Do mezihvězdného prostoru a dál: Druhá sonda v historii lidstva pronikla za hranice heliosféry

Teprve podruhé v celé dlouhé lidské historii pronikl člověkem vytvořený objekt do mezihvězdného prostoru: oblasti, kde již vliv Slunce není zcela dominantní. Voyager 2 je ovšem stále hluboko uvnitř naší sluneční soustavy.

V pondělí odpoledne NASA oznámila, že se Voyager 2 přidal ke svému stejně starému bratrovi – Voyageru 1 – a i on pronikl za hranice heliosféry.

Uvnitř heliosféry neustále proudí vlivem působení Slunce částice rychlostí přibližně 450 km/s, jev je nazýván sluneční vítr. Za určitou hranicí – heliopauzou – však již dominují proudy energetických částic, takzvané kosmické záření. Právě do této oblasti mezihvězdného prostoru se Voyager 2 dostal; dle vyjádření NASA teprve nedávno, 5. prosince 2018.

Předchůdce Voyageru 2 do mezihvězdného prostoru pronikl už v roce 2012, poté, co mnoho let zkoumal Jupiter a Saturn i s jejich měsíci. Voyager 2 se kromě jako dosud jediná sonda zaměřila i na výzkum Uranu a Neptunu.

Dlouhá historie obou Voyagerů

Obě sondy jsou ve vesmíru už od roku 1977, tedy neuvěřitelných 41 let. Stále úspěšné komunikují se Zemí a přestože jejich původní, primární mise už dávno skončila, dále lidstvu přináší cenné poznatky o fungování heliosféry i podoby mezihvězdného prostoru. Jde o nejdéle dosud běžící misi NASA.

Připomeňme, že v roce 1977 v tehdejším Československu stále probíhalo období tvrdé normalizace.

Kromě řady výzkumných nástrojů mají oba Voyagery v sobě zabudovanou zlatou desku: pozlacenou měděnou gramofonovou desku, která má v sobě uloženy zvuky a obrazy naší planety. Je určena případným mimozemským civilizacím, které by se mohly s Voyagery během jejich dlouhého putování rozsáhlým vesmírem setkat.

Součástí poselství zlatých desek je 115 obrázků zakódovaných v analogové podobě a zvukový záznam, který obsahuje pozdravy obyvatel Země; je v nich namluveno 55 jazyků a figuruje mezi nimi také čeština. Z evropských jazyků je zde většina, dokonce včetně velštiny. Poslechnout si mimozemšťané mohou i mrtvé jazyky, kupříkladu latinu nebo akkadštinu či chetitštinu.

Součástí jsou také diagramy a obrázky týkající se člověka, fauny a flory Země, jsou zde i ukázky běžného každodenního života lidí.

Snad jen o našem internetu nebudou mimozemšťané vědět; vznik desek už v roce 1977 jej poněkud vylučuje.

Obrázek: Do mezihvězdného prostoru a dál: Druhá sonda v historii lidstva pronikla za hranice heliosféry

Do překonání hranice sluneční soustavy zbývá (nejméně) 300 let

Zpět ovšem k Voyageru. Než (či pokud) se Voyagery dostanou do jiných slunečních soustav – natož takových schopných nést život – potrvá to ještě opravdu hodně času. Obzvláště proto, že oba Voyagery jsou stále uvnitř naší sluneční soustavy. Za její hranici je obvykle stanovován Oortův oblak, oblak komet a dalších objektů obíhajících Slunce.

Existence Oortova oblaku není definitivně potvrzena, konsenzus je však takový, že by měl být skutečný. Než se k němu oba Voyagery dostanou, potrvá to ještě přibližně 300 let.

Obrázek: Do mezihvězdného prostoru a dál: Druhá sonda v historii lidstva pronikla za hranice heliosféry

Do té doby přestanou sondy se Zemí komunikovat; zcela jistě ještě během první poloviny 21. století. Vědci dle NASA odhadují kolem 5 až 10 let omezené komunikace.

Zdroj: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Česko míří na ISS: Aleš Svoboda završí českou vesmírnou cestu za 2 miliardy korun
Česko míří na ISS: Aleš Svoboda završí českou vesmírnou cestu za 2 miliardy korun
Obrázek: Recenze Asus ROG Strix SCAR 16: Stejný výkon v kompaktnějším balení
8.4/10
Recenze Asus ROG Strix SCAR 16: Stejný výkon v kompaktnějším balení
Obrázek: Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Skládačky netáhnou: Motorola předběhla Honor, Samsung se potýká s klesajícím podílem na trhu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší
AI magie v HONORu 400 Pro: Jak z obyčejné fotky udělat video za pár sekund?
Jak ušetřit za Oneplay? S OKU trikem se zákazníkům daří získat i 40 % slevu
Obrázek: Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma