Gravitační baterie jako řešení? Energy Vault má systém na ukládání udržitelné energie

Ruku v ruce s objevováním nových, udržitelných zdrojů energie jde také otázka ohledně jejího následného ukládání. Jedno z možných řešení tohoto problému pak mohou představovat tzv. gravitační baterie. Startup Energy Vault letos hodlá dokončit hned dvě zařízení tohoto typu. Budou na pokrytí poptávky stačit?

Za posledních několik let se objevila plejáda alternativních zdrojů energie. Ať už se jedná o vodíkové palivo do automobilů či solární energii v případě pohánění domácností i továren, možností ekologičtějších a udržitelnějších generátorů je dnes spousta. Samotná výroba je však pouze jednou stránkou této problematiky. Vyrobenou energii je totiž zpravidla nutné někam uložit. Tuto otázku však řada ambiciózních startup projektů neřeší. Změnit to se chystá společnost Energy Vault.

Zázrak jménem gravitační energie

K řešení problému s ukládáním energie hodlá startup Energy Vault využít tzv. gravitační energii. Tento jev je založen na podobném principu jako například přečerpávající elektrárna. Závaží je dodáním energie – zpravidla ze solárních panelů, větrné turbíny či dalších obnovitelných zdrojů – vyzdvihnuto to určité výšky, přičemž je následně uvolněno. Hnací síla jeho pohybu směrem k zemi je shromažďována a využívána k pohonu generátoru.

Obrázek: Gravitační baterie jako řešení? Energy Vault má systém na ukládání udržitelné energie

Rostoucí výskyt generátorů obnovitelné energie vyžaduje infrastrukturu jejího následného ukládání. Zdroj: Unsplash

Podle řady odborníků je gravitační energie aktuálně považována za nejefektivnější způsob nakládání s vyrobenou energií vůbec. Aby však mohla být efektivně využívána, jsou zapotřebí velká zařízení obsahující stovky takovýchto závaží, které se v řízené sérii postupně zvedají a padají tak, aby byl zajištěn plynulý provoz. A právě tato zařízení Energy Vault aktuálně buduje.

Obří krychle jako zásobníky energie

V současné době jsou z fondů startupy stavěny dvě gravitační baterie EVx. Jedna má být umístěna severně od čínského Šanghaje, druhá pak v Texasu zhruba 400 kilometrů na západ od Dallasu.

Unikátní systém pro ukládání energie by měl disponovat kapacitou 100 MWh. Základní stavební jednotkou obou pak u obou EVx zásobníků tvoří bloky z lisované hlíny o rozměrech 3,5 × 2,7 × 1,3 metru a váze 24 tun. Každý tento blok by pak dle inženýzů z Energy Vault měl být schopen při rychlosti pádu 1,9 m/s schopen generovat zhruba megawatt energie, dostatek na pohon přibližně dvou tisíců ledniček. Bloky budou uloženy v mřížovité konstrukci v celkem osmi horních patrech budovy, stejný počet pater pak bude i v její dolní části, kde bude docházet k odběru získané energie. V centrální části stavby pak bude výtah, který bude bloky vracet na své původní místo.

Obrázek: Gravitační baterie jako řešení? Energy Vault má systém na ukládání udržitelné energie

Společnost Energy Vault buduje dvě velkokapacitní gravitační baterie v Číně a USA. Zdroj: Se souhlasem Energy Vault

Výhodou architektury EVx bude zejména možnost dalšího rozšíření směrem do stran. V případě, že by se tak výkon jednotek ukázal jako nedostačující, bude případně dále rozšířen. Stávající dvě stavby mají společnosti Energy Vault sloužit jako modelové struktury, které by měly zmapovat, zda je tento způsob ukládání energie aplikovatelný ve větším měřítku.

Konečné řešení otázky ukládání obnovitelné energie?

Technologové a další vědci pracující v oblasti energetiky se již dlouhá léta snaží řešit palčivou otázku okolo obnovitelné energie, a sice – jak ji generovat v situaci, kdy je nedostatek zdrojů (bezvětří v případě turbín či nedostatek slunečního záření). Tak jako v celé řadě dalších odvětví průmyslu i zde hrají největší roli peníze. V případě úspěchu projektu Energy Vault by se však na trhu mohlo objevit zařízení výhodné ze strany ekonomiky i z hlediska dopadu na životní prostředí, což by mohlo výrazně zamíchat kartami.

Obrázek: Gravitační baterie jako řešení? Energy Vault má systém na ukládání udržitelné energie

O udržování energetické hladiny se bude starat série speciálních bloků, kterých budou v zařízení stovky. Zdroj: Se souhlasem Energy Vault

Oba EVx zásobníky by měly být dokončeny v průběhu roku 2023. Brzy se tak snad dozvíme, zda-li je koncept gravitační energie skutečně použitelným řešením, které energetický průmysl tak dlouho hledal.

Zdroje: 1, 2, 3

13 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš

Dovoluji si upozornit na drobnou chybu. „Každý tento blok by pak měl být schopen při jednom pádu rychlostí 1,9 m/s schopen vygenerovat zhruba 1 megawatt energie„. Opravdu jen zhruba, protože výpočet podle vzorečku W=m.g.h praví, že vygeneruje 0.0065 MWh. Dodávat bude 0.42 MW po dobu 52 sekund. Počítáno pro výšku… Číst více »

Olda

Přesně tak, jeden blok 24t z výšky 100 m dá 6,5 kWh. Vypadá to podle fotky na 24 x 24 = 576 bloků, tedy 3,8 MWh. Co na to autor, David Vanda? Nespočítal si, o čem píše?

Jirka

Opravíte prosím Váš text?

Olda

Tzn. že celková kapacita jímání energie je 3,8 MWh a nikoli 100 MWh. Mám obavy, že málokdo to takhle spočítá. Hlavně se přiklepne dotace, a elektroměry pak již nikdo kontrolovat nebude. Buďte kritický, než něco napíšete – převezmete.

Alexandr Dlask;

Nic neopravil, pořád káže bludy. Nebo mu to jeho živitel zakázal…

Karolína

Naprostá hloupost. Ekologická katastrofa co se týče spolknutého betonu. Na tento princip fungují desítky let přečerpávací nádrže jako jsou dlouhé stráně a je to ekologické, zadržuje to vodu v přírodě a neprodukuje se uhlík v podobě zbytečného betonu a princip je stejný jen daleko jednodušší na provedení. Lidi co vymýšlejí… Číst více »

Pepe

Dlouhé stráně se musely taky vybudovat. Beton tam taky nějaký bude 🙂 https://shorturl.at/lxQT9 V poušti na rovině hold musí být trošku jiné rešení.

Aleš

Pokud jde o Dlouhé stráně, tam mají závaží 2.5 miliónu tun půl kilometru vysoko, v tomto projektu je 65 tisíc tun (spočítáno podle počtu závaží z fotky a údaje z článku) ve sto metrech. Dělá to na mě dojem určitého nepoměru 😀 BTW, není to na rovině, na fotce je… Číst více »

Radek

ta konstrukce, aby unesla tisíce tun závaží do výšky 100m , bude naprosto monstrozní. zlevnilo by se to spouštěním do šachet nebo vlečením po šikmé ploše na vrchol nějakého kopce. energetické ztráty ovšem budou i tak velké.

Aleš

Ať počítám jak počítám, přečerpávání vody vychází ve všech parametrech lépe. Proč se spoléhejí na nějakou manipulaci s bloky hlíny ve třech dimenzích je mi opravdu záhadou.

Farky

Teď jsem porovnával Energy Vault s Dlouhými stráněmi. Moc dobře to nevycházelo – https://youtu.be/fUhrSV4lfzY

Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?