Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky

Elektromobilita získává na oblibě u stále většího počtu lidí. Bohužel však existuje malá, ale hlučná skupina lidí, která se cítí ohrožena jejím nástupem a podniká nesmyslné kroky proti majitelům elektromobilů a infrastruktuře pro dobíjení. V Česku někteří z nich dokonce ničí veřejné dobíjecí stanice. O sběr cenných kovů přitom nejde.

V Česku se množí případy vandalismu cílené na veřejné nabíječky. Nešťastníci ničí a uřezávají nabíjecí kabely, zanechávají je v okolí a způsobují tak provozovatelům náklady na opravy či výměnu. Z odhazování napájecích kabelů opodál je navíc zřejmé, že o vlastní profit zde nejde. Cílem je pouze způsobit škodu.

Jak dobře podotýká uznávaný odborník na technologie a redaktor magazínu Svět motorů, Jiří Zima, pravděpodobně se jedná o lidi, kteří odmítají jakékoliv změny a cítí se ohroženi tím, že si někdo koupí elektromobil a je s ním navíc spokojený.

Útoky na majitele elektromobilů

Chování vandalů je absurdní a nesmyslné. Místo racionální diskuse o udržitelnosti a budoucnosti mobility sahají k vandalismu a obtěžování majitelů elektromobilů. Parkují úmyslně u nabíjecích stanic, aby je zablokovali, nadávají majitelům a někteří dokonce poškozují lak vozidel.

Tuto zkušenost můžeme v redakci potvrdit i my. Blokování nabíječky spalovacími vozidly je bohužel v Česku běžná praxe. Pokřikování či agresivní chování na silnici od řidičů spalovacích vozidel jsme již také několikrát zažili. Často se navíc jedná o jedince, kteří by kvůli technickému stavu svého vozidla na silnici správně neměli co dělat.

Jak se přestat bát elektromobility?

Zdá se, že tato malá skupina zastánců fosilních paliv se cítí elektromobily ohrožená. Nedokáží však pochopit, že se jedná o další krok ve vývoji osobní dopravy. A ačkoliv se jim některá rozhodnutí vlád nemusí líbit, poškozování majetku rozhodně není ideální cestou, jak na svou nespokojenost upozornit. Jejich boj proti elektromobilitě je tak spíše kontraproduktivní, dělají ze sebe jedince na inteligenční úrovni bojovníka proti imigrantům pana Baldy a páchají trestný čin. Pokud si totiž myslí, že jsou elektromobily slepá cesta, možná by stačilo nechat trh, ať vše vyřeší za ně. Jenže rostoucí globální prodeje elektromobilů napovídají o opaku.

Obrázek: Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky

Foto: Ilustrační fotografie od AI DALL-E

Namísto vytváření odporu by se měli odpůrci zaměřit na porozumění změnám. Problémem, který ve společnosti vnímáme, je časté nepochopení elektromobility a čerpání informací z dezinformačních zdrojů. Takovým jedincům můžeme doporučit např. pořízení současného speciálu časopisu Svět motorů o elektromobilitě, který vyvrací nejčastější mýty a polopravdy. To vše se zdroji a odkazy na důvěryhodné zdroje a vědecké studie.

A ještě lépe udělají, když si vozidlo na elektrický pohon zajedou vyzkoušet na vlastní kůži. Třeba pak změní názor. A pokud ne, alespoň budou mít lepší přehled o tom, proti čemu „bojují“. Vandalismus do inteligentní společnosti zkrátka nepatří…

Zdroj: Komentář autora, Jiří Zima

Odebírat
Upozornit na
guest
13 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jara Brozik

Uznávaný redaktor časopisu je navíc samozvaným „uznávaným psychologem“ ? 😀

Martin

Lukáši, Lukáši a ohmův zákon znáte?
Napovím: ve sbírce zákonů není…

Karel HEGENBART

Většina z lidí elektromobilitu nepodporuje pane Voříšku. Ostatní Vaše bláboly nestojí za to komentovat. To že někdo rozbíjí nabíječky, není cesta, jak dosáhnout změny názoru na elektromobilitu a další elektronesmysly, které vy mladí bez vzdělání a znalostí podporujete. Dokud budete popírat fyzikální zákony, dokud budete popírat celý řetěz emisí vznikající… Číst více »

Pavel Culek

„Elektromobilita získává na oblibě u stále většího počtu lidí.“ Hned první věta je naprostá lež. Je to přesně naopak. Inovaci můžeme čekat od inženýrů z Toyoty nebo Hyundai, ne od evropských ideologů, kteří si myslí, že ohnou i fyzikální zákony. Neohnou. Elektrovehikly už fakticky skončily.

Toyota
Pája Žížala

v Evropě je 278 milionu automobilů. V článku na který odkazujete píší, že v 1Q 2023 bylo zaregistrováno 2 650 711 automobilů, z toho 320 987(tedy 12% – včetně nárůstu 43,2%) baterkáčů. Vzhledem k masivní dotaci a protekcionismu baterkáčů a šikaně spalovacích (dokonce i s poplatkem za přihlášení vozu ve výši… Číst více »

Viktor

Elektromobilita získává na popularitě???
Jsem si spíše všiml opaku…
Viz firmy, které přecházejí zpět po koupi elektroaut na spalováky.

Stezka Miroslav

Ničit jakékoliv zařízení je zhovadilost. S tím souhlasím. S čím už ale nesouhlasím, je vaše hodnocení vývoje. Podíval jsem se na odkaz, na který se odvoláváte a zase tak optimistický bych nebyl. V období mezi roky 2021 a 2023 neprožívaly automobilky příliš dobré období. Byly za tím různé, hlavně geopolitické problémy, Koupit… Číst více »

hil

Tak ten výpočet výhodnosti by mě zajímal. I v Německu po zrušení dotací jim na to firmy kašlou a vrací se ke spalovákům.

Obrázek: Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?