Odpalme atomovky na Marsu: Elon Musk chce zvýšit teplotu planety a udělat ji obyvatelnou

Udělat Mars obyvatelný bombardováním jadernými zbraněmi se může jevit jako zvláštní myšlenka. Spoluzakladatel automobilky Tesla se ale nápadu, zdá se, ani po letech nechce vzdát.

Elon Musk opět způsobil pozdvižení, když na svém Twitteru zveřejnil zprávu „Nuke Mars!“, což by se dalo přeložit jako Hoďme atomovku na Mars!. Hned poté následoval tweet „T-shirt soon“, tedy Trička již brzy. Kromě toho, že chce Musk dostat na trh bláznivá trička, to se svým nápadem myslí podle všeho vážně.

Musk už o nápadu na terraformaci Marsu mluví několik let. Myšlenka další obyvatelné planety pro lidstvo je nepochybně lákavá, ale naráží na možnosti současných technologií. Miliardář věří, že bombardování Marsu jadernými zbraněmi by mohlo způsobit roztátí ledu v polárních oblastech a uvolnit velké množství oxidu uhličitého. Oxid uhličitý je významným skleníkovým plynem a měl by postupně zvýšit teplotu planety ve stylu klimatických změn na Zemi.

Terraformace Marsu je označení pro postupnou přeměnu prostředí na planetě tak, aby na ní mohl žít a přežít člověk bez ochranných pomůcek. Znamená to mj. vytvoření dýchatelné atmosféry a ohřátí planety. Současné technologie však proces terraformace v řízené podobě neumožňují.

Obrázek: Odpalme atomovky na Marsu: Elon Musk chce zvýšit teplotu planety a udělat ji obyvatelnou

Musk svůj nápad poprvé zveřejnil v několika rozhovorech v roce 2015. V roce 2017 pak v časopisu New Space zveřejnil článek, jehož hlavní myšlenkou bylo vybudování kolonie pro milion osob na Marsu během jednoho století. Nicméně NASA v roce 2018 zveřejnila výzkum, kde se k terraformaci planety tímto způsobem staví skepticky.

Možná stojí za tweetem právě snaha získat více lidí na stranu netradiční myšlenky. „Nuke Mars!“ je zvučné heslo a jelikož za ním stojí Musk, dá se očekávat, že heslo bez odezvy nezůstane.

Obrázek: Odpalme atomovky na Marsu: Elon Musk chce zvýšit teplotu planety a udělat ji obyvatelnou

SpaceX pokračuje na vývoji raket schopných dostat člověka na Mars a v této snaze intenzivně pokračuje s americkou NASA. Je tak spíše otázkou času, než na Marsu stane první člověk. A kdo ví, třeba nebude zdaleka poslední.

114 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
podoubsky

Joooo,jen tam naházejte atomový bombičky.A potom pěkne hluboce dýchat………..Ať žije ekologie…………

Petr

Víc teček prosim……….Ať každý ví…….. Že se opravdu zlobíš….. „:)“

Jan

Kámo, ekologie na Marsu? Tf ?

Filip

Musk je idiot kterej by nel radeji sve tesly zacit delat poradne a nevymslet koko*iny..

Strom

Idiot jsi Ty, ne Musk, že má občas blbý nápady tak to proto, že nikdo nemá zatím lepší, jinak docela hýbe světem a to je dobře. Kdo nedělá a neumí nic, může jen nadávat jako Ty.

Tikťok

Říká nějakej internetovej šmoula co dělá za pár švestek 🙂 pár článků o tom, že je Tesla špatná a ovlivnitelnej ňouma se toho hned chytne.

Petr

A co radiace..?

Tomáš

Ta je tam i tak, v celém vesmíru je radiace. Navíc ta po pár letech mizí.

Zdeněk

Kolik je čas rozpadu plutónia ?

