Když si Elon Musk něco umane, mluví se o tom. Vizionář a v současnosti druhý nejbohatší muž planety na svém twitterovém účtu oznámil, že poskytne 100 milonů dolarů (2,1 miliardy Kč) tomu, kdo přijde s nejefektivnější technologií na zachytávání uhlíku.
Jeden z nejbohatších lidí planety stojí za projekty, jako jsou Tesla, Hyperloop či SpaceX. Musk delší dobu upozorňuje na problémy s přelidněním a budoucnost lidstva vidí mj. v obnovitelných zdrojích elektřiny, solárních střechách, elektromobilech a v pobytu na jiných planetách.

Musk je svými tweety proslulý. Krátkou zprávou na sociální síti Twitter někdy zahýbe s cenou akcií, jindy míněním veřejnosti. Není tak divu, že se Tesla tento týden rozhodla vypsat pozici pro zaměstnance, který bude Muskovu komunikaci na sociálních sítích alespoň trošku krotit.
Musk tvůrcům nejlepší technologie daruje 2,1 miliardy
Rostoucí počet obyvatel planety a spalování fosilních paliv způsobuje vyšší produkci oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů. To vede ke globálnímu oteplování a změnám podnebí, které mohou mít nepříjemné dopady na další život na planetě Zemi.
Am donating $100M towards a prize for best carbon capture technology
— Elon Musk (@elonmusk) January 21, 2021
Ačkoliv je Musk jedním z nejbohatších lidí světa, nemá velkou historii ve filantropii. To se rozhodl změnit oznámením ceny pro nejlepší technologii, která dokáže efektivně zachytávat uhlík. Detaily soutěže budou zveřejněny v příštím týdnu. Důležitý bude především způsob, jakým budou projekty srovnávány. Přeci jen, 100 milionů USD (přes 2,1 miliardy Kč) je už zajímavá cena, která přiláká řadu výzkumníků.
Co s oxidem uhličitým? Vyrobíme z něj diamanty nebo palivo pro rakety
Mluví se o řadě možných technologických řešení. Švýcarský federální technologický institut v Lausanne (EFPL) kupříkladu nedávno představil systém, který dokáže zachytávat až 90 % oxidu uhličitého vzniklého spalováním paliva v motorech a převést ho do kapalné formy. Výzkumníci na Oxfordu pro změnu představili systém, který dokáže z oxidu uhličitého vyrábět kapalné raketové palivo. Dalším z projektů je např. výroba diamantů ze skleníkových plynů.