5 nejhorších technologií roku 2019

Kandidátů je hodně: Viděli jsme řadu zajímavých, ale ve finále absolutně neúspěšných projektů. Které řadíme nejvýš my? A které vy?

Původní Galaxy Fold

Ach bože. To se Samsungu opravdu nepovedlo – potíže, které se vyskytly s první generací vysoce experimentálního ohebného smartphonu Galaxy Fold byly obrovské. Což o to, to se dalo úspěšně předpokládat a pro nikoho to nebylo větším překvapením.

Jenže v kontextu roku 2019 celkově to byla pro už tak namáhané PR Samsungu katastrofa. Když tudíž recenzenti snadno a omylem ničili své 2 000 dolarů drahé smartphony, působilo to opravdu směšně.

Dosud jde o nesmírně citlivý smartphone, se kterým je nutné zacházet opravdu opatrně. Samsung to schytal jako první – a umožnil ostatním vrátit se ke kreslícímu prknu a navrhnout své smartphony trochu jinak, ať už půjde o Huawei Mate X nebo o Microsoft Surface Duo.

Obrázek: 5 nejhorších technologií roku 2019

Samsung Galaxy Fold, původní varianta. Zdroj: Tom’s Guide

Samsungu mohou poděkovat: To nejhorší dostal on.

Google Stadia

Ne. Takhle jednoduše mohu shrnout současné snahy o gaming z cloudu. Google Stadia byla naprostá hloupost už ve chvíli, kdy ji Google bombasticky oznámil a od té doby se nezměnilo vůbec nic; na tohle ještě nejsou připravení ani hráči, ani trh a ani Google.

Ještě nikdy to nefungovalo: OnLive nebo PlayStation Now byly tragédie a Stadia na tom není o moc lépe. V podstatě nejde o nemožný koncept, ono by to mohlo fungovat docela snadno; ale to by musela být hojně rozšířená dostatečně rychlá a stabilní internetová infrastruktura.

A o tom si mohou inženýři Googlu nechat jen snít. Nahrazení tradičního hraní videoher se nekoná, a ještě dlouho konat nebude. 130 dolarů za přístup a upscaling rozlišení na 4K (místo skutečného 4K) je také snad jen špatný vtip od softwarového giganta.

Obrázek: 5 nejhorších technologií roku 2019

Naopak na poli virtuální reality se Googlu dařilo docela dobře…

Autopilot Boeingu

Toto je trochu na temnější notě, neboť zde skutečně umírali lidé. První z letadel Boeing 737 Max havarovalo už v říjnu 2018, druhé z Ethiopian Airlines v březnu letošního roku. Nepřežil nikdo a nakonec se ukázalo, že primární chyba leží u nohou firmy; špatně zvládnutá technologie a nedostatečně vycvičení piloti na nové prvky autopilota firmy způsobilo dvě obrovské tragédie.

I takové důsledky může mít špatně navržená technologie. Flotila letadel Boeingu zůstává na zemi, společnost čelí silné kritice a dosavadní ztráty americké korporace jsou v miliardách dolarů.

Ruský internet a indické blokace

Rusko vyvíjí svou vlastní verzi internetu, pro příklad, že by se chtěla země dočasně odstřihnout od toho celosvětového. Skoro to připomíná desítky let starou rétoriku Sovětského svazu „pryč s imperialismem“.

Obrázek: 5 nejhorších technologií roku 2019

Ruská federace tak ukazuje, že chce zřejmě i nadále pokračovat se své nacionalistické strategii a dále ukazovat zbytku světa, že si vše dokáže udělat sama a stejně dobře jako ostatní. Inu, proti gustu… pozor ale na to, aby si Rusové na vlastní internet nezvykli. Boj z dezinformacemi by se tak opět stal zase o něco složitějším.

Indie, oproti tomu, se vydává ještě mnohem horší cestou. Během letošního roku odstřihla na různých místech země internet hned v 90 případech, nejčastěji v násilím zmítaném Kašmíru. Nešlo jen o sociální sítě, ale kompletní přístup k internetu jako takovému.

Indie je sice největší demokracie na světě, ale stále se potýká s hojnými protesty, rozšířenou relativní nevzdělaností a chudobou. Internet je pro vládnoucí garnituru mnohdy problematický a jeho odstřižení vnímá země – bohužel – jako jedinou možnost.

Apple

Kde jen začít? Letošek se nakousnutému jablku opravdu nepodařil. Šlo by najít i horší produkty letošního roku, ale zcela fantastický způsob selhání Applu si zaslouží samostatnou sekci. Čím začneme? Tím největším.

Obrázek: 5 nejhorších technologií roku 2019

Apple je uzavřený ekosystém, mít mnoho zařízení od jedné firmy je tudíž běžné. Nabíjecí podložky od Applu jsme se však nakonec nedočkali.

AirPower. Univerzální bezdrátová nabíječka nakonec nevznikla, Apple prohlásil, že nedosahuje jeho vysokých standardů. V překladu? Má moc problémů a neumím je vyřešit – cvak, odstřiženo. To by se dalo přežít, ale Apple toho letos nadrobil hodně.

Příklady? iOS 13 a jeho bugy, kterých je i po měsících stále hodně. Klávesnice v Macbooku Pro z letošního roku, která, stejně jako ostatní butterfly klávesnice firmy absolutně selhala. Žádný USB-C konektor na iPhonu 11 je prakticky urážkou nakupujících a pokračující spolupráce s čínskou vládou na cenzuře uživatelů a vývoji aplikací také není zrovna zářný příklad firemní morálky.

Když už mluvíme o firemní morálce – a do toho přidejme ještě Google, ten je u své proprietární aplikace ve stejné situaci – tak na Apple Maps v Rusku se Krym nachází v rámci hranic Ruské federace. To je nepřípustný ústupek agresivnímu převzetí vlády nad suverénním územím cizího státu. Přesně před takovým chováním korporacím varují všechny cyberpunkové knihy a videohry: Když etika ustoupí penězům, je tu problém.

A pokud bychom chtěli pokračovat, problémem Applu byla také americká Apple Card, která se opravdu nepovedla, i kvůli špatnému algoritmu. News+ nefungovalo, po měsíci služba skončila a obsah na Apple TV+ je prozatím dost hrozný.

Obrázek: 5 nejhorších technologií roku 2019

Nu – to je od nás zatím vše. Mezi ty nejhorší technologie roku by šlo zmínit třeba ještě aktualizace Windows 10 nebo politiku Facebooku a Twitteru. Co považujete za nejhorší přešlapy letošního roku vy?

Zdroj: Engadget, MITTR, ZDnet

Obrázek: Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Obrázek: První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024