Pozor na e-maily s válečnou tematikou, šíří nebezpečné viry

Při otevírání e-mailů a jejich příloh by měli být uživatelé opatrní. To platí vždy, ale v těchto dnech obzvlášť. Podvodníci zneužívají zvýšeného zájmu o válku na Ukrajině. Řada škodlivých virů se stále šíří prostřednictvím e-mailových příloh.

Výzkumný tým společnosti Check Point zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého byl v únoru nejrozšířenějším malwarem Emotet. Naopak ústup zaznamenal Trickbot a také zranitelnost Log4j, která na konci roku 2021 rozpoutala pandemii kyberútoků. Nové hrozby využívají k šíření i válku na Ukrajině.

Odborníci zároveň upozorňují, že největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné organizace. Následují vládní a vojenské organizace, poskytovatelé internetových služeb a poskytovatelé spravovaných služeb.

Česko je častějším terčem kybernetických útoků

Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika patřila v únoru mezi méně bezpečné země a obsadila 37. pozici. Naopak Slovensko se umístilo až na konci tabulky a s 92. pozicí patřilo mezi bezpečnější země. První, tedy nejnebezpečnější, místo obsadilo znovu Mongolsko.

Trickbot je botnet a bankovní trojan, který krade finanční data, přihlašovací údaje a osobní informace, rychle se šíří uvnitř infikovaných sítí a často se používá v počáteční fázi ransomwarových útoků. V roce 2021 se na čele žebříčku nejrozšířenějších malwarů objevil hned sedmkrát. Během posledních několika týdnů ovšem výzkumný tým Check Point Research nezaznamenal žádné nové kampaně a malware se v Indexu hrozeb propadl až šesté místo. Může to být částečně způsobeno tím, jak naznačuje nedávný únik dat z ransomwarové skupiny Conti, že se někteří členové Trickbotu připojili právě k této skupině.

Obrázek: Pozor na e-maily s válečnou tematikou, šíří nebezpečné viry

Podvodníci zneužívají konfliktu na Ukrajině k šíření škodlivého malwaru. Foto: Freepik

Kyberzločinci zneužívají válku na Ukrajině

Kyberzločinci se snaží zneužívat také konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, aby nalákali uživatele ke stažení škodlivých příloh. A právě nejrozšířenější únorový malware Emotet použil přesně tuto taktiku. E-maily obsahovaly škodlivé soubory a předmět ve stylu „Ukrajinsko-ruský vojenský konflikt: Blaho ukrajinského člena našeho týmu“.

Řada malwarů, včetně Emotetu, se snaží využít zájmu veřejnosti o rusko-ukrajinský konflikt. Vidíme e-mailové kampaně, které lákají na válečná témata a snaží se přimět uživatele ke stažení škodlivých příloh. Proto buďte velmi obezřetní a vždy pečlivě zkontrolujte, zda je e-mailová adresa odesílatele autentická, dávejte si pozor na pravopisné chyby a neotevírejte přílohy a neklikejte na odkazy, pokud si nejste stoprocentně jisti, že je e-mail bezpečný,“ říká Tomáš Růžička, SE Team leader v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Top 3 – malware:

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vévodil v únoru znovu Emotet, který měl dopad na 5 % organizací po celém světě. Na druhou příčku povyskočil FormBook s dopadem na 3 % společností. Glupteba na třetím místě ovlivnil 2 % podniků.

  • Emotet – Pokročilý, modulární trojan, který se sám umí šířit. Emotet byl využíván jako bankovní trojan a také pro šíření dalších malwarů a škodlivých kampaní. Používá řadu metod a technik, aby nebyl odhalen. Navíc může být šířen prostřednictvím spamu, který obsahuje škodlivé přílohy nebo odkazy.
  • FormBook – FormBook krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, vytváří snímky obrazovky, monitoruje a zaznamenává stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě pokynů z C&C serveru.
  • Glupteba – Glupteba, backdoor poprvé detekovaný v roce 2011, se postupně vyvinul v botnet.

Top 3 – mobilní malware:

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení vládl nově XLoader, následovaly xHelper a AlienBot.

  1. XLoader – XLoader je spyware a bankovní trojan pro Android, který vyvinula čínská hackerská skupina Yanbian Gang. xLoader využívá DNS spoofing k distribuci infikovaných Android aplikací a krade osobní a finanční informace.
  2. xHelper – Škodlivá aplikace pro Android, která byla poprvé detekována v březnu 2019. Používá se ke stahování dalších škodlivých aplikací a zobrazování reklam. Aplikace je schopna skrýt se před uživatelem a mobilními antivirovými programy a znovu se nainstalovat, pokud ji uživatel odinstaluje.
  3. AlienBot – AlienBot je malware jako služba (MaaS) pro zařízení se systémem Android, který vzdálenému útočníkovi umožňuje vložit škodlivý kód do legitimních finančních aplikací, čímž útočník získá přístup k účtům obětí a nakonec zcela ovládne infikované zařízení.
WP DataTables

Top 3 – zranitelnosti:

Check Point také analyzoval nejčastěji zneužívané zranitelnosti. Kyberzločinci se pro útoky na podnikové sítě snažili zneužívat nově především zranitelnost „Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure” s dopadem na 46 % organizací. Na druhé místo klesla obávaná zranitelnost „Apache Log4j Remote Code Execution“ s dopadem na 44 % společností a Top 3 uzavírá zranitelnost „HTTP Headers Remote Code Execution“ s dopaden na 41 % organizací.

  • Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure – Úspěšné zneužití této zranitelnosti by mohlo umožnit neúmyslné zveřejnění informací o účtu.
  • Apache Log4j Remote Code Execution (CVE-2021-44228) – Úspěšné zneužití této zranitelnosti může vzdálenému útočníkovi umožnit spuštění libovolného kódu na postiženém systému.
  • HTTP Headers Remote Code Execution (CVE-2020-10826, CVE-2020-10827, CVE-2020-10828, CVE-2020-13756) – Vzdálený útočník může zneužít zranitelnou HTTP hlavičku ke spuštění libovolného kódu na počítači oběti.

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Emotet nadále dominuje a jedná se o jasně nejvýraznější hrozbu pro místní organizace, která měla dopad na více než 11 % českých podnikových sítí. Naopak dopad modulárního botnetu Trickbot klesl v ČR oproti lednu na méně než polovinu. Mezi nejnebezpečnější hrozby pro české organizace patřil i v únoru FormBook a velmi rázně se do žebříčku vrátil i zlodějský malware SnakeKeylogger.

Zdroj: TZ Check Point

Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024