Už mnoho let je vlastně jen tiše skomírající mrtvolou, kterou udržují naživu legacy aplikace ve firmách a těch pár domácích počítačů, které stále zarputile jedou na systémech jako Windows XP. Finální konec podpory nastal dnes, 15. června 2022.
Je tomu téměř 27 let, co se IE objevil na trhu jako revoluční prohlížeč od Microsoftu, a kdy éra internetu teprve pomalu začínala. Hlavním hráčem na trhu byl Netscape, v roce 1996 držel kolem 56 % trhu, ale už v roce 1999 se Internet Explorer probojoval na dnes těžce uvěřitelných 99 % tržního podílu. O jeho předpokládaném konci jsme psali minulý rok.
Dřevní doby internetu jsou ale dávno pryč, a IE v nich v jistém kontextu zamrzlo. Microsoft to věděl dlouho, a po letech rapidně klesajícího počtu uživatelů se rozhodl v roce 2015 úplně změnit branding, IE odstavit a nahradit ho prohlížečem Edge. Ten má stejné jádro jako v současnosti nejpopulárnější prohlížeč, Chrome.
Internet Explorer přesto existuje, a ještě pořád se u některých velmi zastaralých aplikací používá, a našlo by se i pár spotřebitelů, co na něj nedají dopustit. Jsou to však výjimky, IE nedrží ani půl procenta trhu, a sám Microsoft se snaží od jeho používání aktivně odrazovat. Firma ho udržovala výhradně pro potřeby kompatibility některých programů, nikoli pro aktivní prohlížení webu.
https://twitter.com/i/status/1535623399065718784
Microsoft v příštích měsících začne zbylé uživatele IE přesměrovávat na Edge, a v jedné z příštích aktualizací pak prohlížeč definitivně odstraní. Jádro MSHTML/Trident je stále součástí Windows 11, zahrnuto v systému je však výhradně pro podporu Internet Exploreru v rámci Edge. Tam by částečná zpětná kompatibilita měla být podle amerického obra udržována až do roku 2029.
Přesun podniků od velmi zastaralých aplikací k novějším uspíšila globální pandemie a zrychlující se digitalizace, takže potřeba je stále nižší a nižší; plus, část prvků, které některé aplikace či weby potřebují (např. ActiveX) nyní podporuje Edge.
Krátkodobé problémy mohou mít například vládní instituce nebo některé finanční společností, které běží na zastaralých aplikacích. U vládních orgánů je to proto, že jsou velmi často zkrátka pomalé s přecházením na modernější technologie.
Zdroj: Microsoft