Evropská komise v předběžném prohlášení obviňuje Apple z využívání dominantní pozice na systému iOS. Komisi vadí, že potenciální konkurence nemá k dispozici hardwarové a softwarové nástroje k vývoji mobilních peněženek na operačním systému.
Apple je proslulý svým uzavřeným ekosystémem, který si pečlivě hlídá – díky tomu si snadno může prosazovat své produkty na všech zařízeních, neboť ty disponují proprietárním softwarem od nakousnutého jablka.
Porušuje Apple antimonopolní zákony EU?
Tato standardní praxe firmy se však nyní znelíbila Evropské komisi. Podle ní Apple porušuje pravidla svobodné hospodářské soutěže, když limituje přístup k technologii NFC, široce používaného standardu pro mobilní platby. Nepřiměřeně tím dle EK zvýhodňuje vlastní aplikaci Apple Pay.
Tzv. Statement of Objections, který Evropská komise podala (česky se obvykle překládá jako „sdělení výhrad“), je formálním prvním krokem k zahájení šetření o možném porušení antimonopolních zákonů EU.
EK proti nadnárodním firmám podniká kroky, s často masivními pokutami, pravidelně. V hledáčku se běžně ocitá Google se svým Androidem, Applu a jeho týmům špičkových právníků se však pozornost Komise rovněž nevyhýbá. Apple navíc měl s EU ohledně NFC problém už dříve.
Apple Pay nebo nic
Apple skutečně technologii NFC třetím stranám neposkytuje, a jedinou aplikací, skrze kterou lze v praxi přes mobil platit, tak je Apple Pay. Lze namítnout, že uživatel, který si zařízení Applu koupí, s tímto faktem počítá – jde o typický zádrhel uzavřeného ekosystému, neboť podmínky užívání a možnosti vývojářů a konkurence si (logicky) určuje výrobce.
Apple bezpochyby dominantní postavení aktivně využívá, ale činí tak v rámci svého vlastního systému, s jehož používáním musí uživatelé a vývojáři souhlasit, a alternativy k dispozici mají (byť z těch relevantních v podstatě jen Android).
Trochu to připomene situaci, kdy byl Microsoft donucen uživatelům na Windows nabídnout jako alternativu k Internet Exploreru také Firefox; tedy propagovat konkurenční výrobek na vlastním operačním systému.
Zkrátka, je to kontroverzní řízení, ale podobné příklady z minulosti najít lze.
Na druhou stranu také existují jiné možnosti placení než skrze NFC; NFC je „pouze“ nejrozšířenější, široce akceptovaný standard.
Zdroj: EK (zatím pouze anglicky, německy a francouzsky)