Astronomové pozorovali vzácný jev zvaný kilonova. Jde o událost, při které dochází ke splynutí dvou neutronových hvězd nebo neutronové hvězdy a černé díry. Tento velmi jasný jev však při pozorování překvapivě neskončil vznikem černé díry, jak astronomové očekávali. Místo toho se zrodil magnetar, extrémně těžká a rychle rotující neutronová hvězda se silnými magnetickými poli.
Ke srážce dvojice neutronových hvězd došlo už dávno. Až letos v květnu však energie uvolněná v rámci výbuchu dorazila k Zemi a umožnila astronomům pozorovat a měřit vzácný úkaz. Jak totiž vědci zjistili, při splynutí neutronových hvězd došlo k uvolnění obrovského množství energie, které během zlomku sekundy přesáhlo veškerou energii, kterou naše Slunce vyzáří za dobu své existence – přibližně 10 miliard let.
Neutronové hvězdy jsou označované jako mrtvé hvězdy a jde o závěrečné stádium vývoje hvězd. Jejich hmotnost odpovídá 1,1 – 2,5 násobku hmotnosti našeho Slunce. Oproti němu jsou však velmi husté a koncentrované do malé velikosti kolem 20 kilometrů v průměru.
Zrození magnetaru z dvojice neutronových hvězd překvapilo astronomy
Krátký gama záblesk detekovali vědci pracující s teleskopem Neil Gehrels Swift Observatory. Na základě jejich hlášení se na místo zaměřily pozemní i vesmírné teleskopy z celého světa, včetně Hubbleova vesmírného dalekohledu. Díky tomu mohli vědci po sérii měření dojít k závěru, že právě byli svědky zrození magnetaru.
Finální potvrzení budou mít astronomové za několik let, kdy, pokud je předpoklad vědců správný, bude možné událost pozorovat v oblasti rádiového záření. Pokud se tak stane, budeme moci potvrdit, že při srážce dvojice neutronových hvězd skutečně vznikl magnetar.
Zdroj: Sciencealert