Parlament EU (tedy jediná přímo občany volená instituce Evropské unie; další volby jsou mimochodem naplánovány na květen) dal zelenou vzniku CIR – Common Identity Repository – což bude, ve zkratce, obří databáze biometrických identifikátorů typu otisku prstů.
Evropský parlament hodlá propojit sérii bezpečnostních, hraničních, migračních a dalších systémů do jediného velkého celku. Výsledkem budou jednotné záznamy o více než 350 milionech lidí, rezidentů i nerezidentů členských států.
Více o EU:
- GDPR není jen na ozdobu, pokuty se množí
- Pro všechny smartphony jediná nabíječka, doufá Evropská komise
- EU systémově omezí maximální rychlost v automobilech
Databáze bude zahrnovat jména, data narození, čísla pasu nebo občanského průkazu a biometrické záznamy, obvykle otisk prstu, nověji též například sken obličeje. Data budou dostupná pracovníkům hraniční kontroly na vnějších hranicích EU a policejním jednotkám.
Rychlejší a přesnější ověření identity
Hlavním účelem CIR bude zjednodušení práce; úředníci a policisté budou moci nyní dohledat informace v jednotné databázi a nebudou muset zdlouhavě procházet množství různých systémů.
Celkově bude v databázi zahrnut Schengenský informační systém, Eurodac a Visa Information System (VIS) spolu s dalšími třemi databázemi: European Criminal Record for Third Country Nationals (ECRIS-TCN), Entry/Exit System (EES) a European Travel and Authorisation System (ETIAS).
Návrh na vytvoření CIR prošel Evropským parlamentem 15. dubna v dvou rozdělených volbách, obě prošly s drtivou většinou hlasů.
Po svém vzniku a implementaci se CIR stane třetím největším biometrickým sledovacím systém na světě; největší je v Číně a druhý největší pak v Indii – Aadhar. Nová databáze EU je vystavena kritice s tím, že jde o bod, z něhož už není návratu a že jde o jakousi obdobu Velkého bratra.
Do jisté míry mohou mít kritici pravdu, ovšem je fakt, že podobné biometrické systémy jsou něco naprosto běžného po celém světě a jediné, co CIR opravdu mění, je to, že vše centralizuje a konsoliduje do jednoho gigantického databázového systému pro jednodušší vyhledávání.