Zachraňme planetu: Elon Musk nabízí 2 miliardy za nápad na efektivní technologii

Když si Elon Musk něco umane, mluví se o tom. Vizionář a v současnosti druhý nejbohatší muž planety na svém twitterovém účtu oznámil, že poskytne 100 milonů dolarů (2,1 miliardy Kč) tomu, kdo přijde s nejefektivnější technologií na zachytávání uhlíku.

Jeden z nejbohatších lidí planety stojí za projekty, jako jsou Tesla, Hyperloop či SpaceX. Musk delší dobu upozorňuje na problémy s přelidněním a budoucnost lidstva vidí mj. v obnovitelných zdrojích elektřiny, solárních střechách, elektromobilech a v pobytu na jiných planetách.

Obrázek: Zachraňme planetu: Elon Musk nabízí 2 miliardy za nápad na efektivní technologii

Musk je svými tweety proslulý. Krátkou zprávou na sociální síti Twitter někdy zahýbe s cenou akcií, jindy míněním veřejnosti. Není tak divu, že se Tesla tento týden rozhodla vypsat pozici pro zaměstnance, který bude Muskovu komunikaci na sociálních sítích alespoň trošku krotit.

Musk tvůrcům nejlepší technologie daruje 2,1 miliardy

Rostoucí počet obyvatel planety a spalování fosilních paliv způsobuje vyšší produkci oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů. To vede ke globálnímu oteplování a změnám podnebí, které mohou mít nepříjemné dopady na další život na planetě Zemi.

Ačkoliv je Musk jedním z nejbohatších lidí světa, nemá velkou historii ve filantropii. To se rozhodl změnit oznámením ceny pro nejlepší technologii, která dokáže efektivně zachytávat uhlík. Detaily soutěže budou zveřejněny v příštím týdnu. Důležitý bude především způsob, jakým budou projekty srovnávány. Přeci jen, 100 milionů USD (přes 2,1 miliardy Kč) je už zajímavá cena, která přiláká řadu výzkumníků.

Co s oxidem uhličitým? Vyrobíme z něj diamanty nebo palivo pro rakety

Mluví se o řadě možných technologických řešení. Švýcarský federální technologický institut v Lausanne (EFPL) kupříkladu nedávno představil systém, který dokáže zachytávat až 90 % oxidu uhličitého vzniklého spalováním paliva v motorech a převést ho do kapalné formy. Výzkumníci na Oxfordu pro změnu představili systém, který dokáže z oxidu uhličitého vyrábět kapalné raketové palivo. Dalším z projektů je např. výroba diamantů ze skleníkových plynů.

96 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Boban.

Jakékoliv zachytávání CO2 z atmosféry a nebo přímo ze spalin a jeho přetvoření na palivo bude stát spousty energie. Fyzika a chemie se prostě ošidit nedají. CO2 stejně jako H2O jsou konečné produkty a víc energie už nikdy nevydají. Dají se jen za velkých ztrát rozložit(voda) a nebo za pomoci… Číst více »

Tom

Za pár desítek let se takovým komentářům bude kazdy smát.
To že je tento stav teď neznamená že to bude vždy

Radim

Spíš se budou smát Vám. CO2 je popel, látka, která vznikla, když palivo, uhlík nebo ropa shořely, odevzdaly svou energii a vytvořily CO2. Jestli se z CO2 má znova stát diamant anebo třeba benzín pro spalovací motory, bude třeba tu energii někde jinde splašit a do toho CO2 ji zpátky… Číst více »

Myšák

Elon neřekl že chce nejlevnější způsob, ale nejefektivnější. Dále bych se zastal Toma, který si uvědomuje, že to co dnes máme za technologie, bylo ještě před 50ti lety utopií a před 200lety čarodějnictví pod pohrůžkou upálení na hranici. Za dalších 100let budou takové technologické možnosti, které bychom dnes označili jako… Číst více »

Karel

Sledujte dál StarTrek a raději se bez základních znalostí nevyjadřujte k realitě.

Petr

Máte naprostou pravdu. Fyzikální zákony prostě budou platit i za milion let. A pouze naivní idioti si myslí že je takoví dryáčníci jako Musk změní.

helgard

Vy máte jen malý problém s představou, že fyzikální zákony už známe všechny, že známe všechny jejich vzájemné interakce. V tom s Vámi nemohu souhlasit. Existuje efektivní ukládání energie o kterém jsem tady zatím moc nečetl. A nestojí za ním ani Musk, ani nikdo z bohatých papalášů…

ViruseZ

Celkem vtipná odpověď…, ale jak je to dlouho co si člověk myslel, že nemůže být nic menšího, než jen to co vidí…náhle se myslelo, že atom je to nejmenší…ejhle, on ani ten atom není nejmenší… ATD…atd… Takže souhlasím, že fyzikální zákony jsou platné, ale otázka spíše je…jak moc dobře známe… Číst více »

Jan Suchý

lidstvo se věnuje efektivnímu uchovávání energie od té doby co zná elektřinu. A je to celkem jednoduché, nade všechno zvítězilo uchovávání energie jako rozdíl energetického potenciálu chemické reakce, v podstatě jinak máme akorát nabití tělesa statickým nábojem a nebo uložení do energie gravitační. Kdybyste dával pozor na fyzice, tak zjistíte,… Číst více »

lapis

E = m . c2 potkal jste už něco takového?

Patrik

Dřív než tento vzorec budou lidé umět běžně používat a kontrolovat v praktickém životě, dojde k fatálnímu poškození životních podmínek na Zemi, na což krom jiného samozřejmě i lidstvo drasticky doplatí.

elBBarcs

Funguje to např. při výbuchu atomové bomby.

Petr

Nezaměňujte prosím fyzikální zákony s jejich náboženským a společenským vnímáním! To co o CO2 platí dnes , platilo zrovna tak v době inkvizice! A ani za milion let tomu nebude jinak! Pochopte že ani idioti v Bruseli nemohou přehlasovat fyzikální zákony. I když se o to stále pokoušejí.

Petr

Ne, CO2 fakt není popel, je to neviditelný plyn bez zápachu. Nešiřte tu takové nesmysly.

lapis

Radim se vám pokusil přiblížit termické procesy, ale zřejmě neuspěl. Zkusím to jinak, máte 1 kg dřeva který spálíte. Zkuste z těch všech spalin a ´získaného tepla vyrobit zpátky to dřevo.

Richard

A přesně to je ta cesta. Strom znovu vyroste, spotřebuje přitom CO2 i ten popel, co zbyl z předešlého spáleného ohně. A stačí mu k tomu jen sluneční záření.

Patrik

Přesně tak, to by i takový genius jako je Musk mohl vědět, takže než někdo chytrý vymyslí jiné efektivnější a pro životní podmínky vhodné způsoby, měl by Musk věnovat svou energie a kapitál do sázení stromů a obnovy vykácených pralesů, krom jiného, pokud to tedy s tou záchranou planety myslí… Číst více »

Kserk

Modifikace rostlin o tom mluvíte? Akcelerace růstu dřevin by řešila víc problému než jen CO2.

Thangpa

Ahoj…Ano,modifikace rostlin…Ono jde i o zemědělství…Nelze to oddělit…Promyšlená genetická manipulace rostlin…Dám příklad…Stromové rajče…Stačilo by přidat „mrazuvzdorný gen“,tedy způsob,jak stromy přežívají zimu…Víte,strom umí lépe hospodařit s vodou,umí si jí „najít“…Chci jen říct,že by sevše mělo řešit komplexně…Hezký večer

Mirin

Znám takového frajer…

Nina

Bohužel, to máte pravdu. Pakliže se do vývoje skutečně někdo vloží. Bohužel, většina lidí do nedokáže nikdy pochopit a pevně se jen odkazují na současnou chabou technologii, a chabé vědění. Ono je vidět, že jen nestačí pokus omyl, či pokus chyba. Ano, kdysi by se všichni smáli, tak jako dnes… Číst více »

vlastimil

presne tak ,ako ked sa nieco mechanicky recykluje ,ale tie stroje co to robia tiez potrebuju energiu ktora sa berie kde ? no v atomovych elektrarnach vsak , ziadne perpetum mobile nieje ,kazde pretvorenie CO2 stoji planetu dalsi kyslik .. Ja zase premyslam na inou vecou ,ked sa vseobecne vie… Číst více »

Petr

Jj bude vynalezen kámen mudrců a replikátor ze Star Treku, joudo!

Martin

Paroplynová elektrárna může místo zemního plynu spalovat čistý metan. Ostatně, nejkvalitnější zemní plyn je tvořen z 90% metanem, CH4.Jaho spalováním, tedy oxidací, vznikají jen dvě složky, H2O a CO2, nic jiného spaliny neobsahují. Oddělit je jde snadno, kondenzací. H2O lze pak elektrolýzou pomocí aktuálně přebytečné energie z OZE roztrhnout na… Číst více »

Jirka F

Ale jo Martine, docte. Výrobou umělého metanu jsem se zabýval už před 10 lety v prvních projektech s němci. Těch o kterých dnes hovoří Porsche. CO2 z bioplynek a elektrika z přebytků větrných elektráren. Přesně jak píšete. Jirka

lapis

Němci již za války vyráběli metan a z něj benzin. Víte z čeho?

Thangpa

No jo no,měli bychom si vzít příklad z našich předků…Vše,co si z přírody vezmu(do jisté míry),bych tam měl vrátit…Odpad ze zemědělství do bioplynové zpracovny a pak zpátky na pole…Uzavřený okruh…Nebo pěstování konopí…Roste rychle,dá se z něj dělat papír,iz.desky,textil ajiné…

Radim

Rozštěpíme (spálíme) metan na CO2 a H2O, H2O rozložíme elektrolýzou na vodík a z vodíku a CO2 uděláme metan. Rozštěpíme (spálíme) metan na CO2 a H2O, H2O rozložíme elektrolýzou na vodík a z vodíku a CO2 uděláme metan.Rozštěpíme (spálíme) metan na CO2 a H2O, H2O rozložíme elektrolýzou na vodík a… Číst více »

Petr

Je to tak, lapání CO2 a jeho.přetvářenína cokoli jiného v dnešní době způsobí jen vyšší emise CO2 z výroby elektřiny. I tomhke můžeme uvažovat, když bude v provozu fůzní reaktor, do té doby máme držet jaderky, abychom to s CO2 nepřepískli a snažit se onezovat primární emise.Jen přechodem z benzinu… Číst více »

Jiří

Kdyby jste před 100 lety řekl, že jednou bude doba, kdy v bodě X řeknete větu a na druhé straně planety vás uslyší ve stejnou chvíli, byl by jste považován za blázna. Dnes se tomu říká telefon a máte jej v kapse. Před 200 by se vám vysmál za to,… Číst více »

Jan Suchý

Rozhodně by se vám před 200 lety nevysmáli. Od dob Newtona se celkem přesně vědělo co to znamená dostat se na oběžnou dráhu, případně na měsíc, fyzika za tím byla spočtena, „jenom“ se čekalo na vhodné materiály, které ustojí takové síly a podporu automatů. Rozhodně by vás nikdo neměl za… Číst více »

Pepa

Spíš Bobane víš o fyzice a chemii hovno a hraješ si na chytryho bruhs

Martin B

Perpetum mobile ani nebylo účelem. Tím je získávání metanu.

Ivo

A proč si myslíte, že to chce aplikovat na planetě Zemi? A ne v uzavřeném systému ve vesmíru? Kde s dostatkem energie ze slunce není problém? Naopak kyslík obsaženy v CO2 je příliš vzácná komodita?

ViruseZ

Fyzikální zákony možná nedokážeme ošidit, ale kdo ví…možná jednoho dne dokážeme i to…vlastně v pár případech se nám to už i povedlo (uvěznění fotonu světla, tekuté sklo, 6ti hranný krystal soly…je toho dost, čím jsme „porušili“ fyz.zákony…a bude to pokračovat, jak porostě vzdělanost a stoupad věda…). Řídit se vaší logykou,… Číst více »

Myškka

Perpetuum Mobile přeci je … Je to… BŮH… )

Myškka

Perpetuum Mobile přeci je … Je to … BŮH …

milan.harencak@seznam.cz

chyba. elon je nejbohatší člověk na zemi

Petr

Není, zase je to Jeff Bezos, střídá se to podle toho, jestli tesla o procento oslabí a amazon vyroste, či naopak.:-)

Martin B

Stále je to Musk, ale je pravda, že na tom nezáleží

https://www.bloomberg.com/billionaires/

Tomas Fuk

Mě to jedno není.Bezzos je VŠ bezohledný kapitalistický exot,mám raději Muska.

Zdeněk Karel

Přeci když budu chtít zachránit planetu zemi a mám tolik peněz tak nevymyslim blbosti koupím kus pralesa aby se nekácelo a vytvářel kyslík aby se dalo dýchat pro své děti a budoucí generaci i jeho děti budou žít daleko déle než on a pokud nebudou mít co dýchat tak ty… Číst více »

Tomáš

Jenže to zoufale nestačí.

lapis

Nezoufejte, víte co bude na místě vykáceného pralesa? Jiné zelené rostliny – nejpravděpodobněji. A ještě se podívejte, co produkují ty rostliny.

Tibor

prales je nám k ničemu většinu kyslíku nám zajištují moře a oceány skrz plankton, prales si svůj kyslík bere zpátky (:

Zdeněk Karel

Nevím kolik se dá koupit za dvě miliardy korun lesa ale jestli mi je chce poslat ať za ně koupi deštný prales děkuji.

Zdeněk Karel

Tak tu pozici na krocení Ilona maska beru co je platné že lidé budou mít elektřinu z slunce když nebudou mít co pít a co dýchat….

f,balco

Něco jako aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Já myslím, že by to šlo. Udělal bych z Elona alternativní kozu.

Znalec

..vše kolem co2 je nesmysl.Problem je chamtivost,hloupost,lenost.Kdyby populace nebyla tak dementni jako dnes,stačila by třetina všeho zboží včetně aut.Žili by skromě,hybali se,pracovali a nevymýšleli vše pro,, aby nemuseli hejbat prdelí.Nojo,ale kazdej drban potřebuje vše co mu káže reklama,,nový zdravý styl ,,přitom žerou v mekáči aneb dame jidlo,všechno Zonky tady a… Číst více »

Jan

Planeta Země se zachránit nedá. 3/4 obyvatel Země je náboženské povahy.Veškeré války jsou a budou vždy zaviněny náboženstvím. Lidstvo se tak vyhubí samo.

Hume

to máte nějak popletené. Jakou roli hrálo náboženství podle Vás ve vznětu I. a II. světové války, když jsme u toho. Proč se mezi sebou mydlí různé muslimské kmeny a odnože hlava nehlava. Severní a Jižní Korea? Jaké náboženství prosím zavinilo konflikt? Války prefektur v Japonsku? Atd. Etc.

Lojzík

Mamonství?

Větrník

Vše je o politice a politika je produkt náboženství.

Thangpa

Ono každá ideologie je svým způsobem náboženství…

Tibor

Lol jaká blbost válka je, vždy byla a bude jen Byznys, okrádání a vraždění ve velkém. Náboženství a cokoli jiného jsou vždy jen reklamní triky a divadlo pro obyč blbce a chudáky co tam byli nahnaný aby válčili.

Větrník

Ano, máte naprostou pravdu. Jediná možnost je drasticky tyto entity vymýtit násilným
způsobem. Ale to je zase v rozporu s podstatou lidství, takže konec civilizace je neodvratný.

Milan

Peníze není to, co by mě zajímalo 😀 Nápad má každý, za mě by bylo nejideálnější využít měsíc a jeho gravitaci k odstrčení země od Slunce, s tím že dřív mě napadlo otočit rakety a udělat ze samotné planety obří raketu, na druhou stranu co s planetou která je jako… Číst více »

Lišák

Já bych z toho udělal měsíc jedna ku jedné

Tomáš

Tohle nedáte. 200 let jste to do toho vzduchu cpali a teď to chcete vmžiku napravit? Jak?
Vždyť to ani neumíte zarazit a furt se to tam cpe a spaluje se víc a víc.

petr

Na nový virus budou 2mld bohatě stačit☺

Jakub

Spis bychom se meli zajimat o to, jak vice cerpat energii ze slunce a dalsich obnovitelnych zdroju. Tuto myslenku nema cenu dale rozvijet. Ty penize by se meli investovat jich veci, kde budou potreba.

giomek

A co takhle reseni: zastavit vyrobu nemeckych kraksndehetwagenu a udelat km banku pro cestovani jen elektrouaty s vlastni FVE? Nebo zvednout cenu paliv na realnou ? A penize opet kryte zlatem ? Ja mam FVE a elektroauto Japan (leaf), FVE jsem resil svepomoci za zlomek ceny deutchse scheisse kramu a… Číst více »

Petr

a teď se vraťte na spátky na zem. Při udávané spotřebě 40l nafty na 100 km je MHD docela silný znečisťovatel.Nehledě na to, že do spoust vesnic dnes o víkendu nic nejede.Akdyž se vyplatí jezdit pod elektrifikovanou tratí dieslovovými lokomotivami. Elektrické lokomotivy umí jezdit s rekupací, ale na spouště míst… Číst více »

Vlado

Tady nepomůžou peníze, miliardy. Tady pomůže jedna životně důležitá řada. Přestat vysávat se zemského jádra to, co je pro existenci planety nesmírně důležité. Propady půdy, sunamy a další přírodní katastrófy ekologické zněčiščování, havárie, kontaminace vzduchu, oceánu atd. mají na svědomí lidský paraziti škůdci této planety. Přišel čas na změnu. Naučte… Číst více »

Petr

Přešel bych na energii poskytující gravitační pole planety. Elektromagnetismus ukrývá nevydané možnosti

Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty