Za účelem splnění tohoto cíle vytvořily čtyři velké americké firmy takzvaný Data Transfer Project (DTP). Jedná se o open source platformu, která má umožnit – nebo spíše zjednodušit – proces přesunu dat mezi jednotlivými službami na internetu.
Ačkoliv je Data Transfer Project teprve v začátcích, zmíněné společnosti již vypracovaly nástin svých představ. V osnově se mimo jiné mluví o „ekosystému datové přenositelnosti“.
Jak to bude fungovat? DTP má využívat současné autorizační mechanismy a různé API, pomocí kterých lze přistupovat k datům. Ty pak převede do běžného formátu a nahraje je na jinou službu obdobného typu, nebo je prozatím uloží třeba na veřejný cloud uživatele. Klíčové pro DTP jsou datové modely, projekt se má mimo jiné zasadit o větší standardizaci datových modelů využívaných na různých systémech i o tvorbu dalších proprietárních softwarových rozhraní, pomocí kterých půjde data snadněji sdílet.
Pro podrobnější informace doporučujeme nahlédnout do odkazu výše, který se technickým řešením zabývá podrobněji.
Znelíbilo se vám Spotify? Playlist půjde převést několika kliknutími
V praxi by tak například uživatel, který využívá Instagram, mohl snadno veškeré své fotky „přeposlat“ například na Flickr, a to bez toho, aby musel celou svou galerii stahovat a zase nahrávat. DTP na webu uvádí i další možnosti použití: když třeba uživatel nebude souhlasit se změněnými zásadami ochrany soukromí služby, přes kterou poslouchá hudbu, jednoduše si své oblíbené playlisty přesune na jinou službu, nebo nejprve na svůj cloud, než si jiný program vybere.
Časem by pomocí DTP mělo jít snadno přesouvat kupříkladu hudbu, e-maily, kontakty, kalendář s úkoly a podobně.
Celý projekt je prozatím ve fázi prvotního vývoje, a ještě není dostupný širší veřejnosti. Pro jeho osvojení však bude nutné, aby se k současné (byť nepopiratelně působivé) čtveřici přidalo ještě mnoho dalších ICT gigantů. Google, Microsoft, Facebook a Twitter sice nejsou zanedbatelné firmy a už to, že dokáží na projektu spolupracovat ukazuje, jaký potenciál v DTP vidí. Vše je ovšem teprve v plenkách.
Je samozřejmě otázkou, zda se vůbec platforma dočká reálného využití. V praxi však nejde o novinku – mnoho služeb umožňuje snadný přesun dat už nyní. Cílem je spíše tyto možnosti rozšířit a udělat z nich jakýsi standard celého digitálního světa a zároveň je ještě zjednodušit.