Kritika se na Zuckerberga snáší i z vnitřku jeho vlastní gigantické korporace: Zaměstnancům bývalým ani současným se nelíbí jeho postoj k cenzuře.
Nedávno jsme o problémech sociálních sítí psali, a jak se ukazuje, problémy jsou ještě hlubší, než se čekalo. Proti jeho rozhodnutí nijak neblokovat příspěvky prezidenta Donalda Trumpa se ozvali bývalí zaměstnanci Facebooku, podepsaní pod otevřeným dopisem. 33 pracovníků, kteří ve firmě byli na jejích počátcích, jsou vůči Zuckerbergovi velmi kritičtí.
Zaměstnanci v dopise tvrdí, že přístup Facebooku k cenzuře příspěvků – nejen u Trumpa – je nekonzistentní a vědomě veřejnosti dává přístup k příspěvkům, které mohou být nebezpečné. Facebook podle nich vytváří takovou svobodu slova, která je neporušitelná jen u nejmocnějších, nikoli všech, a která stojí na rozhodnutí Zuckerberga a vedení podniku.
Zuckerberg dlouhodobě tvrdí, že Facebook nemá určovat, co je pravda, a že jeho pozice týkající se Trumpových příspěvků je založená na podrobném výzkumu a diskuzích s lidmi. Nad příspěvky Trumpa vyjádřil znechucení, příspěvek však nezablokoval.
Proti Zuckerbergově rozhodnutí brojí i někteří současní zaměstnanci, v pondělí se uskutečnil poměrně velký protest. Zakladatel Facebook v reakci na to slíbil, že se zaměří na současná pravidla sítě týkající se příspěvků, které vyhrožují násilím a případně je pozmění.
Autoři dopisu dále argumentují, že příspěvky vyhrožující násilím jsou v době, kdy lze sledovat živě streamované teroristické útoky, jsou nesmírně nebezpečné a sociální síť jako Facebook by si jich měla být dobře vědoma. „Facebook není neutrální, a nikdy nebyl,“ shrnuje dopis jedněch z prvních zaměstnanců sociální sítě svůj názor a svou kritiku. „Fact-checking není cenzura; označení nenávistného příspěvku není autoritářské.“
Zdroj: NYT