Hrajte ušima: Jaká je první česká mobilní audiohra Důkaz 111?

Mobilní hra, u které nepotřebujete oči. Celý příběh se odehrává formou audia a je jen na vás, jak nakonec dopadne. Jaká je česká hra Důkaz 111, která je úplně jiná, než cokoli, co jsme doposud na mobilu hráli?

Česká hra Důkaz 111 je určená pro mobilní telefony s iOS a Androidem, pro které je ke stažení v oficiálních obchodech. Po stažení čeká na hráče krátké vysvětlení ovládaní hry a možnost přepnutí do módu pro nevidomé. Oba módy se však příliš neliší, neboť jde o hru bez grafiky. Důležité totiž není to, co vidíte, ale to, co slyšíte.

Obrázek: Hrajte ušima: Jaká je první česká mobilní audiohra Důkaz 111?

Důkaz 111 je hrou detektivní a tajemnou. Zvuky zajímavě působí na lidskou fantazii. Foto: PlayByEars

Audio hra s detektivní zápletkou

Při hraní audiohry máte pocit, že jste si zapnuli audioknihu, které jste tak trochu autorem. Příběh odehrávající se v USA v 80. letech 20. století vás přenese do role policejní náčelnice Alice Wellsové, jíž dohnala její chyba z dávné minulosti.

Úvodní zápletka hry, která chytře vtahuje do příběhu, nechává hráče v napětí. Prozrazuje totiž naprosté minimum o dalším průběhu a uvádí hráče do role svědomí Alice Wellsové. Každý další krok, každé další rozhodnutí závisí jen na vás. I malá drobnost totiž může vést k úplně jinému konci. Konců je navíc připraveno hned několik a nikdy nevíte, kdy dojde k zásadnímu rozhodnutí.

‎Důkaz 111
‎Důkaz 111
Cena: Zdarma+
Důkaz 111
Důkaz 111
Tvůrce: Play By Ears
Cena: Zdarma

Tvůrci hry v čele s filmovým zvukařem Tomášem Oramusem doporučují pro hraní použít sluchátka, neboť hra využívá tzv. binaurální audio. Jde o druh zvuku, díky němuž má posluchač pocit skutečně prostorového zvuku. Děj se odehrává všude kolem vás a vy můžete celou hru hrát klidně i se zavřenýma očima. My jsme vyzkoušeli hrát se sluchátky i bez nich. Lepšího efektu dosáhnete se sluchátky na uších. I při poslechu z reproduktoru telefonu má ale hra něco do sebe.

Výhodou je, že o osudu hlavní hrdinky nemusíte rozhodovat sami, ale vše můžete pojmout jako kolektivní aktivitu. Před každým rozhodnutím se jednoduše dohodnete na reakci na danou událost a pohybem po obrazovce akci potvrdíte.

Jaké aplikace by neměly chybět v chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma. Koukněte na naše recenzované hry a herní tipy.

Hlasy známých dabérů a povedená hudba

Příběh místy připomíná detektivku, občas ale nemá daleko ke strašidelnému hororu. Díky absenci grafiky si prostředí každý představí podle svého. Zatímco pro jednoho zvuk vrzajících dveří představuje předzvěst něčeho zlého, pro druhého jde jen o špatně namazané panty.

Atmosféru dobře doplňuje hudba a zvolené hlasy profesionálních dabérů. Slyšet můžete Terezu Hofovou (hlavní role), Bohdana Tůmu, Norberta Lichého, Jana Šťastného, Andreu Elsnerovou a další.

Při hraní se díky optimalizaci pro nevidomé nemusíte vůbec koukat na obrazovku. Ovládaní je jednoduché a probíhá pomocí swipování (gest). Foto: inSmart.cz

Celý příběh trvá přibližně hodinu a půl. Hru si můžete zahrát klidně několikrát a pokaždé zkusit jiná rozhodnutí. V bezplatné demoverzi na vás čeká jen krátký úvod. Nám však stačil, abychom si obratem hru za 99 Kč zakoupili a ponořili se do hraní.

Případ 111: Zkuste si pro změnu zahrát se zavřenýma očima

Prozrazovat zápletku zde detailněji nebudeme, byla by totiž ohromná škoda, připravit vás o unikátní herní zážitek. Hra je zkrátka úplně jiná, než cokoliv, co jsme kdy předtím hráli. Vytknout lze jen drobnosti, jako je svázanost připravenými reakcemi v určitých místech příběhu, kde bychom se rádi rozhodli úplně jinak.

Obrázek: Hrajte ušima: Jaká je první česká mobilní audiohra Důkaz 111?

Obrázků ze hry mnoho získat nejde – nejde totiž o tradiční grafickou hru. Foto: PlayByEars

Důkaz 111 je povedenou hrou v netradičním pojetí. Pokud máte rádi dobrodružství, detektivky nebo únikové hry, bude vás nepochybně bavit.

Zdroj: inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Zemřel antivirový magnát John McAfee
Zemřel antivirový magnát John McAfee
Obrázek: Životopis už nebude potřeba: Český startup Nelisa vám najde práci díky analýze dat
Životopis už nebude potřeba: Český startup Nelisa vám najde práci díky analýze dat
Obrázek: 38 projektorů, 100 let historie. Národní muzeum multimediálně
38 projektorů, 100 let historie. Národní muzeum multimediálně
Obrázek: Mobilní duopol? Apple a Google už zkoumají i Britové
Mobilní duopol? Apple a Google už zkoumají i Britové
Obrázek: Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Obrázek: Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Obrázek: I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
Obrázek: Nejde vám otevřít poškozené PDF? Soubor můžete snadno opravit
Nejde vám otevřít poškozené PDF? Soubor můžete snadno opravit
Obrázek: Mapa okresů: Jak zjistit hranice okresů v České republice?
Mapa okresů: Jak zjistit hranice okresů v České republice?

Mapa okresů pomůže zjistit, kde jsou hranice okresu a kam až je možné vycestovat. Omezení pohybu bude vymahat policie i...

Zavřít