Recenze Poco M6 Pro: Slušný základ za pár korun

Rovné hrany, lesk a dva obrovské výstupky s objektivy fotoaparátů. Nové Poco M6 Pro nabídne rychlý displej, rychlé nabíjení, stereo reproduktory a dokonce i 3,5mm zvukový výstup. Jak je na tom ale výkon a operační systém?

Před časem jsme otestovali dražší model stejné značky, ale ze série X, konkrétně šlo o Poco X6 Pro. Nyní se podíváme na vrchol řady M, Poco M6 Pro. To na první pohled do specifikací vypadá velmi podobně. Opticky stabilizovaný 64megapixelový fotoaparát doplněný ultra-širokoúhlým a makro objektivem, stereo reproduktory, 8jádrový procesor, stejné paměťové varianty a skoro identické rozměry. V podrobnějších specifikacích však zjistíme, že co na první pohled vypadá stejné, je úplně jiné. 

Design telefonu a příslušenství

Vzhled telefonu odpovídá levnějšímu provedení a co mu chybí na parametrech dohání některými designovými prvky. Plastový rámeček je matné černé barvy a kolem dokola jej narušuje poměrně dost různých věcí. Na spodní straně je to hlasitý reproduktor, mikrofon a USB-C, na horní straně druhý hlasitý reproduktor, IR dioda pro ovládání elektroniky a 3,5mm zvukový výstup. Na straně levé šuplík pro 2× SIM nebo SIM a micro-SD kartu. Na protější pravé straně tlačítka pro zapínání a ovládání hlasitosti. 

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Hranatý a placatý vzhled modelu Poco M6 Pro narušují je zadní výstupky, které se snaží dohnat kvalitu a počet megapixelů svými rozměry. Za prvé je tělo jednotlivých fotoaparátů obrovské, ale také značně vystouplé nad samotná záda. Nemluvě o tom, že se telefon položený na záda velmi viklá. Záda jsou pak lesklá, takže se na nich drží všechny otisky. Celkově je však telefon lehký a dobře se drží. Rozměry jsou 161,1 × 74,95 × 7,98 mm a hmotnost 179 gramů. 

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

V balení je stále ještě tradičně vše. Nabíjecí adaptér s výkonem 67 W, kabel USB-C a kryt. Kryt na telefon je opět jednobarevný a ne průhledný, jako tomu dříve bývalo. Sám o sobě je příjemný na dotek, telefon se drží dobře, avšak naroste. Co je za mě vyloženě nevzhledné je vysoký lem, který je zde z důvodu již zmíněného příliš vystrčeného objektivu.

Foto a video

Fotoaparáty zde nejsou v jednom celistvém modulu, ale každý zvlášť. Největší prostor dostal ultra-širokoúhlý a hlavní fotoaparát, které působí obrovským dojmem a tedy, že budou kvalitní. To bylo záměrem. Vystouplé jsou ale více, než by bylo nutné. Telefon se tak na rovném povrchu houpe. Vedle těchto dvou velkých objektivů se pak nachází menší kruhy, jeden z nich je makro fotoaparát a druhý přisvětlovací dioda.

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Hlavní fotoaparát má rozlišení 64megapixelů a je opticky stabilizovaný. To se hodí zejména pro video, trochu to pomůže také při slabším osvětlení. Při špatném osvětlení jsou už fotky lehce rozmazané a fotkami za tmy vůbec nepočítejte, zde ani režim noci nepomůže. 

Fotky z hlavního fotoaparátu jsou za dobrého osvětlení použitelné. | Foto: Ondřej Košťál

Rozsah fotoaparátů. Zleva ultra-širokoúhlý, základní širokoúhlý a 2násobný digitální zoom. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Na noční focení s tímto telefonem zapomeňte. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Při natáčení videa narazíte na první velké omezení a znak toho, že už nejde o nějak drahý telefon, ale spíše nižší střední třídu. Video lze totiž nahrávat v maximálním rozlišení 1080p s rychlostí 60 snímků za sekundu. To je tedy opravdu základ. Řekněme si však narovinu, že naprostá většina uživatelů možná na toto nastavení natáčí i o poznání dražšími telefony, jednoduše třeba proto, že je to nastavené jako výchozí. Video je při rychlosti 30 snímků za sekundu stabilizované, takže není roztřesené a tudíž je použitelné i se základním nastavením, při vyšší snímkové frekvenci 60 fps však stabilizace chybí.

Displej

Displej tohoto telefonu disponuje úhlopříčkou 6,67 palců a přináší rozlišení 2400 × 1080 pixelů s hustotou pixelů 394 ppi. Nabízí poměr stran 20:9 a je typu AMOLED, což zaručuje výrazný kontrast, dokonalou černou a syté barvy. Jeho obnovovací frekvence dosahuje až 120 Hz a maximální jas může být až 1300 nitů.

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

I přesto, že telefon používá OLED displej, plně funkční režim Always-On displej zde nehledejte. Je zde jen omezený 10sekundový aktivní displej po zhasnutí nebo po dotyku obrazovky. Toto omezení je pravděpodobně způsobeno zařazením do nižší produktové řady, i když v nastavení je možnost Always-On přítomna, ale nabízí jen omezenou volbu. Optická čtečka otisků prstů se nachází v dolní části pod displejem, je rychlá a přesná, avšak z mého pohledu umístěná příliš nízko.

Displej je chráněn základní ochrannou fólií již z výroby a pod touto fólií se nachází odolné sklo Corning Gorilla Glass 5.

