a zrakový systém člověka se tomu musí složitě přizpůsobovat.“

Proč je „překvapení“ pro mozek tak špatné? Podle vědecké studie proto, že na takováto umělá překvapení podle Mon-Williamse není stavěn a za každou cenu se je snaží minimalizovat.

Dlouhodobé následky využívání VR headsetů lidstvo zatím nezná

Právě chybějící shoda mezi tím, kam oko hledí a kam zaostřuje je hlavním důvodem bolestí hlavy a očí po krátkodobém užívání headsetů virtuální reality (občas se přidává i nevolnost), který většina uživatelů pociťuje. Někteří lidé pak mohou dočasně mít větší problém s koncentrací na jinou pro oko náročnou činnost – například čtení knihy. „Dlouhodobé následky jsou jednoduše neznámé,“ dodává varovně Mon-Williams.

Trable způsobené překvapením mozku vzniká i v případě motoriky – pohyby ruky v reálném prostředí neodpovídají tomu, co se děje ve virtuální realitě v souvislosti se zrakem, a mozek tak opět musí řešit nesoulad, na nějž není zvyklý.

Obrázek: Ničí nám virtuální realita mozek? U dětí hrozí zhoršení motoriky a zraku

Ilustrace – Jason Reed

Právě neznámé účinky poměrně invazivní technologie jsou jedním z největších problémů, se kterými se mladé odvětví musí potýkat. „Možná se ukáže, že se lidský mozek dokáže těmto nepřirozeným tlakům přizpůsobit bez jakýchkoli dlouhodobých následků. Je ale stejně dobře možné, že se dlouhodobé problémy objeví. Největší obavy panují u mladších dětí, které mohou být díky svým vyvíjejícím se mozkům výrazně zranitelnější.“

Problémové 3D

Mon-Williams se virtuální realitě – a zdravotním následkům jejího užívání – věnuje již přes 20 let. Mezitím se nepodařilo vhodné záplaty na problém nalézt. Jedním z jednoduchých řešení je zkrátka se zobrazování třídimenzionálních obrázků zcela vyhnout, což lze u některých headsetů či specifických aplikací zajistit. Výzkumníci ze stejné univerzity však rovněž potvrzují, že tak jednoduché to není a u mnoha činností je 3D zobrazení absolutní nutností.

Skutečně pokročilé řešení tak musí nalézt buď vědci, nebo průmysl sám v podobě inovací. Pokud se tyto a podobné problémy vyřeší, technologie zdokonalí a následky VR headsetů podrobně prozkoumají, nastoupí dle Mon-Williamse éra, ve které se zcela změní interakce člověka s počítačem.

Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?