Celní válka mezi USA a Čínou přerostla v něco ještě většího – to, jak Google nebo Arm daly od Huawei ruce pryč, je nápovědou k dalším událostem.
Komentář
Není už pochyb o tom, že USA s Čínou skutečně vedou obchodní boje, naštěstí bez využití jakýchkoliv vojenských prostředků, doufejme, že to tak i zůstane. Kauza s Huawei však dobře ilustruje, jak politické tlaky ovlivňují současné spotřebitelské i B2B informační technologie. ZTE, Huawei a další čínské firmy nemají prakticky žádnou možnost na americký trh vstoupit. A opačně: Americké firmy to mají v Číně opravdu těžké, a to platí i o podstatné části Číny.
Na současném souboji může výrazně vydělat Samsung – Jižní Korea jakožto třetí strana, která je politickým a obchodním spojencem USA, může svou firmu podpořit; a vzhledem k tomu, jak silné má Samsung vazby na politickou situaci v zemi, je to prakticky jisté.
O nás s námi
Co však zpravodajské portály často opomíjí je vliv, který bude obchodní souboj mít na Evropu a Indii. Nejprve, proč Indii? Zkrátka proto, že do pár let překoná její populace Čínu a jde o jednu z největších ekonomik na světě; potenciál je nevyužití a obrovský, a místní trh se může vyvinout skoro jakkoliv – a USA zde nemají tolik slovo, stejně jako Čína.
V EU je situace o něco odlišná, politické vazby jsou zde spíše prozápadní vlivem řady smluvních dohod a organizací typu NATO. V rámci mobilního trhu je zde však striktně svobodná soutěž, a na varování USA o tom, že by se evropské země měly Huawei vyhnout, se tu moc nehraje.
A protože Evropa stále patří mezi bohaté oblasti s vysokou kupní silou, kde se uplatní mobily nejvyšší a střední kategorie (na které jsou skvělé marže), bude zájem růst jak ze strany USA, tak Číny; to dokazuje i popularita, ze které tu výrobci typu Huawei těží.
Na obchodním souboji mezi USA a Čínou tak ironicky vzato může Evropa vydělat, nejen po stránce mobilního trhu, ale obecně informačních technologií – firmy se totiž mohou profilovat jako nezávislí dodavatelé, kteří se nemusí řídit ani politickou situací USA ani tou čínskou: a to je v globalizovaném světě, kde se zrovna dva vůdci mezi sebou příliš nemusí, docela silná zbraň.
Momentálně lze těžko předpokládat, jak bude další vývoj mezi obchodní „studenou válkou“ mezi USA a Čínou vypadat: je ale dost dobře možné, že než se situace uklidní, tak se nejprve ještě o něco vyhrotí; naopak je ale stejně dobře realistické, že Bílý dům zákaz zruší a s Pekingem se dohodne. Ale Evropa by každopádně měla být připravena.