Výkon, baterie, zvuk

Výpočetní výkon telefonu dodává Mediatek Helio G99-Ultra. Co k tomu říct? Je to Helio G99. Základní 8jádrový procesor, který přídomek Ultra už nespasí. Má jen 2 výkonná jádra Cortex-A76 a 6 běžných jader Cortex-A55. Pro nenáročného uživatele dostačující, ale počítejte s tím, že se někdy může na chvíli zamyslet, co má vlastně vykonat. Často tomu tak je po odemčení telefonu při zobrazení plochy. 

Oproti dříve testovaném Poco X6 Pro je Poco M6 Pro 3× slabší (1,5 milionu bodů v AnTuTu vs 500 tisíc). Operační paměť má 12 GB a ještě je k ní zapnutá 4GB virtuální, která se bere z vnitřního úložiště. To je standardu UFS 2.2, takže také úplný základ, a má kapacitu 512 GB.

Baterie má kapacitu 5000 mAh a pokud se budete snažit, můžete získat dvoudenní výdrž. Nabití na 100 % dodávaným adaptérem trvá lehce nad 50 minut. Jeden hlasitý reproduktor se nachází na spodní straně, druhý na horní. Překvapivě se zde vedle něj nachází i 3,5mm audio konektor, na který už většina výrobců, a především u vyšších modelů, zapomněla. Stereo zvuk je dostatečný, však při hraní her si vždy jeden z reproduktorů zakryjete rukou, jelikož nejsou vůči sobě na stejné straně, ale diagonálně. 

Systém

Oproti Poco X6 Pro tento model začíná ještě s MIUI 14 s Androidem 13. Pravděpodobně tedy i skončí o jednu verzi pozadu oproti modelu vyšší řady. Kdy se přejde na HyperOS s Androidem 14 jsme se nedozvěděli. Platí, že systém je poměrně svižný, ale díky použitému procesoru se některé operace protáhnou. 

Na ploše si můžete ikony nechat všechny, nebo přepnout na použití šuplíku a na ploše mít jen vybrané ikony. V případě zvolení druhé volby jsou v šuplíku aplikace rozdělené do kategorií, jako je například komunikace, fotografování, nástroje a další. 

Co se týče stále probíraných reklam v systémech od Xiaomi a Poco, buď jsem je nějakým způsobem v dřívějším nastavení eliminoval a toto nastavení se drží mého účtu, nebo ostatní přehání. Reklamy v systému, resp. systémových aplikacích, jsem za dobu používání nezaznamenal. 

Závěr, cena a dostupnost

Překousnete-li lesklá záda, nebo na něj ihned nasadíte dodávaný kryt, a nevzhledné obří fotoaparáty (které v krytu vypadají ještě divněji), dostanete poměrně slušný telefon. Systém MIUI je za léta odladěný, ale zde použitý Mediatek se prostě někdy na sekundu zasekne. Není to časté, ale někdy se to stane. S MIUI souvisí i to, že je zde ještě právě MIUI, místo nového HyperOS. Ne, že by to byl nějaký velký rozdíl, jde jen o to, že takto Poco M6 Pro bude začínat o s jednu verzi starší verzi Androidu, tedy verzi 13. 

V nabídce jsou dvě paměťové verze. Námi testovaná 12 GB RAM a 512 GB ROM vyjde na 6 999 Kč. Levnější varianta má 8 GB operační paměti a 256GB úložiště a lze s ní ušetřit 1500 korun na výsledných 5 499 Kč. Díky možnosti použít micro-SD kartu bych si troufal říci, že je vhodnější vzít nižší paměťovou verzi a fotky a videa ukládat na ni. Obě paměťové varianty jsou k dispozici v černé, fialové a modré barvě.

Zdroj: vlastní, foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

  • Design a zpracování - 73%
    73%
  • Systém - 80%
    80%
  • Výkon a provozní vlastnosti - 80%
    80%
  • Výdrž baterie a nabíjení - 78%
    78%
  • Výbava - 85%
    85%
  • Foto a video - 55%
    55%
75%

Hodnocení

Poco M6 Pro neurazí, ale ani nenadchne. Kvůli slabému procesoru někdy pocítíte zásek. Fotoaparáty jsou ve dne a za dobrého světla použitelné, včetně toho ultra-širokoúhlého. U videa se musíte spokojit jen s rozlišením 1080p a buď 30 snímků za sekundu se softwarovou stabilizací, nebo 60 sn./s a bez stabilizace. Systém je stejný jako na všech ostatních telefonech Xiaomi a Poco a snad brzy dojde na povýšení z Androidu 13 a přechod na HyperOS.

Klady

  • 3,5mm zvukový výstup
  • Stereo reproduktory
  • Kompletní příslušenství (folie na displeji, 67W nabíječka, kabel, plnobarevný kryt)

Zápory

  • Aktivní displej jen na 10 s (není to Allways-on displej)
  • Sem tam se systém zamyslí a na vteřinu zamrzne
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Menší než nehet, větší než pevný disk: Nové paměťové karty SanDisk mají extrémní kapacitu až 2 TB
Menší než nehet, větší než pevný disk: Nové paměťové karty SanDisk mají extrémní kapacitu až 2 TB
Obrázek: Robotický vysavač SwitchBot S10 si dokáže sám doplnit vodu a doveze ji i do zvlhčovače vzduchu
Robotický vysavač SwitchBot S10 si dokáže sám doplnit vodu a doveze ji i do zvlhčovače vzduchu
Obrázek: Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Obrázek: Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu