Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT

Narůstající popularita chatbota ChatGPT a také jeho inkorporace do vyhledávače Bing nutí konkurenci jednat. Google tak přináší na trh AI koncept Bard, jenž by měl být přímou konkurencí pro Microsoft.

Chatovací program ChatGPT se stává středem pozornosti všech nadšenců do nových technologií souvisejících s vývojem umělé inteligence. Tento populární chatbot, jehož správu a vývoj má na svědomí společnost OpenAI, dokáže skutečně divy. Není pro něj problém například tvořit básně, odpovídat na komplexní otázky či dokonce vygenerovat zdrojový kód k jednoduchým programům. Negativní stránkou věci se nedávno ukázala být také možnost vytvoření malware programů, v drtivé většině případů je však ChatGPT využíván ke studijním či pracovním účelům.

Obrázek: Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT

Popularita AI chatbotů v posledních měsících rapidně narůstá. Zdroj: Pixabay

O posun směrem k vyšší dostupnosti a aplikovatelnosti tohoto AI softwaru se postarala společnost Microsoft, která nedávno investovala do chatbota z dílny OpenAI 10 miliard dolarů, a mimo jiné se rozhodla zakomponovat ChatGPT do svého vyhledávače Bing. Microsoft si od spolupráce slibuje zejména navýšení popularity Bingu, která se v porovnání například s vyhledávačem Google prakticky nedá srovnávat.

Bard hodlá využívat jazykový model LaMDA

Google však nenechává nic náhodě, a do boje proti Microsoftu nasazuje vlastní zbraně. V tomto směru tak výkonný ředitel společnosti Sundar Pichai začátkem února oznámil, že se Google v posledních letech věnoval vývoji vlastní umělé inteligence, kterou nazval Bard.

Výhodu oproti konkurenci má mít Google Bard zejména v jeho jazykové výbavě. Tu totiž zajistí software LaMDA (z angl. Language Model for Dialogue Applications), který Google představil v roce 2021. LaMDA dokáže díky dlouhodobému tréninku v reálných konverzacích vést skutečně rozvité dialogy, které jsou schopny vyvolat v člověku pocit empatie a porozumění, byť se jedná o rozhovor s umělou inteligencí.

Obrázek: Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT

Hlavním tahákem Google Bard by měla být schopnost vést smysluplnou konverzaci s uživatelem na vysoké jazykové úrovni. Zdroj: Unsplash

Právě vedení příjemného dialogu by pak mělo být tím, co učiní chatbota Bard populárním a oblíbeným AI nástrojem. V kombinaci s obrovským potenciálem vyhledávače Google tak bude Bard schopen skloubit rozsah možných znalostí, osobité jazykové kreativity a operačního výkonu, který mu společnost hodlá bezpochyby poskytnout.

Software by měl být k dispozici v řádu týdnů

Zpočátku bude Bard fungovat na lite verzi programu. Aby tedy bylo možné pokrýt očekávanou poptávku po využití AI, budou některé jeho funkce omezeny. Do budoucna se však počítá i s plnou verzí. Již nyní je software v rukou ověřených testerů, kteří zkouší jeho hranice, podle Pichaie by se však Bard mohl k veřejnosti dostat v horizontu několika týdnů.

Obrázek: Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT

Google Bard se bude muset na trhu popasovat s konkurencí v podobě ChatGPT, kterou si pod svá křídla vzal Microsoft. Zdroj: Freepik

Je otázkou, jakou formou Google chatbota zakomponuje do svých produktů a služeb. Konkurenční ChatGPT se postupně připravuje na přechod za tzv. paywall, kdy pravděpodobně úplně skončí možnost využívání jeho služeb bez placení pravidelného předplatného. To by mohlo znamenat ideální příležitost pro to, aby si Bard vydobyl své místo na poli chatovacích programů na bázi umělé inteligence.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?