Chytré technologie v armádě mohou zabíjet i chránit, USA investují miliardy

Je to naprosto logické spojení. Po velkou část dějin lidstva byla právě válka tím motorem, který na svět plival inovace a novinky. Ale dnes, v době vzdělanosti, pokročilých zbraní schopných vyvolávat zkázu v obrovském měřítku a se znalostí historie je dobré se ptát, jak a jaké technologie vojsko využívá.

Zatímco v oblasti letectví není spolupráce i civilních výrobců s armádou ničím překvapivým – Boeing nebo Lockheed Martin kupříkladu – u jiných, čistě technologicky zaměřených společností vyvolává emoce. Etickými otázkami v letošním roce žili zaměstnanci Googlu několik měsíců. Protestovali proti tomu, aby se gigant účastnil vývoje umělé inteligence pro americkou armádu; a částečně také uspěli, své snahy Google do roku 2019 ukončí.

Do té doby však bude americké armádě pomáhat s vylepšováním rozpoznávání obrazu vojenských dronů (UCAV) armády Spojených států, a to prostřednictvím umělé inteligence.

Drony, zbraně z 3D tiskárny či pokročilé vybavení

Právě drony jsou jedním z nejviditelnějších příkladů vyspělé elektroniky ve vojenském prostředí. Na jednu stranu jde o útočný prostředek, který dokázal pro své potřeby využít i třeba Islámský stát. Jenže morální kompas se zde neomezuje pouze na černou a bílou: drony mohou chránit životy vojáků, což se stalo ve chvíli, kdy je armáda využila pro cílené útoky na vůdce islamistů. Využít je lze také mírumilovně, kupříkladu v zásobování vojska.

Obrázek: Chytré technologie v armádě mohou zabíjet i chránit, USA investují miliardy

Zbraň, jejíž část si vytiskl Gillman Louie z Federace amerických vědců. Je plně funkční. Zdroj: BusinessInsider

Veskrze kladná je zdravotnická informatika nasazovaná ke zdravotníkům armády. S údržbou tanků, letadel a další techniky zase pomáhá pokročilé strojové učení.

Budou roboti schopní zabít člověka z vlastního uvážení? Zatím to nejde, ale o technologii se v armádách světa uvažuje

Jako ze sci-fi působí některé experimentální projekty armád světa. Díky finančním prostředkům, které si může dovolit jen málokteré jiné odvětví na světě, mohou leckteré vojenské organizace vyvíjet technologie, na něž by jinde nezbylo místo nebo peníze. Zmínit můžeme třeba „brnění pro supervojáky“ Ruské federace, které země představila minulý rok – takzvaný Ratnik má být do roku 2020 dodán 100% ruské pozemní armády a jde o dlouhodobý projekt s mnoha variantami a fázemi. Brnění zahrnuje mimo jiné armádní variantu navigačního systému GLONASS, což je sovětská, respektive ruská varianta známější GPS.

Ratnik ve verzi 3, nebo vyvíjené americké brnění TALOS, jsou prvotními fázemi vývoje robotických exoskeletů. Ty by v budoucnu mohly umožnit vojákům ovládat brnění skrze nervové signály vysílané mozkem, nikoli vlastní silou.

Obrázek: Chytré technologie v armádě mohou zabíjet i chránit, USA investují miliardy

Prototyp varianty robotického exoskeletu TALOS. Zdroj: Pinterest

A co teprve granátomet z 3D tiskárny? I to je realita a v současné době se v USA výroba zbraní pomocí 3D tiskáren aktivně řeší nejen z morálního, ale také legislativního hlediska. Byť proces zatím není úplně jednoduchý a rozhodně ne levný, tak do budoucna by mohl 3D tisk udělat z výroby zbraně triviální záležitost – až příliš triviální.

Vývoj technologií pokračuje, uvažuje se nad stroji schopnými samostatně zabíjet

Včera se zajímavým krokem přišel Pentagon: ředitel agentury amerického ministerstva obrany DARPA, která je zodpovědná za vývoj a výzkum pokročilých technologií pro vojenské účely, hodlá investovat do umělé inteligence určené přímo armádě. Během pěti let chce agentura investovat kolem 2 miliard dolarů.

Obrázek: Chytré technologie v armádě mohou zabíjet i chránit, USA investují miliardy

Jeden z prvních prototypů UCAV, X-45. Zdroj: NASA

Zatím ještě nemáme technologie schopné samostatně rozhodovat o zaměření, identifikaci a případném zneškodnění cíle bez vědomí operátora. Ale jak je v článku zmíněno, dost možná už brzy budeme. Pokud by se tak stalo, jistě by to vyvolalo celosvětovou diskuzi o etice takových strojů – oprávněně. A mimo jiné by se jednalo o porušení zákonů Isaaca Asimova.

USA, Čína, Rusko, Izrael a další neustále vyvíjí nové technologie pro válečné účely a vylepšují či upravují původně civilní systémy pro vlastní potřebu. Doufejme, že tyto inovace nebudou naší zkázou, ale naopak povedou ke snížení obětí civilních i vojenských.

Obrázek: AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
Obrázek: Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Obrázek: Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Obrázek: Silnice jsou kvůli nim prý nebezpečnější. Senátoři varují před autonomními vozidly a asistenty pro řidiče
Silnice jsou kvůli nim prý nebezpečnější. Senátoři varují před autonomními vozidly a asistenty pro řidiče
Obrázek: Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?