Safari s mobilem: Testovali jsme fotografování zvířat se Samsungem S25 Ultra v Zoo Dvůr Králové

Fotografování zvířat patří k nejtěžším disciplínám v mobilní fotografii. Vyžaduje trpělivost, správnou techniku a ideálně i základní znalost chování zvířat. Samsung Galaxy S25 Ultra s vylepšeným fotoaparátem přináší nové možnosti díky pokročilému 200Mpx hlavnímu snímači, dvěma teleobjektivům a především upgradem ultraširokoúhlého snímače na 50 Mpx. Testovali jsme ho v Safari Parku Dvůr Králové nad Labem, který se specializuje na africká zvířata a je jednou z největších zoologických zahrad v České republice.

Fotoaparáty v Samsung Galaxy S25 Ultra

Hlavní modul s rozlišením 200 Mpx disponuje clonou f/1.7, k tomu má dva teleobjektivy – jeden 10Mpx s 3× optickým zoomem (67mm f/2.4) a druhý 50Mpx periskopický s 5× optickým zoomem (111mm f/3.4). Oproti předchozí generaci Samsung vylepšil také ultraširokoúhlý objektiv, který nyní disponuje 50Mpx snímačem místo původních 12Mpx.

Obrázek: Safari s mobilem: Testovali jsme fotografování zvířat se Samsungem S25 Ultra v Zoo Dvůr Králové

S25 Ultra od Samsungu se snaží zaujmout fotovýbavou i AI funkcemi. Foto: Redakce inSmart.cz

Přibyly také zajímavé softwarové funkce: možnost průběžného nahrávání v Single Take módu, duální 4K nahrávání se dvěma kamerami současně a nahrávání videa v LOG formátu vhodném pro pokročilou postprodukci. Nový čip Snapdragon 8 Elite for Galaxy má být o 40% rychlejší při zpracování AI a slibuje lepší zpracování obrazu.

Proč je ZOO ideální místo i pro začátečníky

Chystáte se do Afriky? Focení zvířat ve volné přírodě je opravdu náročná disciplína. Pro začátečníky jsou zoologické zahrady ideálním místem k procvičování fotografických dovedností. Zvířata jsou zde zvyklá na přítomnost lidí, nepláší se tak snadno a můžete si je vyfotit téměř kdykoliv během dne.

Obrázek: Safari s mobilem: Testovali jsme fotografování zvířat se Samsungem S25 Ultra v Zoo Dvůr Králové

Ve volné přírodě se ke zvířatům většinou tak blízko nedostanete. Foto: Redakce inSmart.cz

Safari Park Dvůr Králové je v tomto ohledu výjimečný. Jako druhá největší zoo v České republice se specializuje na africkou faunu a nabízí největší kolekci afrických zvířat v Evropě. Největší lákadlo představuje safari část, kde můžete fotografovat volně se pohybující stáda antilop, žiraf a zeber bez mříží.

Největší výhodou focení v zoo je, že zvířata nejsou plachá a jsou k vidění během celého dne. Fotograf má tedy situaci mnohem jednodušší než ve volné přírodě.

Tipy pro focení zvířat mobilem

Používejte chytře teleobjektiv a zoom

Pokud váš mobil nabízí optický zoom, používejte ho bez obav. Samsung S25 Ultra umožňuje 2× přiblížení hlavním snímačem bez ztráty kvality a díky teleobjektivům dokonce až 5× opticky. Digitální zoom použijte jen v nouzi. Kvalita s každým softwarovým přiblížením klesá (jde o výřez) a někdy je lepší výřez udělat až v postprodukci.

Obrázek: Safari s mobilem: Testovali jsme fotografování zvířat se Samsungem S25 Ultra v Zoo Dvůr Králové

Ostřete na oči či na celou hlavu. Foto: Redakce inSmart.cz

Ostřete na oči zvířete

Stejně jako u lidí je potřeba i u zvířat ostřit na oči při focení detailního záběru hlavy, případně na celé tělo při záběrech z větší dálky. Samsung S25 Ultra má vynikající automatické ostření, které dokáže sledovat i pohybující se objekty.

Zachyťte pohyb

Pokud fotíte rychle se pohybující zvířata, nastavte kratší expoziční čas, například 1/250 sekundy nebo méně. To vám pomůže zachytit jejich pohyb bez rozmazání. V PRO módu telefonu máte plnou kontrolu nad expozicí a můžete detailně ovlivnit veškerá nastavení. Načasování je často vším. Na vhodný záběr si budete muset chvíli počkat, často ale musíte jednat co nejrychleji.

Obrázek: Safari s mobilem: Testovali jsme fotografování zvířat se Samsungem S25 Ultra v Zoo Dvůr Králové

Foto: Redakce inSmart.cz

TIP: Při focení sportovních akcí nebo rychlého pohybu využijte režim sériového snímání (burst mode), který pořídí několik snímků za sekundu a zvýší šanci na zachycení perfektního momentu.

Myslete na kompozici

Dejte si pozor, ať je na snímku celé zvíře včetně nohou a ocasu. Nebojte se přikleknout, lehnout či jinak zvolit vhodný úhel. Všímejte si výrazných čar a tvarů, které vedou oko. Využijte pravidlo zlatého řezu a pokuste se vyhnout rušivému pozadí.

Hloubka ostrosti je důležitá

Mříže, sklo a nevhodné pozadí lze řešit pouze dvěma způsoby – pečlivě vybírat místo odkud budete fotografovat, nebo pracovat s minimální hloubkou ostrosti, ve které se rušivé prvky ztratí. Samsung S25 Ultra umí vytvořit krásné rozostření pozadí (bokeh), ale musíte s ním aktivně pracovat. Někdy je lepší automatika, jindy je potřeba sáhnout po PRO režimu.

Obrázek: Safari s mobilem: Testovali jsme fotografování zvířat se Samsungem S25 Ultra v Zoo Dvůr Králové

Foto: Redakce inSmart.cz

Pro fotografování v terénu je dobré vyrazit hned ráno při východu slunce, případně pak před západem. Dále např. platí, že při nižších teplotách se zvířata pohybují pomaleji a pokud je naopak moc velké horko, tak budou zalezlá ve stínu a uvnitř budov.  Při opakovaných návštěvách si rychle všimnete, kdy jsou zvířata nejaktivnější. Obvykle je to ráno a před večerem během krmení.

Kdy použít HDR a AI funkce

HDR a AI dávají při focení mobilem čím dál větší smysl. HDR pomůže, když se snažíte zachytit scénu s výrazným zdrojem světla a tmavým zbytkem. Samsung S25 Ultra má pokročilé AI funkce pro automatické vylepšení fotografií.

Single Take mód je při focení skvělý pro nepředvídatelné situace. Telefon automaticky pořídí několik různých verzí snímku a vy si vyberete tu nejlepší.

Postprodukce: Manuální úpravy vs. umělá inteligence

Focení na telefonu se málokdy obejde bez úprav. Máte na výběr mezi manuálními úpravami a nástroji s umělou inteligencí.

Manuální úpravy

Základní úpravy můžete dělat přímo v galerii telefonu:

  • Expozice: Zesvětlete nebo ztmavte celý snímek
  • Stíny a světla: Dolaďte detaily v tmavých a světlých částech
  • Kontrast: Zvýrazněte rozdíl mezi světlými a tmavými oblastmi
  • Sytost: Oživte barvy, ale nepřehánějte to
  • Ostrost: Zvýrazněte detaily zvířete

Pokročilé úpravy zvládnete v aplikacích jako Adobe Lightroom Mobile nebo Snapseed (zdarma od Googlu). Při úpravách se snažte o co největší přirozenost. Přehnané filtry a efekty udělají z krásné fotky kýč.

Samsung si zakládá na svých AI funkcích, které patří k nejlepším na trhu. Při úpravě fotografií oceníte především AI vymazávání objektů, kdy můžete nežádoucí osoby a objekty snadno odstranit ze snímků.

AI úpravy aneb přidávejte a ubírejte objekty z fotografií

Nezřídka se stane, že je snímek téměř podle vašich představ, ale vadí vám na něm např. nějaké přebytečné osoby či předměty. Pro dnešní generativní AI jde většinou o jednoduchý úkol, který vyřeší během několika kliknutí. Kliknutím na ikonu generativních úprav můžete obkreslením objektů provést jejich vymazání, případně je dokonce posunout. Umělá inteligence v cloudu pak obrázek doplní tak, aby nebylo poznat, že k podobné úpravě došlo. (vyplní prázdná místa podle okolního obsahu).

Kdo by chtěl, může zkusit také AI kreslení, kdy do obrázku může z jednoduché kresby naopak předměty doplnit. Výsledky jsou překvapivě dobré a na sociální sítě jsou výsledky více než dostačující.

Závěr: Trpělivost se vyplatí

Fotografování zvířat mobilem vyžaduje hlavně trpělivost a znalost základních principů. Safari Park Dvůr Králové je ideální místo k procvičování fotografování. Nabízí rozmanitou kolekci afrických zvířat v prostředí, kde se nemusíte bát o svou bezpečnost. A návštěvu si užije celá rodina.

Samsung Galaxy S25 Ultra je velmi slušný fotomobil, který díky kombinaci 200Mpx hlavního snímače, dvou teleobjektivů a vylepšeného ultraširokoúhlého objektivu pokryje většinu situací.

Obrázek: Safari s mobilem: Testovali jsme fotografování zvířat se Samsungem S25 Ultra v Zoo Dvůr Králové

Foto: Redakce inSmart.cz

Nezapomeňte, že nejdůležitější je příběh, který fotka vypráví a nejlepší fotoaparát je ten, který máte zrovna u sebe. A to mobil většinou splňuje.

Zdroj: Vlastní, Redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: První loď na světě začala vyrábět vápenec ze svých výfukových plynů
První loď na světě začala vyrábět vápenec ze svých výfukových plynů
Miliardář Jeff Bezos buduje v hoře gigantické hodiny, mají tikat 10 000 let
1,02 petabitu za sekundu: Japonský rekord odpovídá stažení 30 Netflixů za sekundu
Vědci objevili nový materiál, který porušuje fyzikální zákony
Obrázek: Safari s mobilem: Testovali jsme fotografování zvířat se Samsungem S25 Ultra v Zoo Dvůr Králové
Safari s mobilem: Testovali jsme fotografování zvířat se Samsungem S25 Ultra v Zoo Dvůr Králové
Jak si vybrat paměťovou kartu? Kapacita není všechno, vybírejte podle účelu
Hrozba týdne #2: Podvod s „hlasováním“ vás připraví o přístup k WhatsAppu
Užitečný prompt #1: Dejte tohle zadání ChatGPT a donutí vás se nad sebou zamyslet