Google Daydream – vše o nové virtuální realitě pro chytré telefony

Virtuální realita pro každého už nemusí mít podobu levného krabicového headsetu. Platforma Google Daydream má veliké ambice. Na co se můžeme těšit, jaké jsou dostupné headsety a co musí splňovat mobilní zařízení?

Historie virtuální reality v telefonu – od krabice k pohodlnému headsetu

V době, kdy zákazníci čekali na první várku headsetů pro virtuální realitu (Oculus Rift či HTC Vive), přišel Google s vlastním nápadem – využít mobilní telefon jako základ pro levný headset. Vše podstatné již měly telefony vlastně v sobě – poměrně přesné pohybové senzory, výpočetní výkon a jemné displeje. I přesto se však dalo o tomto druhu VR mluvit, jakožto o nižší třídě opravdové virtuální reality.

Obrázek: Google Daydream - vše o nové virtuální realitě pro chytré telefony

První počin Google tak měl podobu krabicového headsetu Cardboard, který sice nevynikal pohodlností, ale potěšil nízkou cenou, kdy šla soustava čoček a vyřezaných krabic sehnat za cenu pod 50 Kč. Každý si tak mohl/může vyzkoušet virtuální realitu se svým Android zařízením opravdu levně. Za dobu existence mobilního řešení jsme zde mohli vidět vícero počinů, např. spolupráci Oculus se Samsungem na headsetu Gear VR a kolem konceptu mobilní virtuální reality vznikl celý trh výrobců hardwaru (především headsetů) a vývojářů her a aplikací.

Obrázek: Google Daydream - vše o nové virtuální realitě pro chytré telefony

Jak se dalo očekávat, Google se nakonec rozhodl posunout celou platformu virtuální reality dál. Na konceptu Cardboard získal zkušenosti a zjistil, „že to jde“ a odnesl si potřebné know-how, aby položil základ platformě Daydream. Podle Google jsou totiž pro kvalitní VR třeba tři základní pilíře – chytrý telefon, headset a aplikace.

Google Daydream – nadupané smartphony, pohodlný headset s ovladačem a dostatek aplikací

Platforma virtuální reality Daydream byla představena v květnu minulého roku, ale od té doby jsme hlavně čekali na dostatek zajímavých zařízení, která ji podporují. Google dal vývojářům do rukou nástroje pro snadný vývoj VR aplikací a her a přidal k tomu propracovaný headset, o kterém směle tvrdí, že je nejpohodlnější z náhlavních souprav na trhu.

Obrázek: Google Daydream - vše o nové virtuální realitě pro chytré telefony

Google Daydream headset je lehká vypolstrovaná souprava (pouhých 220 gramů!), do níž se vkládá výkonný telefon. Součástí balení je pohybový ovladač s hardwarovými tlačítky, který se připojuje přes Bluetooth. Právě ovladač je zde důležitým prvkem, který umožňuje pohybem ruky a stiskem tlačítek interagovat s prostorem. K dispozici je na ovladači dvojice tlačítek a jeden touchpad, nabíjení probíhá skrze integrovaný USB-C konektor a baterie vydrží 12 hodin. Uvnitř ovladače je pak navíc také několik pohybových senzorů. Cena celého setu se pohybuje od 49 dolarů (cca 1 250 Kč) do 79 dolarů (2 o00 Kč). V budoucnu lze očekávat, že se svými headsety přijdou i další výrobci, kteří získají certifikaci.

Dostupné headsety:

WP DataTables

Softwarové a hardwarové požadavky Google Daydream

Google pro svojí VR platformu požaduje několik základních hardwarových a softwarových parametrů. Za zmínku stojí třeba schopnost zařízení dekódovat dvojici Full HD videí s 60 FPS na ráz – pro každé oko jedno. Další podmínkou je Android Noughat nebo Bluetooth 4.2 LE. Přestože je uváděn displej s rozlišením Full HD, jedná se o minimum, ideální je 4K – opět s 60Hz.

WP DataTables

Podporovaná zařízení: Zatím jen nejvyšší třída, nejlevější smartphone vyjde na 10 000 Kč

Jak jsme zmínili v úvodu, podporovaných zařízení není mnoho. V tuto chvíli jich je dokonce jen pár, která splňují hardwarové i softwarové požadavky Google. Nejlevnější z nich, ZTE Axon 7 je díky poslednímu updatu mezi podporovanými také a lze jej pořídit za cenu kolem 10 000 Kč.

WP DataTables

Dalšími podporovanými jsou telefony Google Pixel, Moto Z, Mate 9 Pro a ZenFone AR.

Podporované aplikace – projděte se ulicemi, nebo si hrajte v jiné realitě

Daydream se samozřejmě hned od svého počátku může pochlubit několika zajímavými aplikacemi z dílny Google. Samozřejmostí jsou služby, jako je Street View, kde se můžete doslova procházet ulicemi, ale i uvnitř budov a podívat se na místa ještě dříve, než je doopravdy navštívíte. Nechybí ani YouTube, Hulu či Netflix prosledování zajímavých videí, filmů a seriálů.

Obrázek: Google Daydream - vše o nové virtuální realitě pro chytré telefony

Zahrát si uživatelé mohou např. Need for Speed upravené pro virtuální realitu, zajímavě vypadá i střílečka Hunters Gate. Google Play se VR hrami pro Daydream postupně plní a přestože je aplikací zatím méně, můžeme se díky velkému zájmu vývojářů těšit na spousty nových kousků.

Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu