Udělat Mars obyvatelný bombardováním jadernými zbraněmi se může jevit jako zvláštní myšlenka. Spoluzakladatel automobilky Tesla se ale nápadu, zdá se, ani po letech nechce vzdát.
Elon Musk opět způsobil pozdvižení, když na svém Twitteru zveřejnil zprávu „Nuke Mars!“, což by se dalo přeložit jako Hoďme atomovku na Mars!. Hned poté následoval tweet „T-shirt soon“, tedy Trička již brzy. Kromě toho, že chce Musk dostat na trh bláznivá trička, to se svým nápadem myslí podle všeho vážně.
Nuke Mars!
— Elon Musk (@elonmusk) August 16, 2019
Musk už o nápadu na terraformaci Marsu mluví několik let. Myšlenka další obyvatelné planety pro lidstvo je nepochybně lákavá, ale naráží na možnosti současných technologií. Miliardář věří, že bombardování Marsu jadernými zbraněmi by mohlo způsobit roztátí ledu v polárních oblastech a uvolnit velké množství oxidu uhličitého. Oxid uhličitý je významným skleníkovým plynem a měl by postupně zvýšit teplotu planety ve stylu klimatických změn na Zemi.
Terraformace Marsu je označení pro postupnou přeměnu prostředí na planetě tak, aby na ní mohl žít a přežít člověk bez ochranných pomůcek. Znamená to mj. vytvoření dýchatelné atmosféry a ohřátí planety. Současné technologie však proces terraformace v řízené podobě neumožňují.
- Cesta na Mars bude stát jen 100 tisíc dolarů, věří Elon Musk
- Snímek Curiosity z oběžné dráhy Marsu: Sonda NASA vyfotila vozítko obklopené náročným terénem
- Běžný den a noc na Marsu. Podívejte se na 360° fotografie Marsu z Curiosity
Musk svůj nápad poprvé zveřejnil v několika rozhovorech v roce 2015. V roce 2017 pak v časopisu New Space zveřejnil článek, jehož hlavní myšlenkou bylo vybudování kolonie pro milion osob na Marsu během jednoho století. Nicméně NASA v roce 2018 zveřejnila výzkum, kde se k terraformaci planety tímto způsobem staví skepticky.
Možná stojí za tweetem právě snaha získat více lidí na stranu netradiční myšlenky. „Nuke Mars!“ je zvučné heslo a jelikož za ním stojí Musk, dá se očekávat, že heslo bez odezvy nezůstane.
SpaceX pokračuje na vývoji raket schopných dostat člověka na Mars a v této snaze intenzivně pokračuje s americkou NASA. Je tak spíše otázkou času, než na Marsu stane první člověk. A kdo ví, třeba nebude zdaleka poslední.