Helikoptéra chytila padající raketu, pak ji shodila do oceánu

Může vrtulník zachytit padající části rakety, která právě vynesla náklad do vesmíru? Společnost Rocket Lab v netradičním experimentu uspěla. Opětovným použitím chce snížit náklady lety do vesmíru.

Soukromá společnost Rocket Lab učinila velký krok k tomu, aby se její orbitální nosná raketa Electron stala opakovaně použitelnou raketou. Společnost poprvé úspěšně zachytila první stupeň Electronu ve vzduchu pomocí vrtulníku při jeho návratu na Zemi po vynesení 34 satelitů na oběžnou dráhu. Aby se zajistilo, že první stupeň přežije návrat do atmosféry, společnost Rocket Lab jej přeorientovala do ideálního úhlu, který by mu dal nejlepší šance odolat obrovskému teplu a tlaku. Poté se rozvinul záchranný padák, aby se zvýšil odpor, než se v závěrečné části sestupu otevřel hlavní padák.

Společnost vyslala vrtulník Sikorsky S-92, aby se setkal s vracejícím se stupněm ve výšce 2 km ve vzduchu a pomocí háku na laně zachytil padákovou šňůru urychlovače. Zatímco zachycení bylo úspěšné, generální ředitel Rocket Lab Peter Beck na Twitteru uvedl, že piloti nebyli spokojeni s tím, jak booster visel pod vrtulníkem, a rozhodli se ho shodit do oceánu. Nakonec byl vyzdvižen a naložen na plavidlo, které jej dopravilo zpět do centrály Rocket Lab k posouzení opětovného letu.

Zachycení probíhá v čase 15:30.

Chytání padajících částí vesmírných raket na vlnách oceánu: Dron natočil loď Elona Muska.

SpaceX s raketami přistává, Rocket Lab je chytá

Společnost Rocket Lab tvrdí, že test poskytl e důležité informace pro budoucí zachycení částí raket vrtulníkem. Cílem je, aby bylo možné raketový booster zachytit ve vzduchu a dopravit jej přímo na pevninu, místo aby jej bylo nutné shodit do moře, protože slaná voda může booster poškodit. Pokud společnost prokáže, že dokáže opakovaně používat své boostery podobně jako SpaceX, může zvýšit frekvenci startů a snížit náklady na mise malých družic. Nutno však podotknout, že ke zpětnému přistání SpaceX má zatím Rocket Lab na míle daleko.

Generální ředitel společnosti Rocket Lab Peter Beck řekl: „Vzít raketu z vesmíru a chytit ji vrtulníkem je něco jako nadzvukový balet. Musí se sladit obrovské množství faktorů a mnoho systémů musí bezchybně spolupracovat, takže jsem neuvěřitelně hrdý na hvězdné úsilí našeho záchranného týmu a všech našich inženýrů, kteří se zasloužili o úspěch této mise a našeho prvního zachycení. Odtud vyhodnotíme fázi a určíme, jaké změny bychom mohli chtít provést v systému a postupech pro další zachycení vrtulníku a případný opakovaný let.“

Společnost má na květen naplánovaný další start, ale není jasné, zda se pokusí o další záchranu boosteru za pomoci vrtulníku.

Proč chceme rakety používat vícekrát?

Ještě před několika lety bylo běžné, že byly rakety a jejich části použity jen pro jediný let. Obrovské náklady na každý z letů tak prodražovaly vynášení nových satelitů a nákladu na oběžnou dráhu. Změna přišla s úspěchem SpaceX, která dokázala, že je opětovné přistání prvních stupňů raket možné.

Obrázek: Helikoptéra chytila padající raketu, pak ji shodila do oceánu

Zachycení rakety měl na starosti vrtulník Sikorsky S-92. Zachycení proběhlo v přímém přenosu. Foto: Unsplash

Obrázek: Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Obrázek: Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Obrázek: Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Obrázek: Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu