Hackeři a implantáty: Kybernetická bezpečnost je důležitá i pro bionická zařízení

Vylepšení lidé budou vedle hrozeb biologických ohroženi i těmi kybernetickými. Tvůrci bezpečnostních řešení se již zamýšlí nad tím, jak pacienty s náhradními orgány a „vylepšeními“ chránit. 

Problémy spojené s augmentací – technologickým vylepšováním nebo náhradou orgánů – a možnými kybernetickými riziky pro pacienty chce řešit společnost Kaspersky. Jako jedna z prvních na světě připravuje komplexní politiku kybernetického zabezpečení umělých implantátů. Cílem dokumentu je posílit pracovní schopnosti zaměstnanců a zároveň zohlednit jejich bezpečnost a spokojenost při používání bionických zařízení při práci.

Obrázek: Hackeři a implantáty: Kybernetická bezpečnost je důležitá i pro bionická zařízení

Rozšíření lidského těla využívající tzv. bioniky budou v budoucnu čím dál častější. Foto: Freepik

V souvislosti s očekáváním a inovacemi v oblasti augmentace lidí – zejména s rostoucím využíváním bionických zařízení, jejichž cílem je nahradit nebo vylepšit části lidského těla umělým implantátem – se mezi odborníky na kybernetickou bezpečnost i širší veřejností objevují oprávněné obavy. Domnívají se, že se bezpečnosti těchto speciálních zařízení nevěnuje dostatečná pozornost. Malá informovanost o tomto tématu vede k nejistotě a rizikům jak pro další vývoj augmentačních technologií, tak celkově u zabezpečení digitálního světa.

Bionická protéza nohy s umělou inteligencí je open source a stojí 640 000 korun. Desetiletá vědecká práce plodí ovoce, pokročilá bionická protéza může vrátit cit do ruky amputovaným jedincům.

Lidé s čipy a implantáty mohou být terčem kybernetických útoků.

Společnost Kaspersky průběžně zkoumá potenciál augmentace lidí a vyhodnocuje bezpečnostní výzvy, s nimiž se lidstvo může setkat během její širší integrace do běžného života. Na základě otevřených diskuzí v rámci komunity se společnost rozhodla reagovat na konkrétní potřebu bezpečnostních opatření a navrhla politiku kybernetické bezpečnosti, která má zmírnit potenciální bezpečnostní rizika technologie augmentace pro firemní IT sítě. Dokument představuje scénář budoucího vývoje, kdy poroste počet augmentovaných zaměstnanců ve firmě, a seznamuje s testy v podmínkách reálného života, které provádí společnost Kaspersky s biočipovými implantáty zaměstnanců. 

Zásady vypracované bezpečnostními experty společnosti Kaspersky upravují postupy pro používání bionických zařízení ve firmách a jejich cílem je snížit související rizika kybernetické bezpečnosti ve firemních procesech. Navrhovaný dokument se týká celé infrastruktury firmy a všech jejích provozních jednotek. Vztahuje se proto na celý systém řízení přístupu i na procesy správy, údržby a používání automatizovaných systémů. Zásady mají platit jak pro vlastní zaměstnance a dočasné pracovníky, tak pro zaměstnance třetích stran, které firmě poskytují smluvní služby. Všechny tyto faktory mají za cíl zvýšit kybernetickou bezpečnost firemní infrastruktury na širší úrovni.

Digitální svět zítřka musíme zabezpečit už dnes

„Augmentace lidí je rychle se rozvíjející technologickou oblastí, která je zatím málo prozkoumaná. Tento první krok k vyjasnění otázek souvisejících s jejím používáním a také posílením bezpečnosti nám pomůže zajistit, aby se její potenciál využíval pozitivním způsobem. Jsme přesvědčeni, že chceme-li vybudovat bezpečnější digitální svět zítřka, musíme již dnes digitálně zabezpečit budoucnost augmentace lidí,“ míní Marco Preuss, ředitel globálního výzkumného a analytického týmu (GReAT) společnosti Kaspersky v Evropě.

Obrázek: Hackeři a implantáty: Kybernetická bezpečnost je důležitá i pro bionická zařízení

Testování bionické nohy v praxi. Zdroj: Joseph Xu/Michigan Engineering, Communications & Marketing

Politika kybernetické bezpečnosti iniciovaná společností Kaspersky nabízí řadu standardizačních procesů, které zvyšují bezpečnost a umožňují lepší začlenění zaměstnanců používajících bionická zařízení do pracovního procesu. Jedním z hlavních cílů této iniciativy je zapojit do diskuze celosvětovou komunitu z oboru IT a augmentace a také podnítit spolupráci při dalších krocích vývoje zabezpečení augmentace lidí. To zahrnuje zajištění digitálního soukromí uživatelů zařízení, prokazování různých úrovní přístupových práv k uloženým informacím a zmírnění případných hrozeb souvisejících se zdravím lidí.

Další mezinárodní diskuze o budoucnosti augmentace lidí, globální průmyslové politice, standardech digitální bezpečnosti, hlavních digitálních hrozbách, které mohou ovlivnit augmentovaná zařízení, a také o osvědčených postupech jejich řešení se uskuteční na konferenci Internet Governance Forum (IGF) 2021, kterou pořádá OSN 7. prosince 2021. Akci pro vás budeme sledovat.

Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků