Ruku v ruce s objevováním nových, udržitelných zdrojů energie jde také otázka ohledně jejího následného ukládání. Jedno z možných řešení tohoto problému pak mohou představovat tzv. gravitační baterie. Startup Energy Vault letos hodlá dokončit hned dvě zařízení tohoto typu. Budou na pokrytí poptávky stačit?
Za posledních několik let se objevila plejáda alternativních zdrojů energie. Ať už se jedná o vodíkové palivo do automobilů či solární energii v případě pohánění domácností i továren, možností ekologičtějších a udržitelnějších generátorů je dnes spousta. Samotná výroba je však pouze jednou stránkou této problematiky. Vyrobenou energii je totiž zpravidla nutné někam uložit. Tuto otázku však řada ambiciózních startup projektů neřeší. Změnit to se chystá společnost Energy Vault.
Zázrak jménem gravitační energie
K řešení problému s ukládáním energie hodlá startup Energy Vault využít tzv. gravitační energii. Tento jev je založen na podobném principu jako například přečerpávající elektrárna. Závaží je dodáním energie – zpravidla ze solárních panelů, větrné turbíny či dalších obnovitelných zdrojů – vyzdvihnuto to určité výšky, přičemž je následně uvolněno. Hnací síla jeho pohybu směrem k zemi je shromažďována a využívána k pohonu generátoru.

Rostoucí výskyt generátorů obnovitelné energie vyžaduje infrastrukturu jejího následného ukládání. Zdroj: Unsplash
Podle řady odborníků je gravitační energie aktuálně považována za nejefektivnější způsob nakládání s vyrobenou energií vůbec. Aby však mohla být efektivně využívána, jsou zapotřebí velká zařízení obsahující stovky takovýchto závaží, které se v řízené sérii postupně zvedají a padají tak, aby byl zajištěn plynulý provoz. A právě tato zařízení Energy Vault aktuálně buduje.
Obří krychle jako zásobníky energie
V současné době jsou z fondů startupy stavěny dvě gravitační baterie EVx. Jedna má být umístěna severně od čínského Šanghaje, druhá pak v Texasu zhruba 400 kilometrů na západ od Dallasu.
Unikátní systém pro ukládání energie by měl disponovat kapacitou 100 MWh. Základní stavební jednotkou obou pak u obou EVx zásobníků tvoří bloky z lisované hlíny o rozměrech 3,5 × 2,7 × 1,3 metru a váze 24 tun. Každý tento blok by pak dle inženýzů z Energy Vault měl být schopen při rychlosti pádu 1,9 m/s schopen generovat zhruba megawatt energie, dostatek na pohon přibližně dvou tisíců ledniček. Bloky budou uloženy v mřížovité konstrukci v celkem osmi horních patrech budovy, stejný počet pater pak bude i v její dolní části, kde bude docházet k odběru získané energie. V centrální části stavby pak bude výtah, který bude bloky vracet na své původní místo.

Společnost Energy Vault buduje dvě velkokapacitní gravitační baterie v Číně a USA. Zdroj: Se souhlasem Energy Vault
Výhodou architektury EVx bude zejména možnost dalšího rozšíření směrem do stran. V případě, že by se tak výkon jednotek ukázal jako nedostačující, bude případně dále rozšířen. Stávající dvě stavby mají společnosti Energy Vault sloužit jako modelové struktury, které by měly zmapovat, zda je tento způsob ukládání energie aplikovatelný ve větším měřítku.
Konečné řešení otázky ukládání obnovitelné energie?
Technologové a další vědci pracující v oblasti energetiky se již dlouhá léta snaží řešit palčivou otázku okolo obnovitelné energie, a sice – jak ji generovat v situaci, kdy je nedostatek zdrojů (bezvětří v případě turbín či nedostatek slunečního záření). Tak jako v celé řadě dalších odvětví průmyslu i zde hrají největší roli peníze. V případě úspěchu projektu Energy Vault by se však na trhu mohlo objevit zařízení výhodné ze strany ekonomiky i z hlediska dopadu na životní prostředí, což by mohlo výrazně zamíchat kartami.

O udržování energetické hladiny se bude starat série speciálních bloků, kterých budou v zařízení stovky. Zdroj: Se souhlasem Energy Vault
Oba EVx zásobníky by měly být dokončeny v průběhu roku 2023. Brzy se tak snad dozvíme, zda-li je koncept gravitační energie skutečně použitelným řešením, které energetický průmysl tak dlouho hledal.