Grónsko je obrovský ostrovní útvar ležící v Atlantickém oceánu, severovýchodně od Kanady. Zároveň se jedná o zem tak hustě pokrytou ledem, že kdyby se všechen její ledový povrch rozpustil, naplnil by Velká americká jezera celkem 115x.
Globální oteplování mj. způsobuje právě obávané tání ledovců. Ledovce jsou mimo jiné obrovskou zásobárnou pitné vody. Zároveň tání ledovců způsobuje postupné zvyšování mořské hladiny, což znamená přímé ohrožení nejenom pro přímořské oblasti.
Čtvrtina vody z roztátých ledovců pochází z Grónska
Globální oteplování je tak neustále podrobováno vědeckým výzkumům, pokusům a zkoumání. Nová studie uveřejněná ve vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, zaměřená právě na tání ledovců pokrývajících povrch Grónského ostrova, zjistila například, že čtvrtina vody z roztátých ledovců za posledních 8 let pochází právě z tohoto ostrova.
V Grónsku ubyly již biliony tun ledové plochy, což je znatelně více, než se ještě nedávno předpokládalo. Eric Rignot, americký vědec k tomu řekl, že ačkoli v poslední době je ledový plášť celkem chladný a v loňském roce jen zasáhlo nízké povrchové tání, ztrácí ledovce stále na hmotnosti.
Ledovce ztrácí miliardy tun ze své hmotnosti
Studie považuje tání ledového povrchu Grónska za jednu z největších geologických proměn naší doby. Vědci měří velikosti ledovců tzv. „gigatuny“. Jedna gigatuna = jedné miliardě tun. Grónsko od roku 1972 ztratilo 4 976 gigatun ledu. Více než polovinu z toho Grónsko ztratilo mezi lety 2010 a 2018.
Vliv na tání Grónska nemá pouze celkový růst teploty planety, ale i vznik tzv. „ledových řek“ právě na území Grónska. Vědci se domnívají, že právě tyto řeky mají v současnosti největší vliv na tání Grónských ledovců. To je více než znepokojivé a přivádí vědce k tomu, že pokud bude pokračovat zrychlování tání ledovců tak jako v Grónsku, existuje dokonce riziko rychlého vzestupu mořské hladiny.
Vědci svých výsledku dosáhli díky využívání tradičních nástrojů jako jsou satelitní snímky, GPS majáky a údaje z radarových průletů. Tyto nástroje kombinují od roku 1992 s nově vzniklou možností využití satelitů Landstad, které snímají každých 16 dní zeminu a území Grónska. Rignot tvrdí, že pohledy na obrázky stejného území jsou alarmující. Ledový povrch neustále ustupuje a odhaluje holé skály. Rignot věří že nově zveřejněná studie upozorní na zrychlování tání Grónských ledovců a na poslední chvíli pomůže zabránit kolapsu Grónska.
Zdroj: The Atlantic
Takže si to shrňme, cca 5000 miliard tun ledu je vlastně po přepočtu 5 000 km3. To rozprotřeno na ploše vodstva způsobilo, že se hladina, tedy od roku 1972 do roku 2019 , tedy za 47 let, zvýšila o 12 mm celkem. Takže, aby to mělo fatální následky, tak by… Číst více »