Zapomeňte na 4. operátora: ČEZ chce koupit Vodafone za desítky miliard Kč

Operátor Vodafone jedná o možném prodeji své české pobočky energetické skupině ČEZ ovládané státem. Nejmenší z velké trojice operátorů s více než 4 miliony zákazníků by mohl ČEZ vyjít na desítky miliard korun.

Zájem ČEZu o český Vodafone je podle dostupných informací dlouhodobý. Šlo by o druhý největší obchod na českém trhu po prodeji O2 skupině PPF v roce 2013. Obě strany o možném prodeji od léta 2020. Zda k prodeji nakonec dojde rozhodnou nejbližší měsíce. Informaci přinesly Hospodářské noviny. Jednání potvrdil mluvčí Vodafonu.

Obrázek: Zapomeňte na 4. operátora: ČEZ chce koupit Vodafone za desítky miliard Kč

Vodafone patří do trojice největších poskytovatelů mobilních služeb a internetu. Pomohla tomu i koupě UPC. Foto: Vodafone

Už od období před 5G aukcí probíhají jednání o různých možnostech strategické spolupráce,“ zmínil pro HN mluvčí Vodafonu Ondřej Luštinec. ČEZ odmítl situaci prozatím komentovat. Pro energetickou skupinu by to byl každopádně logický krok. Jako virtuální operátor ČEZ Mobil fungující v síti O2 má na českém trhu přes 130 000 klientů. Koupí Vodafonu by se z ČEZu stal třetí nejsilnější operátor s více než 4 miliony mobilních uživatelů a dalšími 300 000 uživateli pevného internetu. Vodafone v oblasti pevného internetu minulý rok posílil svou pozici, když koupil poskytovatele pevného připojení UPC.

Česko stále bez 4. operátora

ČEZ se v roce 2020 zapojil do jednání kolem aukce kmitočtů pro 5G sítě. Spekulovalo se o vzniku konkurence pro oligopolní trojici českých operátorů T-Mobile, O2, Vodafone. Český trh mobilních služeb patří dlouhodobě k nejdražším v Evropě a čeští zákazníci proti zahraničí výrazně přeplácí. Konkurence v podobě ČEZu se tedy jevila jako dobrý nápad, jak s cenami mobilních služeb pohnout. Nákupem Vodafonu ČEZem by však nemuselo k potřebným změnám dojít.

Češi zuří a mají proč: Mohou si za drahá mobilní data v České republice skutečně sami? Ceny operátorů zde dlouhodobě stagnují a zákazník nemá na výběr.

Obrázek: Zapomeňte na 4. operátora: ČEZ chce koupit Vodafone za desítky miliard Kč

Mobilní služby jsou v České republice dlouhodobě předražené. Český telekomunikační úřad i přes kritiku veřejnosti reaguje pomalu. Foto: Freepik

Právě kvůli probíhajícím jednáním s Vodafonem se ČEZ z aukce nakonec stáhl. Konkrétní cena za českou pobočku Vodafonu zatím nebyla zveřejněna. Jednat by se nicméně mělo o nižší desítky miliard korun. V roce 2020 dosáhl Vodafone provozního zisku 2 miliardy Kč. Zahrnuta v této částky není koupě UPC, poskytovatele pevného internetu a kabelové televize, která vyšla Vodafone na 11 miliard Kč.

ČEZ buduje vlastní optické sítě

ČEZ je provozovatelem jedné z největších optických sítí v České republice. Prozatím ji využívá především pro vlastní potřeby, ale do budoucna chce poskytovat i pevný internet právě ve stylu Vodafonu. ČEZNet nabízí svůj optický internet v Karlových Varech a plánuje postupné rozšíření do dalších měst.

Obrázek: Zapomeňte na 4. operátora: ČEZ chce koupit Vodafone za desítky miliard Kč

ČEZ je aktivní nejen v energetice. Vlastní optická síť se neustále rozrůstá. ČEZNet se chce svůj internet dostat k uživatelům po celé ČR. Obrázek: ČEZ

Nákup Vodafonu ČEZem bohužel z našeho pohledu žádné klady pro českého zákazníka nepřináší. Při pohledu na to, jak v současné době vedení ČEZu nakládá s majetkem firmy, a kolik špatných strategických rozhodnutí za dobu svého působení provedlo, by bylo optimistické očekávat, že přechod Vodafonu pod korporaci většinově vlastněnou státem měl pro zákazníky zásadně pozitivní dopady. Jednání pro vás budeme nadále sledovat.

Nákupem Vodafonu ČEZ veškerou infrastrukturu nezíská

Paradoxem je, že koupí Vodafonu by podle všeho ČEZ nezískal veškerou infrastrukturu a vysílače pro mobilní sítě, ale pouze jejich část. Vysílače totiž britský Vodafone z valné většiny přepsal na novou firmu v podobě Vantage Towers, která spravuje a vyvíjí jeho základnové stanice i v dalších zemích. Infrastrukturu, resp. její část, by si ČEZ musel od Vantage Towers pronajímat.

Zdroj: HN, inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Adam Výborný

Konkrétní cena za českou pobočku Vodafonu zatím nebyla zveřejněna. Jednat by se nicméně mělo o nižší desítky milionů korun.

Snad miliard ne? Jinak si to koupím klidně já…

Ondřej Košťál

To ano, asi by byli zahlceni žádostmi o koupi 😀

Obrázek: Čína vs kryptoměny, část druhá: Centrální banka zakázala jakékoliv kryptoměnové transakce
Čína vs kryptoměny, část druhá: Centrální banka zakázala jakékoliv kryptoměnové transakce
Obrázek: Robotický batoh: Zábavné, ale je to praktické?
Robotický batoh: Zábavné, ale je to praktické?
Obrázek: Pozor na omyl: Náramkem Mi Band 6 s NFC v Česku zatím nezaplatíte
Pozor na omyl: Náramkem Mi Band 6 s NFC v Česku zatím nezaplatíte
Obrázek: Extrémně bílá barva má záznam v Guinnessově knize rekordů: Mohla by nahradit klimatizace
Extrémně bílá barva má záznam v Guinnessově knize rekordů: Mohla by nahradit klimatizace
Obrázek: YouTube umožní stahování videí na počítačích, má to ale háček
YouTube umožní stahování videí na počítačích, má to ale háček
Obrázek: Extrémně bílá barva má záznam v Guinnessově knize rekordů: Mohla by nahradit klimatizace
Extrémně bílá barva má záznam v Guinnessově knize rekordů: Mohla by nahradit klimatizace
Obrázek: Špatný obraz při videohovoru? Google Meet přidává funkci automatické úpravy obrazu
Špatný obraz při videohovoru? Google Meet přidává funkci automatické úpravy obrazu
Obrázek: Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network