Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové

Průhledné kryty dnes na telefonu nosí velká část uživatelů. Česká značka FIXED přišla se způsobem, jak se dají nepoužité kryty telefonů využít pro výrobu nových. Staré rozdrtí, přidá do nich potřebná aditiva a z materiálu vylisuje nové. Výsledný produkt má stejné vlastnosti jako nový. Značka tak bude moci vyrábět kvalitní pouzdra přímo na našem území. Těžit z toho budou všichni.

FIXED, největší český výrobce a distributor příslušenství pro mobilní telefony, tablety, notebooky a nositelnou  elektroniku, představuje inovativní technologické řešení k výrobě pouzder ze starých neprodaných krytů na mobily a tablety. Nová udržitelná pouzdra zvaná ReStory jsou vyrobená z recyklovaného termoplastického polyuretanu, zkráceně TPU, a snižují uhlíkovou stopu až o 45 % oproti novým výrobkům vyrobeným a dopraveným z Číny. FIXED tak na trh přináší produkt, který kombinuje vysokou kvalitu, odolnost a ohleduplnost k životnímu prostředí.

Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové

TPU pouzdro je možné recyklovat a vyrobit z něj nové. Zatím to však nikdo prakticky nedělá. Foto: Redakce inSmart.cz

Uvedení nových krytů na mobilní telefony ReStory jsou pro nás význam milníkem. Máme za sebou rok a půl úsilí a investic v oboru, o kterém jsme na začátku nic nevěděli. Trápilo nás vědomí, že musíme likvidovat neprodaná pouzdra na staré modely telefonů a věděli jsme, že tento problém řeší všichni distributoři a prodejci napříč trhy. S vírou, že řešení osloví stovky zodpovědných firem v celé Evropě, jsme překonávali problémy, které se nám stavěly do cesty. Jsme nadšení, že nyní můžeme novinku představit veřejnosti, ale hlavně ji začít prodávat a dále rozvíjet,“ uvádí Daniel Havner, zakladatel a člen správní rady společnosti FIXED.

Neprodaný materiál původních průhledných obalů z termoplastického polyuretanu, zkráceně TPU, nyní končí na skládkách nebo ve spalovnách. Jejich doprava na recyklační linky do Číny a navrácení zpět do Evropy, v podobě nových recyklovaných obalů, nedává ekonomický ani ekologický smysl. FIXED tak prosazuje cestu lokálního zpracování a následné výroby nových produktů.

Český nápad snižuje uhlíkovou stopu o 45 %

Určení uhlíkové stopy a dalších environmentálních parametrů pouzdra ReStory hodnotila nezávislá studie zpracovaná profesorem Vladimírem Kočím z Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie VŠCHT Praha. V rámci studie byly porovnávány environmentální dopady TPU pouzdra vyrobeného v Číně z primárních surovin a TPU pouzdra vyrobeného firmou FIXED v České republice z druhotné suroviny TPU získané recyklací nepoužitých primárních pouzder.

Jak z pohledu uhlíkové stopy, tak z pohledu celkových environmentálních dopadů vykazují recyklovaná TPU pouzdra ReStory, vyrobená společností FIXED, výrazně nižší environmentální zátěž. V případě uhlíkové stopy recyklované pouzdro dosahuje 55 % hodnoty emisí skleníkových plynů, což je o polovinu méně než u obalů vyrobených v Číně. V případě celkového hodnocení všech environmentálních dopadů vykazuje recyklované pouzdro ještě větší míru úspor a to hodnotu 51 %,“ vysvětluje prof. Ing. Vladimír Kočí, Ph.D., MBA z Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie VŠCHT Praha, který studii zpracoval.

Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové

Podle provedené studie je ekologický dopad recyklovaných pouzder cca poloviční. Foto: Redakce inSmart.cz

V současné době má FIXED k dispozici více než 100 000 kusů vlastních pouzder určených k recyklaci. Ze všech těchto již nevyužitelných TPU obalů na staré modely telefonů plánuje společnost vyrobit nová pouzdra ReStory. V dalších krocích chce FIXED zpracovávat pouzdra od dalších tuzemských i evropských hráčů, se kterými již vede jednání. Cílem je zpracovávat miliony nepoužitých kusů TPU pouzder z celé Evropy. Důraz při vývoji pouzder je kladen na kvalitu a odolnost výrobků.

Jak se kryty ReStory vyrábí?

Kryty ReStory se vyrábí na první pohled poměrně jednoduše. Nevyužitá TPU pouzdra se rozemelou, přidají se aditiva upravující vlastnosti tak, aby byl materiál co nejkvalitnější a následně se ve vstřikových formách vyrobí kryty nové. Za výsledným produktem jsou však téměř 2 roky vývoje a výběru vhodných aditiv a postupů. FIXED zatím v Česku dokáže produkovat cca 1 000 kusů krytů během jedné směny.

Proces je zatím bez větší automatizace. To se dá v případě úspěchu podle tvůrců snadno změnit. Foto: Se souhlasem FIXED

Recyklovat TPU kryty jde opakovaně

V minulosti jsme se mnohokrát setkali s recyklovanými produkty, kde musel uživatel zaplatit vyšší cenu, nebo akceptovat fakt, že recyklovaný produkt měl ve srovnání s novým produktem nižší kvalitu. Naším hlavním cílem bylo, abychom nikterak nepoškodili koncové uživatele. Obal ReStory nestojí nic navíc. Je to kvalitní a odolný produkt za obvyklou cenu tak, jak je uživatel produktů FIXED zvyklý,“ říká Daniel Havner.

Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové

Jde o běžný čirý kryt na chytrý telefon. Jen vznikl z nevyužitých krytů, které značky nestihly před koncem prodeje některých modelů prodat. Foto: Se souhlasem FIXED

A kolikrát je možné nepoužité pouzdro podobně recyklovat? Podle odborníka a technologa značky FIXED Pavla Vojtěška lze proces opakovat cca 5× beze změny vlastností materiálu. FIXED má v plánu pouzdra v každém kroku zabarvovat. Jako první bude ze starých krytů vyrobeno opět čiré, následně matné a poté barevné. Výroba čirého je podle Vojtěška prý nejnáročnějším krokem a barevné varianty či černá jsou proti ní hračka. V tomto směru tak má značka vyhráno. Nyní vše bude na úspěchu u zákazníků a na tom, zda FIXED najde dostatek partnerů v ČR a po Evropě.

Bude zajímavé sledovat, kolik dalších dovozců krytů na mobilní telefony začne s FIXED spolupracovat. Nápad je to nepochybně dobrý. Značka by jednoho dne také ráda vyvinula technologii pro recyklaci již použitých pouzder, která jsou zašpiněná, mastná či zežloutlá vlivem UV záření. Pokud by se to FIXED povedlo, šlo by o světový unikát.

Zdroj: TK FIXED

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte