Fujifilm X-Pro3 je návrat ke kořenům analogu v digitálním pojetí

V dobách analogových nebyly žádné dotykové displeje, na kterých byste si prohlédli či okamžitě promazali pořízené snímky. Tehdy jste si vše navolili na otočných voličích, pak fotili a s každou další fotkou jste si dobře rozmysleli, jestli stojí za to, ji zvěčnit na film. Takový se snaží být i nový Fujifilm X-Pro3, který je ale zároveň napěchovaný technologiemi.

Mimořádné fotoaparáty poznáte buďto podle obřího drahého těla, nebo velmi zvláštního designu. Ty mají zároveň jedno společné – vysokou cenu. To je ale stejné ve všech odvětvích. Fujifilm po 3 letech uvedl nástupce modelu X-Pro2, který se jmenuje nečekaně X-Pro3. Nejednoho může ošálit svým vzhledem. Nejedná se o žádný starý analogový přístroj, ale plně digitální foťák, vybavený k prasknutí.

Retro tělo napěchované technologiemi

Začněme tělem. To je vyrobeno z drahých materiálů. Horní a spodní část, které jsou nejvíce namáhané, je vyrobena z titanu. Přední, zadní a vnitřní konstrukce pak z lehké hořčíkové slitiny. Tělo je taktéž voděodolné, což ocení street fotografové. Tělo je pěkně kompaktní, jeho rozměry jsou 140,5 × 82,8 × 46,1 mm a s baterií váží 497 gramů. Tělo je tedy opravdu bytelné.

Kde začít. Vezmeme-li to z venku, na vrchní straně najdeme vedle sáněk pro blesk nebo jiné příslušenství 3 otočené voliče. Jeden je kombinovaný a zastává funkci dvou na jednou – volí se jím čas závěrky a ISO citlivost. Druhým kolečkem se pak přidává nebo ubírá na expozici. Samotná clona se nastavuje přímo na objektivech otočným prstencem. Na zadní straně pár tlačítek a dvojitý displej. Na malinkém 1,28″ můžete vidět základní nastavení expozice nebo vybraný filmový filtr. Po otevření se objeví dotykový LCD displej s úhlopříčkou 3″.

Fujifilm u modelu X-Pro3 spoléhá na to, že fotíte přes hledáček. Ten je hybridní, tedy plně optický, který můžete přepnout na digitální displej, což se dělá páčkou vpředu vedle objektivu. Pod bajonetem Fujifilm X se nalézá APS-C snímač X-Trans 4 CMOS IV s rozlišením 26,1 Mpx a nehoní se tedy za maximálním možným počtem pixelů. ISO je možné nastavit v rozšířených hodnotách 80 – 51 200, rychlost závěrky pak od 4 sekund do 1/32000 sekundy. S tímto je fotoaparát schopen snímat nepřetržitě 11 snímků za vteřinu (celkem však 145 fotografií ve formátu JPEG nebo 36 v RAW, než dojde vyrovnávací paměť; případně neomezeně JPEG a až 72 RAW při rychlosti 3 sn./s.).

Fotografie se ukládají na dvě paměťové SD karty s rychlostí, do dalších zařízení je možné fotky dostat přes USB-C, WiFi nebo Bluetooth.

Vedle focení umí X-Pro3 samozřejmě i nahrávat videa. Na výběr je plno možností, které končí u 1080p s rychlostí 120 snímků za sekundu, nebo 4K rozlišení s 30 snímky za sekundu. Při tom vydrží baterie o kapacitu 1260 mAh nahrávat 45 minut, případně pořídit 370, resp. 440 snímků se zapnutým nebo vypnutým elektronickým hledáčkem.

Fujifilm X-Pro3 lze v České republice již pořídit a to za cenu 49 990 Kč za černou barvu, případně 54 990 Kč za černou či stříbrnou s úpravou DuraTec, která by měla být odolnější. Objektivy pro bajonet Fujifilm X se pohybují od 2 790 do 154 990 Kč.

Zdroj: Fujifilm, Techradar

Obrázek: Chromebookům se daří, dominují PC trhu. Prodeje rostou HP i Lenovu
Chromebookům se daří, dominují PC trhu. Prodeje rostou HP i Lenovu
Obrázek: Vodní pára na Ganymede? Stará data pomáhají k novým objevům
Vodní pára na Ganymede? Stará data pomáhají k novým objevům
Obrázek: Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Obrázek: Nabíjení přímo ze silnice: Starý koncept v novém kabátku
Nabíjení přímo ze silnice: Starý koncept v novém kabátku
Obrázek: Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Obrázek: Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Obrázek: Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Obrázek: I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
Obrázek: Elektronické čočky jsou lepší než lidské oko: Změní brýle, fotoaparáty i teleskopy
Elektronické čočky jsou lepší než lidské oko: Změní brýle, fotoaparáty i teleskopy

Revoluční elektronické čočky mají potenciál změnit trh tradičních brýlí, fotoaparátů, mobilních zařízení a virtuální reality. Nabízí totiž možnosti, které v...

Zavřít