Fujifilm X-Pro3 je návrat ke kořenům analogu v digitálním pojetí

V dobách analogových nebyly žádné dotykové displeje, na kterých byste si prohlédli či okamžitě promazali pořízené snímky. Tehdy jste si vše navolili na otočných voličích, pak fotili a s každou další fotkou jste si dobře rozmysleli, jestli stojí za to, ji zvěčnit na film. Takový se snaží být i nový Fujifilm X-Pro3, který je ale zároveň napěchovaný technologiemi.

Mimořádné fotoaparáty poznáte buďto podle obřího drahého těla, nebo velmi zvláštního designu. Ty mají zároveň jedno společné – vysokou cenu. To je ale stejné ve všech odvětvích. Fujifilm po 3 letech uvedl nástupce modelu X-Pro2, který se jmenuje nečekaně X-Pro3. Nejednoho může ošálit svým vzhledem. Nejedná se o žádný starý analogový přístroj, ale plně digitální foťák, vybavený k prasknutí.

Retro tělo napěchované technologiemi

Začněme tělem. To je vyrobeno z drahých materiálů. Horní a spodní část, které jsou nejvíce namáhané, je vyrobena z titanu. Přední, zadní a vnitřní konstrukce pak z lehké hořčíkové slitiny. Tělo je taktéž voděodolné, což ocení street fotografové. Tělo je pěkně kompaktní, jeho rozměry jsou 140,5 × 82,8 × 46,1 mm a s baterií váží 497 gramů. Tělo je tedy opravdu bytelné.

Kde začít. Vezmeme-li to z venku, na vrchní straně najdeme vedle sáněk pro blesk nebo jiné příslušenství 3 otočené voliče. Jeden je kombinovaný a zastává funkci dvou na jednou – volí se jím čas závěrky a ISO citlivost. Druhým kolečkem se pak přidává nebo ubírá na expozici. Samotná clona se nastavuje přímo na objektivech otočným prstencem. Na zadní straně pár tlačítek a dvojitý displej. Na malinkém 1,28″ můžete vidět základní nastavení expozice nebo vybraný filmový filtr. Po otevření se objeví dotykový LCD displej s úhlopříčkou 3″.

Fujifilm u modelu X-Pro3 spoléhá na to, že fotíte přes hledáček. Ten je hybridní, tedy plně optický, který můžete přepnout na digitální displej, což se dělá páčkou vpředu vedle objektivu. Pod bajonetem Fujifilm X se nalézá APS-C snímač X-Trans 4 CMOS IV s rozlišením 26,1 Mpx a nehoní se tedy za maximálním možným počtem pixelů. ISO je možné nastavit v rozšířených hodnotách 80 – 51 200, rychlost závěrky pak od 4 sekund do 1/32000 sekundy. S tímto je fotoaparát schopen snímat nepřetržitě 11 snímků za vteřinu (celkem však 145 fotografií ve formátu JPEG nebo 36 v RAW, než dojde vyrovnávací paměť; případně neomezeně JPEG a až 72 RAW při rychlosti 3 sn./s.).

Fotografie se ukládají na dvě paměťové SD karty s rychlostí, do dalších zařízení je možné fotky dostat přes USB-C, WiFi nebo Bluetooth.

Vedle focení umí X-Pro3 samozřejmě i nahrávat videa. Na výběr je plno možností, které končí u 1080p s rychlostí 120 snímků za sekundu, nebo 4K rozlišení s 30 snímky za sekundu. Při tom vydrží baterie o kapacitu 1260 mAh nahrávat 45 minut, případně pořídit 370, resp. 440 snímků se zapnutým nebo vypnutým elektronickým hledáčkem.

Fujifilm X-Pro3 lze v České republice již pořídit a to za cenu 49 990 Kč za černou barvu, případně 54 990 Kč za černou či stříbrnou s úpravou DuraTec, která by měla být odolnější. Objektivy pro bajonet Fujifilm X se pohybují od 2 790 do 154 990 Kč.

Zdroj: Fujifilm, Techradar

Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty