Španělsko zasáhla tragická událost, která otřásla celou zemí. Čtyřčlenná rodina přišla o život při ničivém požáru rodinného domu, který způsobila exploze baterie mobilního telefonu. Událost se stala v malém městě nedaleko Sevilly a vyvolala intenzivní diskuzi o bezpečnosti při nabíjení elektronických zařízení. Na co si dát pozor?
Podle vyšetřovatelů byl příčinou tragédie mobilní telefon nabíjený přes noc na pohovce. Přehřátí lithiové baterie vedlo k explozi a následnému požáru, který se rychle rozšířil po celém domě. Rodina, která v té době spala, neměla kvůli intenzitě požáru a absenci požárního hlásiče šanci na únik.
Jak předejít podobné tragédii? Rady odborníků
Tato událost znovu upozorňuje na důležitost správného zacházení s elektronickými zařízeními. Experti přicházejí s několika zásadními doporučeními, která mohou zabránit podobným neštěstím.
Zásadní je také výběr správného místa pro nabíjení. Telefon by měl být během nabíjení umístěn na pevném, nehořlavém povrchu, který umožňuje dostatečnou cirkulaci vzduchu kolem zařízení. Odborníci důrazně varují před nabíjením na měkkém nábytku, jako jsou gauče, křesla či postele. Tyto materiály mohou bránit odvodu tepla a významně zvyšují riziko přehřátí.
Ač se to mnohým nebude líbit, jedna z rad míří na nabíjení telefonu přes noc. Současné mobilní telefony disponují rychlým nabíjením a do plné kapacity se dostanou již za hodinu až dvě. Proto je mnohem bezpečnější nabíjet zařízení během dne, kdy můžeme proces kontrolovat a včas zasáhnout v případě jakýchkoliv problémů.
„U originální nabíječky se málokdy stane, že něco takového způsobí,“ zmínil v rozhovoru pro Deník.cz revizní technik Jan Vlček, podle kterého by lidé měli být obezřetní před používáním neoriginálních nabíjecích zařízení. Používání certifikovaného příslušenství od výrobce telefonu je klíčovým prvkem bezpečnosti. Levné neznačkové nabíječky z pochybných zdrojů často nesplňují bezpečnostní standardy a mohou způsobit poškození baterie nebo v krajním případě i požár.
Nezbytnou součástí každé domácnosti by měl být kvalitní požární hlásič. Toto nenápadné zařízení může být rozdílem mezi životem a smrtí. Dokáže detekovat kouř již v počáteční fázi požáru a včasným varováním poskytne důležitý čas k úniku. Instalace hlásiče je jednoduchá a jeho cena je zanedbatelná v porovnání s ochranou, kterou poskytuje.
Pravidelná kontrola stavu baterie je dalším důležitým bezpečnostním opatřením. Pokud si všimnete, že se telefon nadměrně zahřívá při nabíjení nebo používání, je to varovný signál. Deformovaná nebo nafouklá baterie už pak představuje akutní nebezpečí a vyžaduje okamžitou výměnu. Takové zařízení byste neměli nadále používat. Stejně tak je potřeba kontrolovat stav nabíjecího kabelu – poškozená izolace nebo ohnuté konektory mohou být příčinou zkratu a je lepší kabel vyměnit.
Nabíjení v posteli je jedním z největších rizik
Velké riziko představuje nabíjení telefonu v posteli, kdy si ho někteří nechávají např. pod polštářem. Kromě nebezpečí přehřátí zde hrozí také mechanické poškození kabelu při zalehnutí nebo přimáčknutí. Podobně riskantní je nabíjení na gaučích a podobném nábytku, kde se teplo nemůže efektivně rozptylovat do okolí. V těchto případech stačí krátký okamžik nepozornosti a může dojít k tragédii.
Investice do kvalitního požárního hlásiče a dodržování základních bezpečnostních pravidel při nabíjení elektronických zařízení může předejít podobným neštěstím.
Revizní technik doporučuje používat originální nabíječky výrobce. No už dlouho jsem nekoupil mobil s nabíječkou, protože výrobci to mají na háku a z důvodu úspory to záměrně nevybavují.
Na vybuchující telefony je specialistou jeden spojenec České republiky.
Je, ale jde o mobily uměle modifikované k tomuto účelu. 🙂 https://insmart.cz/exploze-pageru-v-libanonu-utok-izraele/