V posledních měsících se Google potýká s nepříjemnými protesty u nezanedbatelné části svých amerických zaměstnanců. Stížností na sexistickou firemní kulturu nebo odvetné kroky proti pracovníkům, co si postěžují, je už hodně.
Detaily jsou docela skoupé a pořádně vidět do střetů mezi Googlem a jeho vlastními zaměstnanci je těžké – zaprvé je to kolos, ale navíc také samozřejmě dává veřejnosti svou verzi celého konfliktu, kde odvetné kroky vůči zaměstnancům popírá.
Google:
- Kandidátka na prezidentku USA chce Google rozbít
- Návrat Googlu do Číny? Firma připravuje cenzurovaný vyhledávač
- Google oslavil 20. výročí
Ředitelka pro diverzitu: „Je to jinak, než to vypadá“
Nicméně, z pohledu českého – upozorňuji, že nikoliv amerického – nám to nepřijde až tak zvláštní, neboť by to pro nás bylo samozřejmé: pokud si na firmu budeme bez předchozího upozornění stěžovat do celostátních deníků, nebudeme očekávat, se nadále budeme zaměstnáni a rozhodně ne, že budeme pracovat na stejné pozici, stejným způsobem a za stejné peníze. V USA je však situace tradičně jiná.
To je ale jen jeden z důvodů protestů, dalším je údajná sexistická kultura na pracovišti.
V současnosti jsou nejmenovanými vůdkyněmi protestů především zaměstnankyně Claire Stapleton a Meredith Whittaker, které se příběhy o odvetném chování firmy přináší. U firmy, která má pozici „ředitele pro diverzitu“, jde o překvapivé zvěsti.
Nejde o jediné problémy, kterým Google čelí. Nedávno například kvůli podobným protestům vlastních zaměstnanců (tentokráte ve formě petice) musela firma zrušit nově ustanovenou komisi pro etiku AI. Stejně tak měl Google problémy ve chvíli, kdy se snažil o práci na vojenských kontraktech, které pracovníci odmítali.
U Googlu už se postupně interní problémy přelévají do mediální sféry, a to je pro firmu vždy problematické: lidé, které do vnitřních potíží a specifik společnosti nevidí, si snadno mohou udělat jiný obrázek ovlivněný ať už novinářem samotným (věřím, že nevědomky), tak zkrátka vlastním přesvědčením, utvořeným více či méně ještě před přečtením článku.
Zdroj: Engadget