Přes 1 200 000 000 Kč na osobu za výlet do vesmíru: Soukromá mise Axiom 1 dorazila na ISS

Posádka mise Axiom 1 se v sobotu ráno po zpoždění připojila k modulu Harmony Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Na palubě vesmírné lodi Crew Dragon se nacházela trojice civilních cestujících, kteří za desetidenní výlet do vesmíru zaplatili přes 1,2 miliardy Kč. Doprovázel je i profesionální astronaut NASA.

K bezproblémovému připojení došlo v 8:29 SELČ a v 8:41 SELČ bylo dokování ohlášeno jako dokončené. Úspěch přišel po několikaminutovém zdržení kosmického letu kvůli problému s přenosem videa ze stanice.

Původně se očekávalo, že Crew Dragon Endeavour se propojí se stanicí už v 7:45, ale nakonec byla vesmírná loď zadržena 20 metrů od stanice, protože posádka stanice pracovala na odstranění problému.

Ax-1, první mise se zcela soukromou posádkou, která dorazila k ISS, odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska NASA na Floridě v pátek v 11:17 SELČ na raketě Falcon 9 společnosti SpaceX.

Vesmírný zájezd prodala podnikatelům vesmírná cestovka

Posádku historického desetidenního letu tvoří bývalý astronaut NASA Michael López-Alegría a platící cestující Larry Connor, Mark Pathy a Eytan Stibbe. Každý ze tří podnikatelů zaplatil 55 milionů dolarů, tedy kolem 1,2 miliardy Kč.

Civilní astronauti se budou podílet na vědeckém programu zahrnujícím více oborů, včetně experimentu s pozorováním bouřek, který poprvé zahájil Ilan Ramon, jenž zahynul na palubě raketoplánu Columbia v roce 2003.

Obrázek: Přes 1 200 000 000 Kč na osobu za výlet do vesmíru: Soukromá mise Axiom 1 dorazila na ISS

Exteriér ISS. Civilní posádka stráví ve vesmíru 10 dní. NASA chce stanici obývat minimálně do roku 2030. Problémy by mohl přinést případný konec spolupráce s ruskou agenturou Roskosmos. Zdroj: Se souhlasem NASA/JPL-Caltech

Nejsou tam jen proto, aby lepili nos na okno,“ uvedl v prohlášení spoluzakladatel a prezident společnosti Axiom Michael Suffredini, bývalý manažer programu vesmírné stanice NASA.

Soukromé lety jsou stále na začátku

NASA uvedla, že tato mise představuje „vyvrcholení úsilí NASA o podporu komerčního trhu na nízké oběžné dráze Země, tak začátek nové éry výzkumu vesmíru, která umožní více lidem létat na více druhů misí“.

Páteční let je druhým soukromým letem společnosti SpaceX, která loni v rámci mise Inspiration4 vzala čtveřici civilistů na třídenní cestu na oběžnou dráhu. Posádka složená z miliardáře Jareda Isaacmana, geoložky Sian Proctor, fyzičky Haley Arceneaux a datového inženýra Chrise Sembroského se tak zapsala do historie. Byla první posádkou na oběžné dráze bez profesionálního astronauta mezi sebou.

Obrázek: Přes 1 200 000 000 Kč na osobu za výlet do vesmíru: Soukromá mise Axiom 1 dorazila na ISS

Minulý rok uspěl Virgin Galactic i Blue Origin Jeffa Bezose. Soukromé vesmírné lety tak začaly být realitou. Foto: Se souhlasem společnosti Virgin Galactic

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Počítač poháněný fotosyntézou?
Počítač poháněný fotosyntézou?
Obrázek: Kurýři přijdou o práci: Uber Eats testuje autonomní roboty a auta bez řidičů
Kurýři přijdou o práci: Uber Eats testuje autonomní roboty a auta bez řidičů
Obrázek: Konec Lightningu? Apple údajně plánuje USB-C iPhony
Konec Lightningu? Apple údajně plánuje USB-C iPhony
Obrázek: Immersive View na Google Maps: Krásnější a přesnější města
Immersive View na Google Maps: Krásnější a přesnější města
Obrázek: Dost bylo vibrací a stresujících vyzvánění. Google zkouší stíny, pohyb i vítr
Dost bylo vibrací a stresujících vyzvánění. Google zkouší stíny, pohyb i vítr
Obrázek: Nový podvod útočí na české telefony s Androidem! Vydává se za zmeškanou hlasovou zprávu
Nový podvod útočí na české telefony s Androidem! Vydává se za zmeškanou hlasovou zprávu
Obrázek: 5 chyb, kterým se vyvarovat při nákupu chytrého telefonu
5 chyb, kterým se vyvarovat při nákupu chytrého telefonu
Obrázek: Prohlížeč v prohlížeči: Na promyšlený internetový útok naletí i zkušení IT experti
Prohlížeč v prohlížeči: Na promyšlený internetový útok naletí i zkušení IT experti