Future Port Prague 2019: Svátek futurismu ukázal budoucnost v technologiích, kráse, AI i sexu

3D tisk z betonu. Výcvik hokejistů skrze VR. Evakuační župan. Nanopistole. Lidštější chatboti. Lidská digitální sexualita. Holografický stůl. Blockchain. To není výpis klíčových slov, ale praktická ukázka budoucnosti, která se na FPP 2019 objevila. A rozhodně nezklamala.

Na pražském holešovickém výstavišti, jak ve venkovních prostorách, kde šlo mimo jiné obdivovat nádherný exteriér průmyslového paláce, tak uvnitř, se konal už třetí ročník konference a veletrhu Future Port Prague. Největší futuristická akce ve střední Evropě přinesla řadu řečníků, mezi nimiž nechyběl třeba bývalý slovenský prezident Andrej Kiska, zakladatelka Future of Sex Bryony Cole nebo významný proponent exponenciálních technologií Yuri van Geest.

Obzvláště Bryony Cole byla velmi příjemný osvěžením jinak úzce zaměřené konference. Přednáška o lidské sexualitě, při níž se dostalo třeba na vztahy na dálku, dálkově ovládané sexuální pomůcky nebo fungování vztahů v digitální éře, byla vkusná a neotřelá.

Obrázek: Future Port Prague 2019: Svátek futurismu ukázal budoucnost v technologiích, kráse, AI i sexu

Jedna z místností průmyslového paláce, kde se letošní ročník Future Port Prague konal.

Technologická krása a chytrá zastávka

Ale nešlo jen o přednášky – fantasticky zajímavé byly i představené produkty, z nichž na některých se reálně pracuje, jiné jsou teprve návrhem a některé už dokonce v praxi fungují.

Některé už samozřejmě byly představeny dříve. UV skin track od beauty firmy L’Óreal, což je nositelné zařízení měřící expozici UV záření, znečištění, vlhkosti a pylů, jsem měl možnost vidět už v červenci na tiskové konferenci, nicméně jiné novinky byly připraveny čistě pro Future Port Prague.

Mezi nejzajímavější rozhodně patřil jeden z návrhů na budoucí tramvajové zastávky v Praze. Dopravní podnik spolu s městem momentálně vybírá dodavatele, přičemž jedna z firem, která chce zakázku vyhrát, představila svůj produkt venku před průmyslovým palácem. Jde o krytou zastávku, která má několik displejů – jeden ukazuje počasí, další čas, jiný dojezdové časy tramvají a jeden velký na straně reklamy.

Designově jde o hezkou věc a umožňuje i promítání specifických zpráv, což by bylo skvělé třeba v případě výluky (který Pražan marně nečekal několik minut na příjezd tramvaje, než se rozhodl jet jinak, protože zkrátka nepřijela, ač nikdo nic neoznámil?). Jedinou obavu bych měl o výdrž takové zastávky. Vandalismus je bohužel faktorem, který nelze ignorovat – avšak pokud by zastávky přežily, tak proč ne.

Obrázek: Future Port Prague 2019: Svátek futurismu ukázal budoucnost v technologiích, kráse, AI i sexu

Chytrá zastávka s mnoha displeji.

Oheň vs. župan

Velmi zajímavý je český projekt zaměřený na trénink a diagnostiku výkonu hokejistů – ti si stoupnou na upravený povrch, do ruky dostanou hokejku a na hlavu VR helmu, a mohou cvičit. Zajímavý koncept jménem Sense Arena má výrazný potenciál, obzvláště v hokejové velmoci, mezi které ČR (stále ještě, a doufejme že i nadále) patří.

A nezapomínejme na zmíněný evakuační župan. Speciální nehořlavý župan je napuštěn roztokem, který zabraňuje vznícení, a vydrží několik minut i v přímém ohni; je netoxický, a navíc biologicky rozložitelný, obstál ve velmi těžkých protipožárních testech a představuje vysoký standard. V budoucnu by se dost možná mohl stát běžnou výbavou domácností, případně třeba ubytovacích zařízení jako jsou hotely nebo Airbnb.

 

K vidění toho bylo ještě mnohem víc, stejně tak k vyposlechnutí; trvalo by dlouho, než bychom vše vypsali. Pokud si chcete názor udělat sami, nezbývá, než počkat na další rok – Future Port Prague je totiž příjemným víkendem pro každého, kdo se zajímá o technologickou budoucnost.

Obrázek: Český robot je překvapivě levný: Mohl by roznášet balíčky i skákat do schodů
Český robot je překvapivě levný: Mohl by roznášet balíčky i skákat do schodů
Obrázek: Ekologické letecké palivo: Boeing chce „udržitelná letadla“ na biopaliva do roku 2030
Ekologické letecké palivo: Boeing chce „udržitelná letadla“ na biopaliva do roku 2030
Obrázek: Google hrozí odchodem z Austrálie, země dále trvá na novém zákonu
Google hrozí odchodem z Austrálie, země dále trvá na novém zákonu
Obrázek: Zachraňme planetu: Elon Musk nabízí 2 miliardy za nápad na efektivní technologii
Zachraňme planetu: Elon Musk nabízí 2 miliardy za nápad na efektivní technologii
Obrázek: Jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi? Snadno v PC i na mobilu
Jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi? Snadno v PC i na mobilu
Obrázek: Elon Musk pobídl uživatele k odchodu: Jak přejít z WhatsAppu na bezpečnější Signal?
Elon Musk pobídl uživatele k odchodu: Jak přejít z WhatsAppu na bezpečnější Signal?
Obrázek: Uživatel upravil Cyberpunk 2077: Hru můžete hrát i z pohledu třetí osoby
Uživatel upravil Cyberpunk 2077: Hru můžete hrát i z pohledu třetí osoby
Obrázek: Bitcoin na cestě k 1 000 000 Kč: Jak v Česku výhodně koupit bitcoiny?
Bitcoin na cestě k 1 000 000 Kč: Jak v Česku výhodně koupit bitcoiny?
Obrázek: IFA 2019: Vše co nám veletrh přinesl
IFA 2019: Vše co nám veletrh přinesl

Na berlínském výstavišti začalo ve středu představování novinek. Od pátku se otevřou brány návštěvníkům a zde najdete souhrn všech novinek...

Zavřít