Také jste přemýšleli, proč asistenti trenéra na střídačce občas koukají do tabletů? Ještě před pár lety byla na hokejových střídačkách standardem magnetická tabule s barevnými magnety a stíratelný fix. To stále platí, ale trenéři čím dál častěji sahají po tabletech, které jim poskytují okamžitý přístup k detailním analýzám hry. Jak vlastně vypadá moderní hokej očima technologií?
Na střídačkách vrcholového hokeje už několik let můžeme spatřit tablety – nejčastěji iPady, ale i další zařízení s Androidem či Windows. Nejde přitom o módní výstřelek. Jde o praktický nástroj, který postupně mění způsob, jak trenéři vyhodnocují hru.

Hráči jsou dnes nejen pod dohledem rozhodčích kamer. Spoustu toho prozradí také senzory ve výbavě a čipy v pucích. Foto: Pixabay
Představte si situaci, kdy tým dostane gól po chybě v obranném pásmu. Dříve trenér musel spoléhat na svou paměť a rychle nakreslit situaci na tabuli. Dnes stačí pár ťuknutí do tabletu a hráčům může ukázat přesnou videonahrávku z dané situace – často už během následujícího oddechového času.
Co vlastně trenéři na tabletech sledují?
Moderní hokejové aplikace poskytují trenérům obrovské množství dat v reálném čase. Systémy jako GameStrat nebo specializované aplikace umožňují provádět a sledovat:
Statistiky – čas na ledě každého hráče, úspěšnost na vhazování, počet střel nebo individuální výkony. Získaná data pomáhají trenérům rozhodovat o střídáních nebo volbě hráčů na přesilovky.
Videoanalýzu – každá herní situace je okamžitě dostupná k přehrání a analýze. Trenéři mohou hráčům ukázat konkrétní chybu nebo naopak správné řešení situace přímo mezi střídáními. Stejně tak mohou využít trenérské výzvy.
Schémata – místo kreslení na tabuli trenéři používají předpřipravené animace herních situací nebo si mohou nakreslit nové varianty přímo na dotykové obrazovce.
Trenérská výzva: Když se tablet stane zbraní proti rozhodčím
Nejzajímavější využití tabletů na střídačce je však trošku jiné. Je jím trenérská výzva neboli coach’s challenge. Zkrátka možnost říct rozhodčím: „Hoši, tohle jste asi neviděli správně, podívejte se na to znova.“
Jak trenérská výzva funguje? Když se nastane sporná situace – například pochybný gól, faul nebo ofsajd – asistenti trenéra okamžitě sledují záběry z různých kamer na svých tabletech a obrazovkách. Mají k dispozici stejné kamery jako video rozhodčí, jen s mírným zpožděním. Vidí spornou situaci a myslí si, že by mohli mít pravdu? Doporučí hlavnímu trenérovi, aby to zkusil.

Papír a tužka jen tak nezmizí. Trenéři i rozhodčí však mají k dispozici také řadu technologií. Foto: GameStrat
Trenér má pak jen pár sekund na rozhodnutí a musí jít za hlavním rozhodčím s prosbou o kontrolu. Video rozhodčí si pak situaci znovu projde z oficiálního centra a může původní verdikt změnit. Pokud je výzva úspěšná, tým si ponechává možnost další výzvy. Pokud ne, přichází o timeout.
Vypadá to jednoduše, ale ve skutečnosti to celý hokej docela zamíchalo. Hra je spravedlivější, to rozhodně, ale trenéři zároveň musí víc přemýšlet nad tím, kdy svou jedinou šanci využít. Protože pokud se spletou, přijdou o timeout a další výzvu už nemají.
Aplikace, které mění hokej
Pokud se budeme bavit o situacích mimo zápas, trenérské aplikace jako CoachThem, SkillShark nebo Hockey Coach Vision dnes umějí v podstatě všechno – nejen rychlé ukázky během zápasu, ale také přípravu tréninků nebo dlouhodobé sledování výkonnosti hráčů.
Chce trenér ukázat hráči video z minulého týdne? Pár ťuknutí a je to. Potřebuje naplánovat trénink na zítra? Aplikace mu nabídne cvičení podle toho, na čem tým právě pracuje. Chce poslat hráčům domů analýzu ze včerejšího zápasu? Stačí kliknout a všichni to mají v telefonu.
Zajímavé je, že zmíněné technologie už nejsou výsadou pouze NHL. Používají je i evropské ligy, reprezentační týmy na mistrovstvích světa, a dokonce i mládežnické kluby. Cena podobných technologií klesla natolik, že si je může dovolit prakticky každý tým, který to myslí s hokejem vážně.
Integrace s dalšími technologiemi
Tablety jsou propojené s kamerami rozmístěnými po celém stadiónu a čtou data ze senzorů, které mají hráči v dresech. Třeba v NHL už je celkem běžné, že hráči mají v dresu malé senzory měřící všechno možné – jak rychle bruslí, kolik mají tepů za minutu nebo kam se na ledě pohybují. Trenér vidí tyto informace prakticky vzápětí na svém tabletu a může tak lépe odhadnout, kdo je unavený a potřebuje vystřídat. Podobně je tomu na mistrovství světa. Jak je tomu v domácí ELH se mi bohužel nepodařilo dohledat a budu ráda za doplnění v diskuzi pod článkem.
Na značce nezáleží
V praxi není podstatné, zda trenéři používají iPad, tablet s Androidem nebo jiné zařízení. Rozhodující je kompatibilita s aplikacemi, spolehlivost a rychlost přístupu k datům. V NHL se častěji setkáte s iPady kvůli oficiálním partnerstvím a specializovaným aplikacím, ale v evropských ligách běžně uvidíte i jiné platformy.
Technologie zásadně mění způsob koučinku a analýzy, ale také urychlují rozvoj hráčů a zvyšují kvalitu hry. Co bylo ještě před deseti lety sci-fi, je dnes standardem na všech úrovních vrcholového hokeje. A to je teprve začátek…
Příště, když budete sledovat hokej v televizi, všimněte si, jak často trenéři sahají po svých tabletech. Každý pohled do tabletu může znamenat rozdíl mezi vítězstvím a porážkou – ať už jde o taktickou změnu, nebo rozhodnutí vyzvat rozhodčí k přezkoumání sporné situace.