Gigantická čistička oceánů velká jako fotbalové hřiště se chystá vyplout na moře

Boyan Slat odešel ze školy, aby mohl pracovat na svém zařízení, které by filtrovalo biliony plastových částeček znečišťujících vody oceánu. Po letech práce je konečně připraveno k prvnímu použití.

Je středa odpoledne a na námořní letecké stanici v sanfranciském zálivu dělníci montují obrovskou černou trubici, která je dlouhá jako fotbalové hřiště. Ta se chystá vyplout na vodu, kde zachytí až 1800 miliard kousků plastového odpadu.

Vyčistit veškerý plast z oceánů by zabralo až 80 000 let

Protože je tento materiál ve vodách neustále přenášen mořskými proudy, bylo by kontraproduktivní pokusit se zachycovat nečistoty pomocí sítí. Boyan Slat udělal z překážky příležitost, když navrhl bariéru, která by “poletující” plast zachytávala mnohem rychleji. Poté by se jednoduše vše vytáhlo z vody a veškerá plastická hmota by byla recyklována.

Přestože byli někteří vědci ohledně uskutečnění tohoto projektu skeptičtí, Slat svému nápadu věřil natolik, že se rozhodl ukončit studium na  vysoké škole, aby jej mohl uskutečnit. Roku 2013 založil neziskovou organizaci The Ocean Cleanup. Pomocí crowdfundingové kampaně a dalších investorů byl schopen získat 2.2 milionu dolarů. Do konce roku 2018 organizace slibuje, že sklidí první “úrodu” plovoucího plastu z Velké tichomořské odpadkové skvrny, což je místo se zvýšenou koncentrací mořského odpadu.

Organizace se svým prvním systémem chystá moře zbavit až 5 000 kilogramů odpadu měsíčně. Předpokládá se, že s plným nasazením více záchytných systémů by se během pouhých 5 let vyčistila až polovina celé této skvrny, tedy přibližně 40 000 metrických tun.

Obrázek: Gigantická čistička oceánů velká jako fotbalové hřiště se chystá vyplout na moře

Celý system tvoří velká plovoucí trubice vyrobená z odolného plastu zvaného HDPE, který plave na hladině, je dostatečně flexibilní, aby se přizpůsobil vlnám, ale zároveň natolik pevný, aby udržel svou formu písmene U. Nylonové síto, jež je připevněno zespodu, zachytí odpad plovoucí pod hladinou, ale protože nejde o klasickou síť, nijak nezachytává vodní organismy. Velkorozměrné kotvy, plující hluboko v klidné vodě, zajistí stabilitu zařízení a dostatečně je zpomalí tak, aby neplulo rychleji než odpadní plasty.

Produkty z mořských plastů chtějí velké značky

V průběhu navrhování ideálního modelu se vyskytlo několik překážek. Původně se počítalo se závažím pevně zakotveným k mořskému dnu, od tohoto plánu se však z finančních důvodů ustoupilo, tuto funkci zcela nahradila plovoucí kotva.

Obrázek: Gigantická čistička oceánů velká jako fotbalové hřiště se chystá vyplout na moře

Za několik týdnů bude první součást této technologie vyslána na moře v jednom ze sanfranciských zálivů, kde se bude zařízení testovat. Jelikož se však jedná o oblast, která je poměrně málo znečištěná, neočekává se, že bude odpadu zachyceno mnoho, avšak pakliže vše půjde tak, jak má, bude zařízení během srpna umístěno do oblasti, kde se odpadu nachází více. Už v listopadu se očekává první várka plastu, ze které budou vytvořeny nové produkty. Mnoho firem, jako například Adidas, začalo své produkty vyrábět z “mořských plastů” a očekává se, že se další výrobci přidají.

Do budoucna by chtěla nezisková organizace získat další sponzory, jejichž logo by bylo umístěno na plastových tubách, což je spíše symbolické (vzhledem k umístění je totiž mnoho lidí neuvidí). Z peněz vydělaných prodejem sesbíraných plastů by se měl technicky financovat celý projekt.

Obrázek: Kancelář v přírodě? Pomůže powerbar, výkonná powerbanka s 220V zásuvkou
Kancelář v přírodě? Pomůže powerbar, výkonná powerbanka s 220V zásuvkou
Obrázek: 747 končí. Boeing ani Airbus už nechtějí stavět další čtyřmotorová letadla
747 končí. Boeing ani Airbus už nechtějí stavět další čtyřmotorová letadla
Obrázek: Velký úspěch policie v celé Evropě, společnými silami policisté zdolali šifrovanou platformu pro zločince Encrochat. Zadrželi tuny drog a stovky palných zbraní
Velký úspěch policie v celé Evropě, společnými silami policisté zdolali šifrovanou platformu pro zločince Encrochat. Zadrželi tuny drog a stovky palných zbraní
Obrázek: Navštívili jsme iQLANDIA v Liberci: Jaké je největší české vědecko – zábavní centrum?
Navštívili jsme iQLANDIA v Liberci: Jaké je největší české vědecko – zábavní centrum?
Obrázek: Odinstalujte si z počítačů nebezpečný Flash Player, radí uživatelům Adobe. Jak na to?
Odinstalujte si z počítačů nebezpečný Flash Player, radí uživatelům Adobe. Jak na to?
Obrázek: Jak se zbavit předinstalovaných aplikací? Odinstalujte je, nebo je zakažte
Jak se zbavit předinstalovaných aplikací? Odinstalujte je, nebo je zakažte
Obrázek: Nefunguje vám internet? Vodafone má výpadek, přístup k internetu nefungoval v ČR a dalších zemích
Nefunguje vám internet? Vodafone má výpadek, přístup k internetu nefungoval v ČR a dalších zemích
Obrázek: Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu
98%
Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu
Obrázek: Island řeší kuriózní problém: těžba kryptoměn výrazně zatěžuje elektrárny
Island řeší kuriózní problém: těžba kryptoměn výrazně zatěžuje elektrárny

Ačkoli elektrické energie je prozatím na Islandu dostatek, situace se může brzy změnit. Podle islandské energetické společnosti HS Orka elektřina...

Zavřít