Hewlett Packard Enterprise (HPE) v Česku postaví výrobní závod na supervýkonné výpočetní systémy – HPC, velké počítačové klastry neboli lidově superpočítače.
Výrobní závod má dále produkovat specializované systémy pro podporu AI nové generace „s cílem urychlit dodávky zákazníkům a posílit dodavatelský ekosystém v regionu“. Primárním účelem výkonných strojů bude vědecký výzkum, rozvoj umělé inteligence a strojového učení a celkově posílení inovačního procesu v Česku a střední Evropě.
Věda, výzkum, inovace
Nová továrna se bude nacházet ve stávajícím komplexu v Kutné Hoře, a výrobu chystá firma zahájit už ve třetím čtvrtletí letošního roku, tedy na podzim. Továrnu HPE v Kutné Hoře bude opětovně provozovat Foxconn, který má s podobnými projekty zkušenosti a v Česku řídí vícero výrobních závodů. Už od roku 2012 Foxconn v Kutné Hoře poskytuje HPE (tehdy ještě HP) prostor na výrobu serverů a dalšího vybavení pro datová centra.
„Budováním superpočítačů nové generace získají evropské organizace silný základ pro urychlení vědeckých objevů využitím příležitostí plynoucích z exponenciálního růstu dat, posílení digitální suverenity a inovačního potenciálu a přispějí tak k navyšování ekonomických hodnot,“ říká Justin Hotard, výkonný viceprezident a generální ředitel HPC & AI společnosti HPE. „S novým výrobním závodem v Kutné Hoře jsme odhodlání Evropu v tomto úsilí podporovat.
Americká společnost HPE, dříve součást HP, se osamostatnila v roce 2015 a její domovinou je kalifornské Palo Alto. V Evropě je společnost aktivní, a účastní se několika projektů ve spolupráci s EU a evropskými zeměmi, primárně na plánování a výstavbě superpočítačů. Jeden z nich je i v Česku, jde o superpočítač Karolina, který provozují IT4Innovations.
Zdroj: HPE