Hrajte ušima: Jaká je první česká mobilní audiohra Důkaz 111?

Mobilní hra, u které nepotřebujete oči. Celý příběh se odehrává formou audia a je jen na vás, jak nakonec dopadne. Jaká je česká hra Důkaz 111, která je úplně jiná, než cokoli, co jsme doposud na mobilu hráli?

Česká hra Důkaz 111 je určená pro mobilní telefony s iOS a Androidem, pro které je ke stažení v oficiálních obchodech. Po stažení čeká na hráče krátké vysvětlení ovládaní hry a možnost přepnutí do módu pro nevidomé. Oba módy se však příliš neliší, neboť jde o hru bez grafiky. Důležité totiž není to, co vidíte, ale to, co slyšíte.

Obrázek: Hrajte ušima: Jaká je první česká mobilní audiohra Důkaz 111?

Důkaz 111 je hrou detektivní a tajemnou. Zvuky zajímavě působí na lidskou fantazii. Foto: PlayByEars

Audio hra s detektivní zápletkou

Při hraní audiohry máte pocit, že jste si zapnuli audioknihu, které jste tak trochu autorem. Příběh odehrávající se v USA v 80. letech 20. století vás přenese do role policejní náčelnice Alice Wellsové, jíž dohnala její chyba z dávné minulosti.

Úvodní zápletka hry, která chytře vtahuje do příběhu, nechává hráče v napětí. Prozrazuje totiž naprosté minimum o dalším průběhu a uvádí hráče do role svědomí Alice Wellsové. Každý další krok, každé další rozhodnutí závisí jen na vás. I malá drobnost totiž může vést k úplně jinému konci. Konců je navíc připraveno hned několik a nikdy nevíte, kdy dojde k zásadnímu rozhodnutí.

‎Důkaz 111
‎Důkaz 111
Cena: Zdarma+
Důkaz 111
Důkaz 111
Tvůrce: Play By Ears
Cena: Zdarma

Tvůrci hry v čele s filmovým zvukařem Tomášem Oramusem doporučují pro hraní použít sluchátka, neboť hra využívá tzv. binaurální audio. Jde o druh zvuku, díky němuž má posluchač pocit skutečně prostorového zvuku. Děj se odehrává všude kolem vás a vy můžete celou hru hrát klidně i se zavřenýma očima. My jsme vyzkoušeli hrát se sluchátky i bez nich. Lepšího efektu dosáhnete se sluchátky na uších. I při poslechu z reproduktoru telefonu má ale hra něco do sebe.

Výhodou je, že o osudu hlavní hrdinky nemusíte rozhodovat sami, ale vše můžete pojmout jako kolektivní aktivitu. Před každým rozhodnutím se jednoduše dohodnete na reakci na danou událost a pohybem po obrazovce akci potvrdíte.

Jaké aplikace by neměly chybět v chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma. Koukněte na naše recenzované hry a herní tipy.

Hlasy známých dabérů a povedená hudba

Příběh místy připomíná detektivku, občas ale nemá daleko ke strašidelnému hororu. Díky absenci grafiky si prostředí každý představí podle svého. Zatímco pro jednoho zvuk vrzajících dveří představuje předzvěst něčeho zlého, pro druhého jde jen o špatně namazané panty.

Atmosféru dobře doplňuje hudba a zvolené hlasy profesionálních dabérů. Slyšet můžete Terezu Hofovou (hlavní role), Bohdana Tůmu, Norberta Lichého, Jana Šťastného, Andreu Elsnerovou a další.

Při hraní se díky optimalizaci pro nevidomé nemusíte vůbec koukat na obrazovku. Ovládaní je jednoduché a probíhá pomocí swipování (gest). Foto: inSmart.cz

Celý příběh trvá přibližně hodinu a půl. Hru si můžete zahrát klidně několikrát a pokaždé zkusit jiná rozhodnutí. V bezplatné demoverzi na vás čeká jen krátký úvod. Nám však stačil, abychom si obratem hru za 99 Kč zakoupili a ponořili se do hraní.

Případ 111: Zkuste si pro změnu zahrát se zavřenýma očima

Prozrazovat zápletku zde detailněji nebudeme, byla by totiž ohromná škoda, připravit vás o unikátní herní zážitek. Hra je zkrátka úplně jiná, než cokoliv, co jsme kdy předtím hráli. Vytknout lze jen drobnosti, jako je svázanost připravenými reakcemi v určitých místech příběhu, kde bychom se rádi rozhodli úplně jinak.

Obrázek: Hrajte ušima: Jaká je první česká mobilní audiohra Důkaz 111?

Obrázků ze hry mnoho získat nejde – nejde totiž o tradiční grafickou hru. Foto: PlayByEars

Důkaz 111 je povedenou hrou v netradičním pojetí. Pokud máte rádi dobrodružství, detektivky nebo únikové hry, bude vás nepochybně bavit.

Zdroj: inSmart.cz

Obrázek: Změní Apple svět AR/VR? Gigant dnes představí svůj očekávaný XR headset
Změní Apple svět AR/VR? Gigant dnes představí svůj očekávaný XR headset
Obrázek: Čip do hlavy: Musk dostal pro svůj Neuralink povolení k testům na lidech. Neobešlo se to ale bez komplikací
Čip do hlavy: Musk dostal pro svůj Neuralink povolení k testům na lidech. Neobešlo se to ale bez komplikací
Obrázek: Ikonické žluté školní autobusy přecházejí na elektromotory. Společnost Blue Bird chce vyrábět 5 000 vozů ročně
Ikonické žluté školní autobusy přecházejí na elektromotory. Společnost Blue Bird chce vyrábět 5 000 vozů ročně
Obrázek: Jak streamovat jako profesionál i na cestách? NVIDIA Broadcast udělá z notebooku profesionální studio
Jak streamovat jako profesionál i na cestách? NVIDIA Broadcast udělá z notebooku profesionální studio
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu