Fujifilm X-Pro3 je návrat ke kořenům analogu v digitálním pojetí

V dobách analogových nebyly žádné dotykové displeje, na kterých byste si prohlédli či okamžitě promazali pořízené snímky. Tehdy jste si vše navolili na otočných voličích, pak fotili a s každou další fotkou jste si dobře rozmysleli, jestli stojí za to, ji zvěčnit na film. Takový se snaží být i nový Fujifilm X-Pro3, který je ale zároveň napěchovaný technologiemi.

Mimořádné fotoaparáty poznáte buďto podle obřího drahého těla, nebo velmi zvláštního designu. Ty mají zároveň jedno společné – vysokou cenu. To je ale stejné ve všech odvětvích. Fujifilm po 3 letech uvedl nástupce modelu X-Pro2, který se jmenuje nečekaně X-Pro3. Nejednoho může ošálit svým vzhledem. Nejedná se o žádný starý analogový přístroj, ale plně digitální foťák, vybavený k prasknutí.

Retro tělo napěchované technologiemi

Začněme tělem. To je vyrobeno z drahých materiálů. Horní a spodní část, které jsou nejvíce namáhané, je vyrobena z titanu. Přední, zadní a vnitřní konstrukce pak z lehké hořčíkové slitiny. Tělo je taktéž voděodolné, což ocení street fotografové. Tělo je pěkně kompaktní, jeho rozměry jsou 140,5 × 82,8 × 46,1 mm a s baterií váží 497 gramů. Tělo je tedy opravdu bytelné.

Kde začít. Vezmeme-li to z venku, na vrchní straně najdeme vedle sáněk pro blesk nebo jiné příslušenství 3 otočené voliče. Jeden je kombinovaný a zastává funkci dvou na jednou – volí se jím čas závěrky a ISO citlivost. Druhým kolečkem se pak přidává nebo ubírá na expozici. Samotná clona se nastavuje přímo na objektivech otočným prstencem. Na zadní straně pár tlačítek a dvojitý displej. Na malinkém 1,28″ můžete vidět základní nastavení expozice nebo vybraný filmový filtr. Po otevření se objeví dotykový LCD displej s úhlopříčkou 3″.

Fujifilm u modelu X-Pro3 spoléhá na to, že fotíte přes hledáček. Ten je hybridní, tedy plně optický, který můžete přepnout na digitální displej, což se dělá páčkou vpředu vedle objektivu. Pod bajonetem Fujifilm X se nalézá APS-C snímač X-Trans 4 CMOS IV s rozlišením 26,1 Mpx a nehoní se tedy za maximálním možným počtem pixelů. ISO je možné nastavit v rozšířených hodnotách 80 – 51 200, rychlost závěrky pak od 4 sekund do 1/32000 sekundy. S tímto je fotoaparát schopen snímat nepřetržitě 11 snímků za vteřinu (celkem však 145 fotografií ve formátu JPEG nebo 36 v RAW, než dojde vyrovnávací paměť; případně neomezeně JPEG a až 72 RAW při rychlosti 3 sn./s.).

Fotografie se ukládají na dvě paměťové SD karty s rychlostí, do dalších zařízení je možné fotky dostat přes USB-C, WiFi nebo Bluetooth.

Vedle focení umí X-Pro3 samozřejmě i nahrávat videa. Na výběr je plno možností, které končí u 1080p s rychlostí 120 snímků za sekundu, nebo 4K rozlišení s 30 snímky za sekundu. Při tom vydrží baterie o kapacitu 1260 mAh nahrávat 45 minut, případně pořídit 370, resp. 440 snímků se zapnutým nebo vypnutým elektronickým hledáčkem.

Fujifilm X-Pro3 lze v České republice již pořídit a to za cenu 49 990 Kč za černou barvu, případně 54 990 Kč za černou či stříbrnou s úpravou DuraTec, která by měla být odolnější. Objektivy pro bajonet Fujifilm X se pohybují od 2 790 do 154 990 Kč.

Zdroj: Fujifilm, Techradar

Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Obrázek: Obří vesmírná loď Starship má za sebou další klíčový test před letem do vesmíru
Obří vesmírná loď Starship má za sebou další klíčový test před letem do vesmíru
Obrázek: Kde získat vzácné prvky na výrobu elektroniky? Z bláta
Kde získat vzácné prvky na výrobu elektroniky? Z bláta
Obrázek: 5G byl jen začátek. 6G přinese masovou robotizaci a vozidla bez řidičů všude kolem nás
5G byl jen začátek. 6G přinese masovou robotizaci a vozidla bez řidičů všude kolem nás
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním