Před dvěma lety byla herní společnost Epic Games obviněna z nekalých praktik týkajících se světoznámého titulu Fortnite. Soud společnost odsoudil k zaplacení 520 milionů dolarů, z čehož 245 milionů bude vráceno hráčům. Tento měsíc konečně došlo k první vlně vypořádání. Federální obchodní komise zatím dohlédla nad vyplacením 72 milionů dolarů.
Manipulace s hráči
Populární free to play, multiplayerová hra Fortnite, která má přes 650 milionů registrovaných hráčů, z nichž je každodenně v průměru aktivních přes 1 milion, čelí dlouhodobé kritice z různých důvodů. Jedním z největších problémů je lehké vytvoření si závislosti a primární cílení obsahu na děti a teenagery. Závislost jde samozřejmě vytvořit na čemkoliv, nicméně vlastnit prémiové kostýmy, předměty nebo taneční animace má pro mladou generaci stejný význam jako nošení značkového oblečení a vlastnění drahých telefonů.
Tvůrci Fortnite s tímto fenoménem umějí chytře pracovat. Ve hře používají dark patterns, které hráče nutí k provedení nákupu věcí, jež by si za normálních okolností nekoupili. Právě praktiky skrývající se pod tímto pojmem byly hlavním důvodem, proč Epic Games nyní musí vracet tak vysokou částku. Společnost musela čelit i dalším stížnostem. Hra neměla dostatečnou rodičovskou kontrolu, která by děti více omezila ve spontánním nakupování a rodičům umožnila mít větší přehled o tom, za co jejich ratolesti utrácí peníze.
Kdo má na vrácení peněz nárok?
V současnosti májí na refundaci nárok jen občané USA a to na nákupy uskutečněné v období letech 2017-2022. Prostředky jim budou vyplaceny šekem, nebo přes PayPal. Takto bylo už od 9.12.2024 uskutečněno přes 629 tisíc plateb, přičemž průměrná výplatní částka se pohybuje kolem 114 USD. V první vlně refundací dojde k vyplacení 72 milionů USD. Svůj nárok mohou hráči vznést do 10. ledna 2025. Kdy se pak uskuteční další vlna a jestli se bude týkat i hráčů mimo USA není zatím jasné.