Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?

Moderní technologie stále více pronikají do sportovního světa, a hokej není výjimkou. Jednou z nejnovějších inovací je implementace čipů do hokejových puků na mistrovství světa. Tyto čipy přinášejí nejen zajímavé statistiky pro fanoušky, ale také důležité údaje pro trenéry a hráče. Jaké konkrétní informace tedy tyto čipy sledují a jak fungují?

Technologie sledování puku a hráčů je komplexní systém, který zahrnuje několik klíčových komponent. Každý puk obsahuje čip, který je vložen do jeho středu. Tento čip je schopen zaznamenávat různé údaje v reálném čase. Systém zahrnuje také štítky na výstroji hráčů, obvykle umístěné na ramenních chráničích, a antény rozmístěné po celém stadionu. Celý systém využívá technologii Bluetooth k přijímání dat z čipů a štítků.

Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?

Puky na mistrovství světa dodává už více než 2 dekády česká rodinná firma Gufex. Foto: Se souhlasem IIHF

Hlavní funkcí čipu je sledování pohybu a polohy puku na ledě. To zahrnuje měření rychlosti střely, sledování přihrávek mezi hráči a měření vzdálenosti, kterou puk urazí. U hráčů se sleduje podobné spektrum údajů, včetně ujeté vzdálenosti, času stráveného na ledě a akce jako střelba nebo přihrávky.

Jak se puky s čipem vyrábí?

Speciální čipy jsou vkládány do puků po jejich stlačení a upečení při vysoké teplotě, což je proces, který by čip nevydržel. Proto je nutné čip do puku vkládat zastudena. Přesný technický proces vkládání čipu výrobce tají. IIHF však zmiňuje, že je každý jeden puk následně vyvažován a testován, aby odpovídal standardům. V

ýrobní proces kvalitních puků, které nenechávají na mantinelech čmouhy je náročný a zahrnuje přesné míchání technické pryže, lisování a konečné ořezání a potisk. O puky se i tento rok stará česká rodinná firma Gufex, kde se puky vyrábějí už od roku 1994.

Čipy však nejsou ve všech pucích, které Gufex pro letošní MS v hokeji vyrobil. Jsou přibližně ve 30 % puků určených pro mistrovství světa, tedy ve všech zápasových pucích. Na tréninky apod. používány většinou nejsou. V případě, že se puk dostane k fanouškům, je jim obratem vyměněn za kus bez čipu.

Co přesně čipy sledují?

Technologie sledování poskytuje širokou škálu dat, která jsou využitelná pro různé účely:

  1. Čip v puku zaznamenává rychlost každé střely, což může být cenné pro trenéry při analýze výkonu hráčů.
  2. Sleduje se, jak přesně hráči přihrávají puk mezi sebou, což je důležité pro hodnocení týmové souhry a individuálních dovedností.
  3. Měření ujeté vzdálenosti jak u puku, tak u senzorů ve výstroji hráčů poskytuje přehled o fyzické náročnosti hry a výkonnosti jednotlivých hráčů.
  4. Systém dokáže sledovat, který hráč má puk pod kontrolou a jak dlouho tomu tak v průběhu utkání bylo.
  5. Zaznamenávání času, který každý hráč stráví na ledě, pomáhá trenérům lépe rozložit zátěž a optimalizovat střídání hráčů.
  6. Puky ukazují přesnou polohu po celou dobu pobytu na ledě v podobě souřadnic, které se obnovují každých 20 ms.

Čip bude po celou dobu ukazovat pohyb a polohu puku na ledě, takže je důležité, aby rozhodčí neměli v kapse žádný jiný puk,“ uvádí Christian Hofstetter z IIHF. „Čip může sledovat rychlost střely, sledovat přihrávky mezi hráči, sledovat vzdálenost, kterou puk urazil. Informace o hráčích jsou podobné – ujetá vzdálenost, čas na ledě a samozřejmě informace o tom, kdy vystřelil nebo přihrál.

A jak je to s výdrží baterie a napájením? Puky s čipy jsou navrženy tak, aby byly odolné a funkční po dlouhou dobu. Baterie v čipech mají životnost několik let a puky jsou pravidelně testovány na sílu signálu a úroveň nabití baterie. Puky, které nesplňují přísné požadavky, jsou vyřazeny z používání.

Puky s méně než 25 procenty kapacity baterie jsou z inventáře vyřazeny z preventivních důvodů. Během mistrovství světa mužů bude kvůli nízké kapacitě baterie vyřazeno méně než 5 procent celkového množství puků a během 64 zápasů selžou možná dva nebo tři puky,“ uvádí IIHF na svém webu.

A říkáte si, proč není puk na televizních obrazovkách např. zvýrazněn tak, aby jej divák mohl v rychlosti lépe sledovat? Důvodem je zpoždění, kdy mají data z puku zpoždění cca 20 milisekund a v případě vysílání třetí stranou, jako je v našem případě Česká televize, by bylo zavedení technologie do provozu problematické.

Zdroj: IIHF

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ladislav

když je to tak úžasné proč to také nemůže signalizovat zda puk přešel brankovou čáru. Nemuselo by být kolem toho potom tolik lidí a zkoumat půl hodiny jestli puk přešel nebo nepřešel brankovou čáru. Neprotahoval by se zápas a ušetřilo by se, dále i ofsajdy by mohl rozpoznat lépe než… Číst více »

Archaix

Protože odchylka určení polohy je větší než rozměr puku

Jiří

…svou polohu puk neurčuje vůbec, ostatně ve výčtu sledovaných parametrů ani nic takového není.. Snímání je založeno na polovodičových MEMS akcelerometrech a ty přesnou polohu neurčují…

Lukáš Voříšek

Puk přesnou polohu ukazuje, viz video od IIHF. Upřesnili jsme informaci do článku. Kolegyně polohu brala jako samozřejmost, ale nebylo to z textu zřejmé – https://youtu.be/Trm_136VvsE?si=nYxJAlqY3nBeu0q_&t=163

Lukáš Voříšek

Jednoho dne to tak bude. Zatím je technologie příliš nová a nepřesná.

marek

Jen doufám,že už se někdo nerozhodl pomocí tohoto čipu měnit chování +dráhu letu puku:-):-)

Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte