Jak v praxi fungují falešné zprávy, dezinformace a manipulace s veřejným míněním? Česká republika může takové snahy vidět v přímém přenosu doslova každý den. Jak jim nenaletět?
Na Twitteru a Facebooku je běžnou praxí, že vznikají satirické profily politiků a známých osobností. Na první pohled vše skutečně může vypadat, že se jedná o pravý profil politika. Stačí však trocha selského rozumu a není těžké povšimnout si, že něco nesedí. I přesto se proruská dezinformační média ráda chytají zpráv z těchto zdrojů mj. proto, že mohou vtip či nadsázku použít jako základ pro falešnou zprávu a tvrdit, že za výrokem stojí politik.
Vedle zcela vymyšlených zpráv tedy můžeme na českém internetu spatřit i momenty, kdy se médium úmyslně či omylem chopí informace ze zdroje, který je očividně falešný či dokonce satirický. Často jde o různé účty parodující politiky pod jejich jmény na sociálních sítích.
Právě jeden takový článek před několika dny posloužil jako podklad a zdroj k článku na dezinformačním serveru Sputnik – cz.sputniknews.com. Web zveřejnil článek o údajném prohlášení ministra Dana Ťoka, který měl prohlásit, že si za nekvalitní dálnice v ČR mohou lidé sami. Účet tím parodoval nešťastné vyjádření paní ministryně Marty Novákové komentující vysoké ceny dat u operátorů.
Zmíněný profil ministra dopravy dokonce jasně zmiňuje, že jde o falešný profil: „Nejlepší ministr dopravy na světě. Nástupce @dantok1234. Morálně i reálně falešný ministr. Parody account.“ Na tomto případu lze spatřit, jakým stylem média typu Sputnik, Aeronet či Parlamentní listy nakládají s informacemi. Parlamentní listy podobně naletěly např. v případu falešného profilu vydávajícího se za politika Dominika Feriho.
Proruská média jsou nejčastějším zdrojem falešných zpráv v ČR
Servery jako Sputnik a Aeronet patří dlouhodobě k nejčtenějším proruským dezinformačním portálům na českém internetu. Opomenout nelze ani Parlamentní listy, které bývají po boku zmiňované dvojice často označovány za zdroj dezinformací a média ruské propagandy, i když je v jejich případě názorová rozmanitost větší. Mezi větší hráče české dezinformační scény patří také proruské AC24 či Svět kolem nás.
Čtenost podobných webů je obrovská a při sečtení jejich návštěvnosti by se podobný „superweb“ mohl postavit největším médiím v České republice. Nejlepší prevencí je v případě dezinformací a fake news osvěta uživatelů a zdravý kritický pohled na věc.
Zdroj: Twitter, vlastní