Kolemjdouci

Plutonium se rozpadá rychle. Proto se taky v přírodě běžně nevyskytuje. Ale to je irelevantní, celá ta myšlenka je kompletně debilní.

Franta

A odborník promluvil, poločas rozpadu plutonia je 24.000 let

Karlos

Hned po obědě se rozpadá

Hardy

Poločas je asi 25 000 let, takže za 10 poločasů je po aktivitě.

Petr

Je to jedno plutonium v atomové bombě se rozštěpí na jiné, neškodné prvky. Ano, všechno ne, ale Mars je…. docela velkej.

Mirda

Jasne, po par letech???

Jakub

Ta by postupem času zmizela

Adámek Jaroslav

Pane bože co je ten Musk za idiota?! Neskutecne, nestačí že lidi úspěšně vybydlil tupto krásnou zemicku?! Zdravim???

Emil

Palec hore

Tikťok

Adámku, ty šmoulo jeden, když nechápeš a neznáš Muska, tak nekomentuj, ju ? 🙂 Jen jsi za idiota sám.

Petr

Jakoby jo, ale vlastně ne. Ta myšlenka má reálný podklad. Ale není to tak úplně jak Musk řiká, ale není to ani tak, jak řikají jeho opanenti.

jiří

maskovi by někdo měl říct že je to blbina, mars nemá magnetosferu jen zbytkový magnetismus veškerá voda na povrchu bude zářením rozložena na vodík a kyslík a odvanuta do vesmíru kdyby mars chtěl mít atmosféru tak jí má ale mars už nemůže teraformace je zcela vyloučená nikdy nebude druhou zemí… Číst více »

Karel

Já myslel, že atomovkama se život naopak ničí.

Meli

A v tom se právě pleteš 🙂 jeden příklad použití jaderných zbraní na Rusko a Čínu plus další země islámské by pro lidstvo byla výhra pač se zbaví teroru a komunismu jednou pro vždy.A svět bude rázem lepší místo k žití třeba za 500-1000 let ale do budoucna to bude… Číst více »

jarin

nebudeš ty tak trochu hloupej?

Emil

@Meli: Teda mě to nedá…ty jsi opravdu ďáblem posedlý úchyl. Tebe patří oběsit, tak aby jsi nemohl dýchat s šířit tak ty svoje nenávistné pekelnické myšlenky…

Leo Bohemicus

A kdo na ně ty atomovky hodí?

Salvatore

A ještě lepší je pořádnou bejsbolovkou tobě přes palici , ….

Jaromír

Půjdeš v 1. linii ?

Car

Hm, ty si fištrónská hlavička. Raději už, ale nepřemejšlej a nic nezveřejňuj, minimálně 500-1000 let.

Mirda

Ty si dobraa vagiiina, ale to ty urcite vis, ze

Martin

No jasně,srát se do jiné planety to jo.Kdyby ty peníze raději investovali na řešení globálního oteplování u nás na zemi.Chtějí měnit jinou planetu,ale tady u nás si s tím poradit neumí.Moc krásná logika jen tak dál.

Standa

Moje řeč! Taky myslím, že v současnosti by bylo smysluplnější věnovat energii a peníze rozšíření obyvatelných míst na zemi a celkově zachování obyvatelnosti naší planety. Na jiné planety bychom mohli zatím posílat automaty, ne..?

Petr

@StandaProboha, prosím, zůstaňte na Zemi, na Marsu takové lopaty nepotřbujeme. Nemám sice rád Muska, ale chápu jeho smysl. Místo toho, aby si koupil zlatý záchod, tak investuje to elektromobilů, solárních panelů, baterií, zlepšování AI, aby pomáhala člověku. Né, vůuuuuuubec nepomáhá lidstvu a ochraně klimatu. Jen má smělý sen ,aby se… Číst více »

Jiří

Dobry den, teda Ten Elon Musk my sebral nápad, ale to nevadi protože jedinou spásou pro přelidnění zemi je buď kolonizace nebo teraformace planet. Je to odvážný a geniální nápad, který samozřejmě bude záměrně umlčen a zničen.Samozrejme ze vědečtí skepticky vše obrátí vzhůru nohami a vše vzpochybni.Jenomze jde jen o… Číst více »

Luke Vachtar

A z toho to tam dva roky poletí

Jaromír

Případně exploduje při startu.

Petr

Tak samozřejmě, že na Mars, kde jsou hojné nálezy deuteria a tritia se bude dovážet. Ps: na Mars se většinou letí 8 měsíců. 200 IQ.

Mdery

A kdo tam letěl 8 měsíců? Pokud je země a mars ve správném postavení tak 8 mes. Ale to se stává jednou za x let.

Véna

Nejdříve se nauč česky, pak mudruj.

Jeromba

co to je poloměr rozpadu? 😀 😀 😀

Petr

To bych si nemyslel i ve vodíkové bombě je uran nebo plutonium. Proč by Muska někdo umlčoval? Nápad teraformace Marsu není jeho, je asi z 90. let. Divím se, že na tomhle webu je i někdo pozitivní a nemyslí si, že Musk je druhej Hitler.

Mdery

Pane, prvně si opravte hrubky a pak komentujte.

Millhause

Proč pořád Mars? Není Venuše lepší?! Je větší, atmosféru má…. Trochu ji roztočit, nechat odvát trochu atmosféry. … Mars je maličkej…

Millhause

Samozřejmě na přistání člověka je lepší strerilni „mrtví“ Mars,mne Venuše s vysokým tlakem, „živou“ atmosféru, ale pro terraformaci bych viděl lepší Venuši ?

Adam

Myslím, že by bylo levnější ty lidi popravit na Zemi, než z nich dělat škvarky na Venuši…

Petr

Trochu roztočit, nechat odvát …..vs roztát suchý led. Taky mě to napadlo. Venuše má tak hustou atmosféru, že by rostliny „lítaly“ a ve výšce s rozumným tlakem a teplotou by mohli vyrábět kyslík a zmírnit skleníkový efekt.

tomas

typickej amik

Jeromba

typickej čehůn

Mirda

Typicky usomil

Petr

@tomas Typickej komunista.

Meli

Dobrý plán,je to sice na dlouhou dobu,ale do daleké budoucnosti určitě dobrý.
Spousta lidí si to představuje že tam hodíme atomovky a za týden se stěhujem :DD šulínci je to plán třeba na 500 let do budoucna né na týden 🙂

Emil

Otočit ti prudce hlavou abys nešířil ty svoje zcestný představy. Napiš mi kde bydlíš, ať tě můžu pořádně pozdravit.

Jaromír

Amíci to vyřeší válkou na Zemi. Již se k tomu šikují k ruským hranicím.

Mdery

Amici jednou budou zkázou lidstva

Lepetyr

Stačí, že jsme udělali neobyvatelnou naší zemi. Ještě vyhladit chudáky marťany.

Petr

Vidím jak Greenpeace budou chudáky marťany očisťovat od jaderného spadu.

čistič drtikol

Já bych to nedělal jestli tam třeba pod povrchem žijí marťani mohli by se u Nás na chvilku zastavit a nakopat Nám pěkně P-R-D-E-L

bio iluzionista

To je zbytečné.Tam migrovat nebudou.Neměl by,kdo by to živil a pak by to tam přemnožili taky a vyžrali by ji zase na neobyvatelnou

čistič drtikol

Jo a ještě jednu poznámku na marsu budou tam miliardáři stavět města a na zemi nemá polovina populace co ž-r-á-t ,ale asi myslí na zadní kolečka až to tady na planetě zemi svou nenažraností celé zplundrují ti miliardáři zdrhnou na mars a zbytek neužitečné populace tady nechají ch-c-í-p-n-o-u-t otázka ,ale… Číst více »

Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty